Зеленського звинуватили у залякуванні українських медіа

Міжнародна спільнота журналістів закликали українського президента сприяти тому, щоб ЗМІ в Україні могли працювати вільно, без побоювань репресій, а також висловили занепокоєння через законопроєкт №10242

Залякування журналістів
Зеленського просять зробити так, щоб репресії медійників припинилися

Комітет захисту журналістів звернувся до президента України з проханням припинити залякування ЗМІ. Главі державі направили відповідний лист у четвер, 19 грудня. В ньому Зеленського попросили забезпечити умови, за яких медіа та журналісти могли б вільно працювати в Україні, а також гарантувати, щоб жодна особа, відповідальна за залякування медійників, не залишилася безкарною.

Лист оприлюднила "Українська правда". Зазначається, що його надіслали через те, що 2024 рік відзначився кількома інцидентами тиску, залякування та стеження, а також відсутністю підзвітності.

"Шановний президенте Зеленський, я пишу вам від імені Комітету захисту журналістів - незалежної громадської організації, що виступає на захист свободи преси в усьому світі, - з проханням сприяти тому, щоб журналісти та засоби масової інформації в Україні могли працювати вільно, без побоювань репресій, а також щоб жодна особа, відповідальна за залякування журналістів, не залишилася непокараною. Комітет захисту журналістів усвідомлює надзвичайні виклики, які постали перед вашою владою в умовах війни, і високо цінує відданість України демократичним стандартам та верховенству права. Ми розуміємо необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій у виняткових випадках з міркувань безпеки та відзначаємо, що на третій рік після початку повномасштабного вторгнення Росії медіа-ландшафт України залишається насиченим і динамічним", - пише у листі Джоді Ґінзберґ, виконавча директорка Комітету захисту журналістів.

Вона наголосила, що Комітет дедалі більше стурбований сигналами, які свідчать про необґрунтовані спроби українського уряду контролювати ЗМІ та перешкоджати журналістським розслідуванням. За останній рік дослідження Комітету захисту журналістів та розмови з місцевими журналістами виявили "низку безпідставних обмежень та інших втручань, що стримують діяльність вільної преси й, зрештою, завдають шкоди демократії, яку ви прагнете захищати".

Також Комітет захисту журналістів занепокоєний законопроєктом №10242, який становить загрози для свободи слова та який наразі обговорюють у Верховній Раді. Джоді Ґінзберґ підкреслила, що він може посилити кримінальну відповідальність за публікацію інформації з державних реєстрів під час воєнного стану, що ставить під загрозу роботу журналістів-розслідувачів.

"У своєму висновку від червня 2022 року щодо заявки України на членство в Європейському Союзі Європейська комісія зазначила, що "свобода ЗМІ значно покращилася за останні роки, особливо завдяки онлайн-медіа". Прямий тиск на незалежні медіа або мовчазний дозвіл на безкарність тих, хто їх залякує, стане суттєвим кроком назад у реалізації європейських прагнень України. Як людина, віддана захисту міжнародного авторитету України - країни, яка визнала, що "будь-який тиск на журналістів є неприйнятним", - ми закликаємо Вас вжити негайних заходів для припинення стеження, переслідування чи залякування журналістів з боку українських урядовців. Ми також просимо забезпечити притягнення до відповідальності всіх, хто діяв з метою послаблення свободи преси в Україні", - написала Джоді Ґінзберґ у листі до Зеленського.

Інциденти з залякуванням та тиском на журналістів

У своєму листі Комітет захисту журналістів також згадав гучні скандали навколо переслідувань журналістів в Україні. Зокрема, 10 жовтня 2024 року "Українська правда" заявила про тиск з боку Офісу президента. Тоді програмний директор "УП" Андрій Бистров повідомив Комітету захисту журналістів, що посадовці регулярно отримують вказівки від ОП не спілкуватися з виданням на певні теми. Радник ОП Дмитро Литвин заперечив ці звинувачення.

Також Інформатор нагадує, що в січні 2024 спалахнув гучний скандал через стеження СБУ за журналістами Bihus.Info. Тоді мережею поширилося відео, на якому оператори (не журналісти) Bihus.Info під час новорічного корпоративу вживали наркотики. 5 лютого журналісти Bihus.Info випустили власне розслідування інциденту і заявили, що за ними незаконно стежили працівники Департаменту захисту національної державності (ДЗНД) Служби безпеки України.

Також у січні цього року неприємний інцидент стався з журналістом-розслідувачем Юрієм Ніколовим. Він повідомив, що 14 січня 2024 року у його помешкання вдерлися невідомі. Вони намагалися його залякати та вимагали, щоб він йшов служити в армію.

В травні виник ще один скандал з СБУ та журналістом. Журналіст-розслідувач видання "Слідство.Інфо" Євгеній Шульгат виявив, що дружина керівника департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка придбала квартиру у престижному житловому комплексі у Києві у грудні 2023 року. За даними журналіста, офіційного доходу, що дозволив би придбати квартиру такого класу, у Вітюка не було. Після цього видання заявило, що представники військового комісаріату намагалися вручити повістку журналісту за вказівкою працівника СБУ. Таким способом, згідно з інформацією, спецслужби намагалися покарати журналіста-розслідувача за його матеріал про майно дружини керівника СБУ. Зеленський тоді відреагував та звільнив Вітюка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube