Вакцинація-2021: коли чекати на довгоочікуваний колективний імунітет

Читать на русском

Україна переживає нову хвилю пандемії, готується до посилених карантинних правил, а закінчиться все це з отриманням колективного імунітету

Читать на русском
Вакцинація-2021: коли чекати на довгоочікуваний колективний імунітет

Україна переживає нову хвилю пандемії, готується до посилених карантинних правил, а закінчиться все це з отриманням колективного імунітету

З 18 жовтня в Україні ввели максимальні обмеження з привілеями для вакцинованих. Поки вони поширюються лише на п'ять регіонів «червоної» зони: Херсонську, Запорізьку, Одеську, Донецьку і Дніпропетровську області. Але це далеко не межа, МОЗ повідомляє про рекордні показники смертності за добу і закликає громадян вакцинуватися якомога швидше. Дуже висока ймовірність того, що все буде так само погано, як минулої осені і взимку. Зрозуміти, як далеко нам до кінця епідемії, можливо, навіть складніше, ніж коли б то не було. Але ми спробуємо.

Вірус не переможений і відступати не збирається 

Ще чотири місяці тому українська влада в особі міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка поспішила повідомити населенню, що вірус COVID-19 відступив, епідеміологічна ситуація в країні сприятлива, а уряд встановив «зелений» рівень загрози на території всієї країни. Але радість була недовгою, нетривалий період спаду захворюваності змінився новою «хвилею» пандемії, а уряд заходився посилювати карантинні заходи.

Примітно, що Україна опинилася в числі тих країн, де у 2021 році виникла така потужна осіння «хвиля» захворюваності, при якій зростає не тільки кількість заражених, але і смертність. Не дивує і те, що в цьому переліку суцільно країни зі Східної та Південно-Східної Європи. Тут Україна опинилася в компанії Росії, Білорусі, Молдови, Болгарії і Сербії. Крім етно-географічної близькості, ці слов'янські країни ріднить епідеміологічна статистика. Згідно з даними COVID-19 Data Explorer, у всіх цих країнах частка повністю вакцинованих не досягає 40%. Всі вони не впоралися з вакцинацією і знаходяться поруч у рейтингу країн світу за часткою вакцинованого населення. Цілком логічно, що в країнах Східної Європи спалах заражень викликав підвищену смертність.

Але навіть новини про нові рекорди захворюваності та високу смертність не поставили остаточну крапку в суперечках виступаючих «за» вакцинацію і «антивакцинаторів». Примітно, що 19 жовтня, буквально наступного дня після оновленого рекорду із захворюваності на добу, під стінами Верховної ради України зібралися столичні віруючі, які провели мітинг проти примусової вакцинації і щеплення дітей.

І можна було б звинуватити наших «слуг» в провалі вакцинації, якби про необхідність якомога швидше зробити щеплення не говорили ледь не з кожної сковорідки, а вколотися хваленим Pfizer можна було чи не в будь-якому великому торговому центрі. Швидше за все, варто говорити про провал комунікації та поразку в інформаційному протистоянні з антіпрівівочною пропагандою.

«Сказати, що влада нічого не робить не можна. Їм дійсно вдалося завезти в Україну вакцини, розподілити їх на регіони, худо-бідно країною розгорнули центри вакцинації. Вакцинували сфери безпеки і освіти. Цифровий сертифікат в додатку «Дія» - гарне і досить унікальне навіть для розвинених країн рішення. З іншого боку - маса людей купує сертифікати про вакцинацію, побоюючись нашкодити своєму здоров'ю невідомим щепленням. Виходить, що просто говорити про необхідність вакцинації недостатньо. Це проблема комунікації», - поділився своєю думкою з IА Інформатор соціолог і політичний експерт, директор компанії Seetarget Олексій Боровський.

Схоже, що провали в комунікації влада традиційно намагається замінити адміністративним тиском і масовим залякуванням людей. Але бажана мета - перемога над вірусом - можлива з набуттям колективного імунітету населення країни.

