Верховна Рада ухвалила закон про остаточну ліквідацію МСЕК - чим його замінять

Замість МСЕК інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. При цьому для визначення заходів підтримки буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і отримувати власний дохід

Ліквідація МСЕК
Ліквідація МСЕК

19 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому урядовий законопроєкт № 12178 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи. Зокрема, документ передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій. За відповідне рішення проголосували 259 нардепів. 

"Замість цього з 1 січня 2025 року впроваджується створення експертних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях (сучасна система оцінювання функціонування особи)", – пояснив народний депутат Ярослав Железняк. 

Що буде замість МСЕК

Міністерство соціальної політики готує реформу соціальної підтримки громадян, що зазнали травм чи хвороб, яка передбачає впровадженням нової системи соціального страхування – "єПотенціал". Зокрема, замість МСЕК інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. При цьому для визначення заходів підтримки буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і отримувати власний дохід.

Міністерство охорони здоров'я оголосило про створення альтернативи МСЕК, яку було ліквідовано через низку скандалів. Відтепер це експертні команди лікарів, які працюватимуть у 286 лікарнях по всій Україні. Заклади обирали таким чином, щоб були максимально доступними для людей.

Як повідомила пресслужбі МОЗ, опублікувавши допис у Facebook, всього створили 1348 експертних команд, в яких працюватимуть понад 4300 лікарів. І це у три рази більше, ніж було задіяно у колишній системі МСЕК. 

До нових команд увійдуть лікарі за спеціалізаціями: хірургічна, травматологічна, кардіоневрологічна, психіатрична тощо. Вони оцінюватимуть функціональний стан особи, забезпечуючи експертну підтримку й перегляд рішень у разі їх оскарження пацієнтом. Перелік лікарів буде опубліковано на інформаційних ресурсах лікарень. А з закладами, де вони працюватимуть, та їх адресами можна ознайомитись на сайті МОЗ.

Ліквідація МСЕК в Україні

Медико-соціальні експертні комісії в Україні припинять своє існування з 31 грудня 2024 року. Відповідний указ підписав президент України Володимир Зеленський. Також впродовж трьох місяців перевірятимуть рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям, адже виявлено ряд порушень.

І одразу після засідання першою кадровою зміною стала відставка генерального прокурора Андрія Костіна. Причиною відставки Костін назвав аморальну ситуацію з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. За його словами, зараз на всіх рівнях тривають кримінальні перевірки та розслідування в рамках кримінальних проваджень. 

Відомо, що реформа застарілої медико-соціальної експертизи напрацьовувалась протягом воєнного стану із залученням Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства соціальної політики, Міністерства економіки, Міністерства освіти та науки та інших. Для людини перевага нової системи в тому, що вже не потрібно буде носити справи та стоси довідок із кабінету в кабінет: передача інформації до експертних команд та між сферами охорони здоровʼя та соціального захисту відбуватиметься в електронних системах, зручно і прозоро.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube