Світові лідери обговорюють можливе розміщення військових контингентів на українській території. Деякі країни вже ведуть таємні переговори щодо цього питання
Вашингтон звернувся до європейських країн із запитом щодо їхньої готовності взяти участь у забезпеченні безпеки України. Йдеться про період після завершення війни з Росією. Зокрема, США цікавляться, чи розглядає ЄС можливість направлення військових контингентів до України.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на джерела в європейських урядах. Президент Фінляндії Александр Стубб підтвердив існування відповідного запиту, назвавши його "анкетуванням" країн-членів ЄС щодо потенційного внеску у гарантії для України. За його словами, європейські держави зараз обговорюють, як саме відповідати на цей запит - окремо від кожної країни чи узгодженою позицією від імені всього Євросоюзу.
Джерела Reuters зазначають, що США поставили європейцям шість запитань щодо можливих гарантій безпеки для Києва, однак їхній зміст офіційно не розголошується. При цьому адміністрація Дональда Трампа неодноразово наголошувала, що саме Європа має взяти на себе основну відповідальність за гарантії безпеки для України після укладення потенційної мирної угоди. Київ, зі свого боку, наполягає на тому, що США також повинні виступати гарантом.
Раніше Financial Times повідомляла, що США цікавляться готовністю європейських союзників надати військову допомогу, включаючи можливе розміщення миротворчого контингенту, постачання зброї чи інші заходи безпеки. Водночас Associated Press пише, що низка європейських країн уже таємно розглядає можливість відправки своїх військових до України – не для участі у бойових діях, а для забезпечення стабільності після досягнення миру. Зазначається, що дискусії щодо цього ведуться щонайменше рік, а останнім часом активізувалися через побоювання, що Дональд Трамп може укласти угоду з Росією без залучення європейських партнерів.
За даними AP, найбільш активно в переговорах беруть участь Велика Британія та Франція, однак точні деталі обговорень залишаються невідомими. Чисельність потенційного миротворчого контингенту залежатиме від умов можливої мирної угоди між Києвом і Москвою.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час виступу на Мюнхенській конференції безпеки заявив, що не виключає участі європейських військових у реалізації плану США щодо гарантій безпеки для України. Водночас поки що невідомо, які саме країни готові направити свої контингенти та які сили вони можуть залучити.
Офіційний Київ неодноразово підкреслював, що гарантії безпеки – це ключовий елемент будь-якої мирної угоди. Українська влада переконана: без дієвих механізмів захисту Росія, навіть погодившись на припинення війни, зможе відновити агресію в майбутньому.
Президент Володимир Зеленський наголошує, що найкращою гарантією для України було б повноцінне членство в НАТО. Проте Дональд Трамп та його адміністрація наразі виключають такий сценарій у найближчій перспективі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.