До колективного імунітету доведеться ще похворіти

Ймовірно, Україна близька до порога колективного імунітету, після перетину якого боротьба з епідемією стане набагато простішою, а жертв стане менше. Але те, наскільки близький цей поріг, залежить від параметрів, про значення яких важко судити зі 100% впевненістю. Наприклад, складно точно сказати, як довго на імунітет буде впливати та чи інша вакцина, і як вплине на колективний імунітет велика кількість тих, хто перехворів. Однак, на думку медиків, у майбутнє потрібно дивитися оптимістично.

«На колективний імунітет розраховувати можна. У нас вже є багато даних, які свідчать, що після хвороби імунітет залишається надовго. Це якщо ми говоримо про тих, хто перехворів. Якщо говорити про інфікованих, тобто про тих, у кого хвороба не протікала гостро, - у них теж виробляється певний імунітет. З цієї категорії людей даних менше, але є оптимістичні свідоцтва, що у цих людей теж є імунітет. Що стосується вакцинованих громадян, тут не все до кінця ясно. Жоден виробник не здатний чітко сказати, скільки часу після вакцинації, будь-якою вакциною, буде триматися імунітет. Ми бачимо, що після вакцинації імунітет проти вірусу є, а потім поступово знижується. І людям пропонують робити другу, третю вакцини. Ми не знаємо як буде далі, чи буде потрібно щороку робити вакцину», - розповів Інформатору лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук Юрій Жигарев.

Незважаючи на те, що ані медики, ані лікарі не знають, наскільки довго існуючі вакцини проти COVID-19 підтримують імунітет, є тверде розуміння того, що

вони досить ефективні як проти домінуючого раніше штаму «Альфа», так і проти більш небезпечного варіанту вірусу «Дельта».

«Дельтою» людей трохи лякають. Так, в ньому є невеликі зміни, всього одна амінокислота на цілий білок. Але треба розуміти, що «штамозалежного» імунітету не існує. А базовий імунітет буде на рівні 60-70% до будь-якого штаму. Незалежно від вакцини, імунітет поширюється на весь тип цього коронавируса. Якісь нюанси можуть бути. Десь більш чутливі, десь менш», - ділиться своїми знаннями з Інформатором кандидат медичних наук, інфекціоніст Анатолій Печінка.

Експерти також відзначають, що повторно захворіти на коронавірус можуть люди з ослабленою імунною системою, а саме відсутність антитіл в крові далеко не завжди свідчить про високий ризик повторного зараження.

«Ми не можемо стверджувати, але можемо про це говорити. У нас є такі випадки, в тому числі і серед медиків інфекційного відділення. Перехворіли, з часом ми бачимо, що вони не мають антитіл або мають низький титр, але не хворіють», - ділиться спостереженнями Юрій Жигарев.

Згідно з даними МОЗ, більше 6 млн. Українців отримали дві дози вакцини. Ще майже 3 млн. людей перехворіли, і це лише офіційні дані. Виходячи з нинішнього стану справ можна робити припущення про час приблизного закінчення пандемії.

«Коли? Розрахувати конкретну дату я не можу, але можу назвати відсоток. 80-85% населення має отримати імунітет. Не важливо, від кількості тих, хто перехворів або вакцинувався. Ось коли кількість людей стане такою - епідемія закінчиться. Тобто, люди будуть продовжувати хворіти, але не так масово», - повідомив Юрій Жигарев.

Анатолій Печінка також вважає, що Україна пройшла близько третини всього шляху до отримання колективного імунітету, і радить обережно ставитися до очікувань від ефекту вакцинації, посилаючись на досвід Ізраїлю.

«Сьогодні ми можемо говорити, що близько 10 мільйонів українців набули імунітет. Близько третини дорослого населення. Для досягнення колективного імунітету нам потрібно, щоб близько 75% дорослого населення перехворіли або вакцинувались. Хоча ефективність вакцин і неоднозначна. З досвіду Ізраїлю, де першими в світі вакцинували майже всіх громадян, ефективність вакцини становить 60-65%. Отже, і колективний імунітет буде нижче. І ось зараз вони планують робити третю вакцинацію. Це викликає деякі побоювання ... »- повідомив Анатолій Печінка.

Виходячи з викладеного, можемо сміливо грати в Нострадамуса і передбачати, що зима буде довгою і холодною, а пандемія залишиться з нами ще на якийсь час. Поки не перехворіють всі.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.