Українська сторона публічно висловилася проти будівництва центру у Ростові
Мільйони людей жертвують гроші міжнародним організаціям, аби допомогти Україні. З 24 лютого у всьому світі значно зменшилася кількість людей, які готові сказати, що росія - не агресор (якщо порівнювати з 2014 роком, коли рф вторглася на територію нашої країни). Україну підтримують міжнародні компанії. Вони залишають російський ринок, бо не хочуть спонсорувати окупантів, а отже, не хочуть спонсорувати знищення українського населення. Зірки шоу-бізнесу збирають мільйони доларів та допомагають українським дітям, які вимушено покинули свої будинки.
І водночас Міжнародний Комітет Червоного Хреста залишається нейтральною стороною у цьому конфлікті. Отримуючи мільярди доларів на допомогу українцям, ця міжнародна благодійна організація з майже 100-річною історією, звичайно ж, розпоряджається цими грошима на власний розсуд. Червоний Хрест настільки нейтральний у цій війні на території України, що без докору сумління відкриває для українців, які рятуються втечею від звірств російських окупантів, центр порятунку… в росії.
Інформатор розбирався, як реагують на це різні країни, і чи в історії Червоного Хреста були подібні епізоди, які дещо плямують репутацію міжнародної благодійної організації.
У перші ж дні повномасштабної війни росії проти України до роботи Червоного Хреста було багато питань. Україна заявляла про бажання вивести своє населення в безпечніші міста з населених пунктів Донецької та Луганської області, що обстрілюються. Бажання цілком зрозуміле, та й міжнародні організації, які мають організовувати ці гуманітарні коридори, теж на території України продовжують працювати. 1 березня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук не витримала та звернулася до нейтральних організацій за допомогою не лише через офіційні листи, а вже публічно.
«Ми очікували більшої підтримки у питаннях гуманітарних коридорів від міжнародних організацій, зокрема від Червоного Хреста, ООН, ОБСЄ. Тому я звертаюсь до представників цих організацій. Я розумію, що ви боїтеся за життя ваших співробітників, але водночас лише ваш нейтральний статус дає вам більше безпеки, ніж наші українські структури безпеки. Саме цей міжнародно визнаний нейтральний статус дає вам можливість виконувати ту гуманітарну допомогу, у тому числі ту, для якої ви створені. Не всю гуманітарну роботу ви можете виконувати сидячи у Львові», - сказала Ірина Верещук.
По суті, наша країна попросила міжнародні організації скористатися своїми повноваженнями.
Як це працює?
І коли Україна благала Червоний Хрест сприяти у вивезенні мирного населення з-під куль російських окупантів, у міжнародній організації лише розводили руками та пропонували натомість доставити гуманітарний вантаж до Київської області.
Після того, як 5 та 6 березня окупанти зірвали заплановану евакуацію українського населення з гарячих точок, наша країна знову звернулася до Червоного Хреста. І вже 7 березня росія з порушенням міжнародного права без погодження з Україною організувала гуманітарні коридори українців у росію та Білорусь. І вже тоді нейтральний Червоний Хрест не побачив у цьому нічого страшного.
Після обурливого випадку Ірина Верещук прямим текстом оголосила Червоний Хрест у боягузтві.
«Я спілкуюся зараз дуже багато з Червоним Хрестом... і спостерігаю, як ті, хто мають нейтральний статус і мають забезпечити гуманітарні коридори, повзаючи, фактично принижуючись перед російською федерацією, бояться у них навіть взяти листа, в якому російська федерація має підтвердити наявність та акцептацію маршруту, який ми погодили. Не кажучи про те, щоб дати автомобіль, який стане на чолі колони і свідчитиме, що це діти, жінки, що це медикаменти та продукти», - розповідала Ірина Верещук.
Перебуваючи практично у безвиході, наша країна пропонувала інші варіанти організації евакуаційних коридорів. Наприклад, Червоний Хрест міг надати Україні термінову допомогу автотранспортом із білими прапорами. Але нейтральний Червоний Хрест уперто мовчав.
Незважаючи на всі складнощі, гуманітарні коридори все ж таки організувати вдалося. І коли весь світ фіксує реальні факти скоєння росією і путіним злочинів проти людства для винесення справедливого вироку диктатору на Міжнародному суді, Червоний Хрест продовжує говорити про нейтральність.
І навіть коли 16 березня в складних умовах члени Червоного Хреста евакуювали маріупольців, міжнародна організація дивним чином зберегла нейтральність.
«Був короткий момент, коли вчора люди в Маріуполі змогли поїхати. МКЧХ був поруч із тисячами мирних жителів, які зробили це. У тих, хто залишився, було мало їжі, води та ліків, у тому числі й у нашої команди. Ми терміново працюємо над відновленням постачання допомоги», - повідомила організація на своїй офіційній сторінці у Twitter.
