Верховна Рада прийняла закон про приватизацію державних банків

Як повідомляють народні депутати,за жодних умов під час війни Ощадбанк і Укрексімбанк не потраплять під приватизацію

Закон про приватизацію державних банків
Закон про приватизацію державних банків

5 вересня ВР за основу прийняла законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. Цей закон є частиною пакету, від прийняття якого залежить фінансова допомога Україні від МВФ. 

Як зазначив народний депутат Ярослав Железняк, прийняття закону - це вимога Світового банка, тому він має бути прийнятий у двох читаннях вже у вересні. 

Очільник фінансового комітету ВР Данило Гетманцев вважає цей законопроєкт дуже вдалим. Він перелічив його гарні сторони: 

  • розширює коло потенційних інвесторів, продаж яким готова розглянути держава;
    дозволяє продаж будь-якої частки держави у банку (а не лише 100% акцій держави, як передбачено у чинному законі);
  • підвищує вимоги до юридичних осіб, які можуть залучатися державою у якості фінансових радників з продажу;
  • включає міжнародних донорів до участі у процедурі відбору фінансових радників з продажу та процедурі самого продажу;
  • оновлює правила щодо визначення ціни та проведення аукціону відповідно до рекомендацій Світового банку;
  • враховує вірогідність, що в аукціоні може брати участь лише один потенційний інвестор;
  • приводить вимоги до договору купівлі-продажу у відповідність до ринкових практик;
  • запобігає негативному впливу на процедуру продажу (наприклад, зупинку продажу) з боку колишніх бенефіціарних власників чи поточних міноритарних акціонерів.

На думку народного депутата від ЄС Ірини Геращенко, законопроєкт написаний настільки непрофесійно, що є серйозні загрози зловживань з приватизацією в час війни.

“Голова податкового комітету Д. Гетманцев був змушений під стенограму заявити, що за жодних умов в час війни Ощадбанк і Ексім не потраплять під приватизацію, як системні банки, від функціонування яких залежить бюджетна і соціальна сфери. До того ж це високоприбуткові банки, які поповнюють державний бюджет. Є запитання щодо типу банків, які підпадають під продаж, процедури погоджень та юридичних вимог до учасників конкурсу та радників.
Є великі сумніви щодо доцільності продажу державних банків під час війни і стартової ціни та конкурсу”, - написала Ірина Геращенко.

Разом з цим вона визнала, що законопроєкт вдосконалює правила продажу державних банків, скорочення державної частки в банківському секторі та спрямування коштів до держбюджету. А саме: 

  • Дозволяється продаж будь-якої частки держави в банку.
  • Від участі в конкурсі виключаються офшори, представники країни- агресора і ті, хто вже володів акціями банку під час його капіталізації.
  • Підвищуються вимоги до фінансових радників.

Як раніше повідомляв Інформатор, у січні 2024 року стало відомо, що Укргазбанк та Сенс Банк готові купити іноземні інвестори, тепер інформація про те, що фінустанови готують до продажу підтвердили змінами в оновленому Меморандумі з МВФ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube