Насправді фракція Слуга народу не любить медіа та намагається максимально обмежити можливість спілкування з нею
Для того, щоб журналісти знову могли працювати у кулуарах та ложі преси Верховної Ради, необхідно забезпечити виконання безпекових норм, зокрема встановити в ложі преси куленепробивне скло. Таку заяву зробив перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко. Він зазначив, що частковий доступ журналістів до Ради було відкрито ще у 2024 році. Проте зараз вони можуть працювати лише у пресцентрі парламенту.
Ідея віцеспікера Олександра Корнієнка із куленепробивним склом - це повна дурня. Таке скло ніяк не вплине на безпеку депутатів.
Але встановлення куленепробивного скла - складна інженерна задача, яку до того ж ніхто не вважатиме першочерговою. Тож керівництво фракції Слуга народу, яке всіляко намагається обмежити доступ преси до депутатів, ховається за подібними ідеми, бо не хоче відповідати на складні питання журналістів.
Ось що сказав Корнієнко:
"Щонайменше в умовах воєнного стану та у післявоєнний час треба ставити куленепробивне скло або інші захисні бар’єри. Адже ніхто не застрахований від падіння важких предметів з ложі преси на голову народного депутата", - заявив Корнієнко під час презентації результатів дослідження "Рада-9. Підсумки", організованої Рухом ЧЕСНО.
Чи справді саме куленепробивне скло потрібно, щоб нічого важкого не впало на голови депутатів? Це перше питання, яке робить ідею Корнієнка кумедною. Але є ще моменти:
1. Жодних значних інцидентів за усі роки роботи ложі преси. За всю історію існування Верховної Ради найсерйозніший випадок - падіння об'єктива журналіста з ложі. Замість скла можна використати захисну сітку, яка є менш дорогою та практичною альтернативою.
2. Проблеми з доступом до фіксації роботи депутатів. Куленепробивне скло значно ускладнить фотографування та зйомку депутатів, їх гаджети і модні аксесуари (звісно, більшість з яких є всього-лише підробкою і фейками за 20 доларів, як підвіска голови фракції "Голос" Олександри Устінової, - ред.). Скло створить додаткові перешкоди для медіа у висвітленні роботи парламенту.
3. Посилений контроль журналістів уже працює. Журналісти, які потрапляють у Раду, проходять ретельний огляд: рамки металодетекторів, рентген для техніки та сувора перевірка документів. Жоден представник ЗМІ не зможе принести зброю чи інші небезпечні предмети. Корнієнко звісно може цього і не знати: він, як інші депутати, проходять у Раду без будь-яких чутливих перевірок.
4. Необхідність доступу до кулуарів. Важливо повернути журналістам можливість працювати не лише у ложі преси, але й у кулуарах. Саме тут представники медіа мають можливість ставити народним депутатам незручні запитання та фіксувати їхні відповіді. Очевидно, що цього політики бояться більше, ніж падіння важких предметів їм на голови.
Ноу-хау із тим, щоб закрити ложу преси склом, належить не Корнієнку. А спікеру ВР часів Януковича (і депутату від проросійської Партії регіонів) Володимиру Рибаку. У 2013 році він пропонував засклити ложу преси. Це трапилося після того, як журналісти жбурнули у сесійний зал листівки з написом "Юлі — волю!". Тоді ця ініціатива залишилася на рівні розмов.
Як зараз модно, Корнієнко також послався на провідний європейський досвід:
"Європейська практика передбачає мінімальну присутність журналістів у залі. В Україні ж це традиція, яку складно змінити", — зазначив Корнієнко.
Це теж дурня. Наприклад, щоб отримати акредитацію Європарламенту терміном на рік, журналісту потрібно лише надати копію посвідчення, лист від редакції та фото. Але потрапити на конкретную події в цій установі можна і за тимчасовою акредитацію, яка видається на пʼять діб безпосередньо на вході.
З урахуванням усього цього питання: навіщо Корнієнко пудрить мізки?
Відповідть очевидна. За результатами дослідження Центру Разумкова, 50,5% українців вважають, що доступ журналістів до парламенту значно підвищує відкритість роботи депутатів. Але депутати не хочуть працювати відкрито. Та й чи хочуть вони працювати взагалі, теж відкрите питанняСаме тому й вигадуються причини, щоб не допускати журналістів у парламент.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.