There was a brief moment when people in #Mariupol were able to leave yesterday.
— ICRC Ukraine (@ICRC_ua) March 16, 2022
ICRC was alongside the thousands of civilians who did so.
Those that left had little food, water and medicines - including our team.
We’re urgently working to get aid back in.
І навіть тут можна було б зрозуміти нейтральність міжнародної благодійної організації із майже 100-річною історією. По суті завжди все просто. Під кулі йдуть одні співробітники (зазвичай нижчим рангом), а про нейтральність заявляють інші співробітники (як правило, рангом вище).
Однак кілька днів тому МКЧХ заявив, що на всі зібрані гроші відкриє центр для українців, що біжать від армії рф... в Ростові-на-Дону. І це на тлі того, що люди, які жертвували гроші українцям через Червоний Хрест, виходили у своїх містах на мітинги проти росії та особисто путіна. Звичайно, благодійна організація не має наміру питати у людей, куди їм витрачати їхні гроші.
Зазначимо лише, що українці не хочуть евакуюватись до росії. За даними Головного управління розвідки Міноборони, окупанти примусово переміщують українців з окупованих територій до рф, тобто фактично депортують наше населення. У розвідці зазначили, що, за наявною інформацією, росія створила фільтраційні табори у Докучаєвську на Донеччині. І туди масово доставляють українців, в яких вилучають документи. А після проходження фільтраційних таборів наших громадян відправляють до економічно депресивних районів росії.
«Як кінцевий пункт призначення називають ряд північних областей, зокрема – Сахалін. Українцям "пропонують" офіційне працевлаштування через центри зайнятості. Ті, хто погоджується, отримують документи, які забороняють виїзд із російських регіонів протягом двох років», - йдеться у повідомленні.
Звичайно, можна багато говорити про те, що нейтральна організація на те і нейтральна, щоб навіть за умов війни залишатися над сутичкою. Можна навіть припустити, що насправді Червоний Хрест створює центр у Ростові, щоб уберегти українських громадян від фільтраційних таборів. От тільки мільйони людей так і не зрозуміли цього кроку.
Але на цьому нейтралітет Червоного Хреста не скінчився. Звичайно, за роки існування у Міжнародної організації виробився власний протокол дій у будь-яких ситуаціях. Цілком можна припустити, що у спробі порятунку невинних іноді доводиться йти на угоду ледве не з самим дияволом. Однозначно, Червоному Хресту, швидше за все, під час Другої світової війни доводилося домовлятися і з оточенням Гітлера, який також убивав невинних людей. Але 24 березня Глава Червоного Хреста Петер Маурер у Росії зустрівся з міністром закордонних справ Росії Лавровим. Мауер, судячи з фотографій, невимушено посміхнувся вбивці, потиснув йому руку, а потім під час розмови взагалі назвав війну, розв'язану росією, «московською операцією».
#UPDATE The president of the International Committee of the Red Cross on Thursday said he and Russian Foreign Minister Sergei Lavrov had discussed the need to protect civilians during Moscow's operations in #Ukraine pic.twitter.com/YDbaFgpVgV
— AFP News Agency (@AFP) March 24, 2022
І ось після цієї події, а точніше, не зрозумівши поведінки голови Міжнародної благодійної організації, мільйони людей відмовилися продовжувати співпрацю з Червоним Хрестом. У соціальних мережах ті, хто раніше жертвував гроші через МКЧХ, виставляють пости з хештегом # CancelRedCross.
Звичайно, українська сторона публічно висловилася проти будівництва центру у Ростові. І представники влади України продовжують працювати у цьому напрямі в рамках міжнародного права – пишуть офіційні листи та намагаються заручитися міжнародною підтримкою у цьому питанні. І знову Україна діє у правовому полі, а росія, вбиваючи тисячі ні в чому невинних громадян у чужій незалежній країні, отримує негласне схвалення своїх дій із боку нейтральних міжнародних організацій із майже 100-річною історією.
Заради справедливості зазначимо, що за всю історію існування Червоний Хрест неодноразово потрапляв в історії, які залишали темні плями на репутації організації, яка працює під білими прапорами. Тут і скандали, пов'язані з фальсифікацією білоруських виборів... І, мабуть, найгучніший скандал, пов'язаний з ім'ям Адольфа Гітлера. За часів Другої світової один із членів МКЧХ, за наявною у відкритих джерелах інформації, спокійно працював на підрядах у Третього Рейху. Цікаво, що ні тоді, ні нині впливові міжнародні організації та політики особливо не відреагували на те, що відбувається. Нейтралітет все-таки має свої спокуси.
Але наскільки морально-етично розповідати про свою аполітичність і нейтральність у 21 столітті, прикриваючись Женевською конвенцією… Питання відкрите.
Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні через обстріл окупантів загинуло вже 135 дітей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.