У Верховну Раду знову пускають журналістів, але не всюди: у чому підступ

Представники медіа зможуть висвітлювати роботу Ради лише у пресцентрі парламенту

Журналісти у Верховній Раді
У Раду знову пустили журналістів. Колаж: Інформатор

У Верховну Раду знову пускають журналістів. Відповідне розпорядження про акредитацію медіа при ВР на період дії воєнного стану підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук. Водночас дозволено їм знаходитися у спеціальному приміщенні – пресцентрі, але у залу засідань і до кулуарів вони не потраплять. Фактично представники ЗМІ отримають змогу просто знаходитися у будівлі парламенту, спостерігаючи за роботою нардепів по телевізору. 

Про це повідомляється на сайті Ради. Для журналістів буцімто створили "необхідні умови" роботи для висвітлення роботи органу.

Зазначається, що представники медіа зможуть перебувати лише у приміщенні парламенту та у пресцентрі. Там для них виділили 30 місць, де вони зможуть лише дивитися трансляції засідань, а також брати участь у брифінгах, записувати інтерв’ю тощо.

“З огляду на необхідність дотримання безпекових вимог, які насамперед стосуються життя та здоров’я журналістів, їх максимальна кількість у прес-центрі може становити до 30 осіб, з огляду також на кількість місць у найпростішому укритті будинку Верховної Ради України”, – йдеться у повідомленні.

Втім, відомо, що цей пресцентр існував у будівлі парламенту й раніше. Однак його можна вважати не практичним саме для журналістів, адже вони все ще не мають права вийти на балкон у залі засідань та спостерігати за роботою депутатів на власні очі, знімаючи це на камери. 

Крім того, на третій поверх, де і знаходиться пресцентр, самі парламентарі майже не ходять, оскільки їхні маршрути пролягають через другий поверх – кулуари. Таким чином представники українських медіа зможуть отримати акредитацію на присутність у Верховній Раді, щоб з третього поверху дивитися на роботу нардепів, яку транслюватимуть на екранах телевізорів.

Також для журналістів виділили лише 30 місць. Нарепка Федина заявила, що допустили "1+1", "Україну", Суспільне, "Українську правду", "Інтер", "Раду" і Прямий. "П'ятий канал" і "Еспресо", за її словами, не пустили.

Журналісти у Верховній Раді

Від самого початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну двері у будівлю Верховної Ради були закриті для журналістів. А вже у лютому цього року понад 60 медійників, медіа та громадських організацій, які входять до організації “Медіарух”, закликали відкрити двері парламенту для журналістів під час засідань та зняти інші обмеження, введені після початку повномасштабного вторгнення. Медійники пояснили, що якщо у 2022 році обмеження можна було пояснити інтересами нацбезпеки, то у 2024-му ця практика викликає “чимало питань” та шкодить демократії.

“Який сенс говорити про небезпеку від присутності медіа в залі парламенту, коли про хід і результати розгляду законопроєктів суспільство дізнається із прямих трансляцій народних депутатів у соціальних мережах? До того ж парламент - надто велика за кількістю залучених людей структура, щоб його засідання проходили непомітно.
Відтак замість продовження існуючої ситуації недопуску журналістів до будівлі парламенту варто обговорювати заходи безпеки, наприклад, підготовку укриттів”, - зазначили в “Медіарусі”.

Втім, обмеження доступу не завадило журналістам виявити, хто з народних обранців пропускає найбільше засідань Ради. Автори дослідження не брати до уваги пропуски через хворобу чи, приміром, перебування у СІЗО. З'ясувалося, що серед чинних народних обранців є злісні прогульники, які не відвідують Верховну Раду понад два роки поспіль - ще з 2022 року. Зокрема, це Ігор Палиця, Сергій Шахов та інші.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube