США все ж оголосили, що надішлють Україні свою передову систему протиповітряної оборони Patriot.
Це важливе й довгоочікуване рішення, але все ще не має чіткої відповіді, чому досі немає надходжень іншої вкарай потрібної для України зброї — танків та далекобійних ракет. Під час спільної пресконференції Джо Байдена та Володимира Зеленського, американський президент пояснив це «ризиком ескалації», але його слова для багатьох звучать непереконливо.
Суперечності щодо необхідності постачання західних танків та далекобійних ракет ATACMS між Києвом і Вашингтоном дійсно є, однак вони перебільшені, вважають аналітики France 24. Політичні мотиви, такі як острах перетворити російсько-українську війну на Світову, мають місце, але йдеться також і про об’єктивні причини.
З настанням зими війна зайшла в глухий кут і українці сповільнили контрнаступ. Генерал Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist заявив, що для того, аби ЗСУ змогли вести широкомасштабні дії зі звільнення території, нам потрібна техніка. Йдеться про 300 танків, близько 700 бойових машин піхоти та пів тисячі гаубиць.
Ці засоби необхідні, аби ЗСУ змогли подолати відстань 84 км до Мелітополя. Підступи до цього міста дадуть змогу взяти під повний вогневий контроль над Кримським перешийком, що обвалить оборону рф на півдні України.
Але мова йде не лише про бронетехніку й артилерію: цій меті може сприяти й постачання ракетних комплексів «ATACMS» (Army Tactical Missile System). Наявність ракет ATACMS дала б можливість Україні обірвати логістичні ланцюжки постачання російської армії та спонукати армію країни-окупанта до «жесту доброї волі».
Щодо їх постачання, то під час візиту Зеленського, Джо Байден чітко відмовився це робити. Президент США заявив, що це може посилити розбіжності серед членів НАТО. І західні військові експерти це підтверджують.
«З ATACMS ескалація є головною проблемою. Вони можуть атакувати досить глибоко всередині росії, і якщо українці використають їх для цього, це цілком може спричинити розбіжності в НАТО щодо того, як реагувати. Є низка європейських країн, у тому числі в південній Європі, які побоюються ескалації», — сказав Шашанк Джоші, редактор The Economist з питань оборони.
Окремі офіційні особи з Пентагону вважають, що танки M1 Abrams, які прагне отримати Україна, занадто проблемні для ЗСУ й мова не лише в навчанні військових. Ці танки дороговартісні в утриманні, потребують багато паливно-мастильних матеріалів, налагодженої бази технічного обслуговування. Навіть для того, щоб транспортувати їх не своїм ходом, потрібні спеціальні платформи й тягачі. Словом, кошмар для логістів.
«Коли мова йде про танки, я не думаю, що ескалація є головною проблемою Америки, я думаю, що це справді питання доцільності. Нові танки споживають дуже багато пального — особливо «Абрамс». Обслуговування вимагає багато зусиль, а запчастини важко дістати. А Україна має досвід роботи лише з радянськими танками. Тож прагматичні практичні занепокоєння стоять на першому місці в розрахунках США», — додав Джоші.
Старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Марк Канчіан поділяє цю думку. Він впевнений, що немає дисонансу між Вашингтоном і Києвом у питанні поставок цієї зброї.
«Лише щодо ATACMS позиції щодо політичної оцінки різняться», — сказав він.
Німеччина серйозно переглянула свою позицію щодо постачання озброєння Україні від цілковитого заперечення самої можливості до надання систем ППО та аналогів XIMARS на гусеничному ходу «Марс-2». Це явище навіть отримало спеціальну назву «Zeitenwende» — «поворотний момент». Але що стосується німецьких танків Leopard, то питання так і не зрушило з місця з одного боку через політичну позицію Берліна, а з іншого — через об’єктивні чинники.
Ключовою фігурою тут є канцлер Німеччини Олаф Шольц. Він не хоче відправляти танки, попри тиск із боку правлячої коаліції. У цьому питанні уряд Німеччини не хоче бути першим, адже поки що, жодна західна країна не надсилала в Україну танки західної розробки, вважає Джоші.
Разом із тим Німеччина має серйозні проблеми в армії, які загострилися на тлі війни. Берлін приділяв занадто мало уваги Бундесверу і впродовж останнього часи це стало очевидним для всіх, вважає німецький політолог Сергій Сумленний.
Як виявилося цього року, жоден (!) з 18 нових основних німецьких БТР Puma не був готовий до виконання бойових завдань. Надзвичайно дороговартісні машини мали проблеми з електронним обладнанням, які зробили неможливими повороти башти.
Виявилося, що стандартна штурмова гвинтівка армії не стріляє в спеку, а винищувачі-бомбардувальники Tornado не літають через помилки системи навігації. Через ганебне недофінансування пілоти війскових гелікоптерів змушені були укладати контракти із цивільними компаніями, аби мати потрібну кількість годин льотної практики, адже армія не могла їм цього забезпечити. На флоті теж були проблеми: підводні човни Німеччини довгий час не проводили навчання у відкритому морі через те, що в армії не було можливості найняти достатню кількість коків (поварів на флоті).
«Віддавати від Бундесверу, навіть, стару техніку, але яка працює в цій ситуації… Ідея роззброїти цю і так затуркану, голодну, неодягнуту, армію, віддати зброю кудись — вона викликає в багатьох людей скепсис. Тому тут треба суттєво збільшувати витрати на озброєння, а це суперечить політичним поглядам багатьох німецьких партій», — каже пан Сумленний.
Перед цим німецькі ЗМІ виявили, що боєприпасів Бундесверу вистачило лише на два дні напружених боїв. Не тільки Німеччина, але й інші країни НАТО, зокрема і США потребують збільшення виробництва озброєння. Це зробити швидко не вдасться, тому військові аналітики на заході переконані, що Заходу потрібно бути розважливими в наданні озброєння Україні, особливо зважаючи на потенційну агресію Пекіну. Втішає те, що росія також має значні проблеми з обмеженням поставок, особливо коли йдеться про такі речі, як боєприпаси та артилерійські снаряди. Водночас постачання західного озброєння, хай і повільніше, ніж нам хотілося б, триває.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.