Ви жахнетесь: п'ять мерзенних видів зброї стародавнього світу

Так звані бомби, а насправді мішки зі скорпіонами, які сипались на римлян з неба, одного разу спинили їхній наступ.

Вчені, історія, війна, зброя
Стародавні армії скидали на ворогів трупи, заражені бубонною чумою.

Є приказка, що в коханні та на війні все справедливо. Та коли мова заходить про віслюків, заражених смертоносними патогенами, або снаряди з фекалій чи трупів, погодитись дуже важко. Задовго до того, як вчений-фізик Роберт Оппенгеймер став "руйнівником світів" завдяки винайденый ним та його командою атомної бомби, люди придумували креативні способи калічити та вбивати один одного, і багато хто спирався на руйнівну силу світу природи.

Серед цих антигуманних способів були і хімічні суміші з катастрофічними наслідками, які сьогодні залишаються загадкою для науки, і бомби з отруйних тварин тощо. Інформатор розповість вам про п'ять жахаючих видів зброї, народжених стародавньою війною, пише Iflscience.

Бомби зі скорпіонами

Майже дві тисячі років тому люди знайшли спосіб використовувати скорпіонів як зброю, створивши фаянсові бомби, наповнені отруйними павукоподібними. Їх скидали на римських солдатів, які марширували під правлінням імператора Септимія Севера в 198-99 роках нашої ери, коли вони намагалися взяти в облогу стародавнє місто Хатра в пустелі.

Рисляни наступали протягом 20 виснажливих днів, в цей час на них постійно сипалися такі от "вибухаючі" скорпіонами бомби. Вміст таких "бомб", а насправді - мішків, був націлений на відкриті ділянки шкіри ворога, включаючи обличчя та очі. Зрештою оборона перемогла, а римська армія відступила.

Заразні барани та осли

Одним із найперших прикладів біологічної війни є хетська чума, яка вразила Східне Середземномор’я в XIV столітті до нашої ери. Вважається, що бактеріальна хвороба туляремія (спричинена Francisella tularensis) виступала зброєю через заражених баранів і ослів, які були розміщені вздовж торгових шляхів ворогів.

Поєднання випадкового та зловмисного розповсюдження хвороби призвело до того, що вона поширилася далеко за межі військових шляхів. Це не дивно, адже туляремія або бактеріальний зооноз є однією з більш відомих заразних патогенних бактерій, що поширюється дуже швидко, повідомляють сучасні Центри контролю та профілактики захворювань.

Бойові слони та свині

Найбільше бойові слони боялись вереску свиней!
Найбільше бойові слони боялись вереску свиней!

Бойові слони були ефективними проти кінноти на конях, а тим більше - ворожої піхоти, яку просто чавили під собою. Власники бойових слонів навіть оснащували їхні бивні шипами, щоб додати додатковий елемент небезпеки. Але живі танки не були позбавлені слабких місць – тому що потім з’явилися бойові свині. І річ не в тім, що свині були здатні фізично перемогти слонів, звісно ж ні. Однак їхній вереск надто погано впливав на слонів, їх це дезорієнтувало.

Таким чином, в одній зі стародавніх битв макендонський цар Пірр через сивней, що заважали бойовим слонам його війська, втратив надзвичайно велику його частину. Він переміг в тій битві, заплативши однак надто високу ціну. Звідси вислів - "Піррова перемога", котрий означає перемогти, але надто високою ціною.

Грецький вогонь

Смертоносну зброю під назвою "грецький вогонь", яку використовували у війні на морі, створив архітектор Каллінік з Геліополя. Вперше представлений під час правління імператора Костянтина Погоната в 672 році нашої ери, він сприяв великій облозі Константинополя, і його "таємна формула" ретельно охоронялася.

Греки направляли займисту рідку суміш вуглеводнів (згідно з даними Королівського музею Грінвіча, до складу входили негашене вапно і нафта) на ворожі кораблі. Загоралось навіть море. Вода не могла загасити полум’я, тому нападникам доводилось використовувати пісок або оцет, щоб загасити грецький вогонь.

Снаряди з фекалій та трупів

Захисники Парфянського цартсва вдалися до жахливих дій - почали виготовляти снаряди з фекалій чи навіть трупів. Ними вони обстрілювали ворогів, які намагались здійснити облогу. Все це відбувалось в часи страшної пошесті - епідемії бубонної чуми. 

Існували й армії, що використовували заражені трупи, як бомби. Монгольська армія перекидала через стіни трупи, заражені бубонною чумою, під час облоги Каффи близько 1346 року. А вже генуезькі торговці перенесли чуму з Каффи в Європу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube