Вагнергейт та Канатове: ексрозвідник Червінський заявляє про політичні мотиви у справі проти нього

Червінський стверджує, що справа проти нього є політичним замовленням і помстою за те, що він у 2021 році оприлюднив інформацію про зраду на рівні Офісу президента і зрив спецоперації проти російських найманців приватної військової компанії Вагнер

Ексрозвідник Роман Червінський
Червінський вважає, що влада взялася за нього, не пробчивши "Вагнергейт". Фото: УП

Роман Червінський, колишній розвідник, який розповів, що дозвіл на спецоперацію в "Канатовому" йому дав Залужний, впевнений, що звинувачення проти нього мають політичне підґрунтя. Він вважає, що справу проти нього відкрито через його участь у спецоперації з затримання бойовиків ПВК "Вагнер" і критику дій Офісу президента. Ексрозвідник розповів про складні моменти в роботі та свій конфлікт з українською владою.

У інтерв'ю "Українській правді" він назвав звинувачення проти себе у справі по "Канатовому" політично вмотивованими через свою роль у спецоперації із затримання вагнерівців в грудні 2021 року. Саме тоді ім'я Червінського стало відоме широкому загалу. А проблеми почалися тоді, коли він виступив з критикою Офісу Президента публічно після провалу операції з арешту бойовиків ПВК "Вагнер".

За його словами, операція була зірвана після того, як про її планування було повідомлено Офісу президента. Червінський розповів, що серед "вагнерівців", яких розвідники планували перевезти в Україну, були ті, хто збивав гвинтокрил з Кульчицьким, хто збивав Іл-76, хто був у зоні дії "Бука", який збив MH17. Це багато людей, яких Україна могла б поміняти на полонених українців.

"Тому це була сильна операція. І коли її зрадили, я вважав, що моя роль і моє завдання – про це говорити. На момент, коли ми вийшли в публічну площину, ми вже пройшли всі можливі етапи. Наше політичне керівництво, яке ухвалювало рішення зробити дзвінок і припинити цю операцію... заперечувало взагалі існування такої операції... Пізніше Зеленський і Єрмак визнали, що ця операція була. І я вважав це маленькою перемогою", - згадує Червінський.

Він вважає, що його обвинувачення є результатом фальсифікацій. Щодо інциденту на аеродромі "Канатове", Червінський вважає операцію успішною, попри те, що вона призвела до обстрілу аеродрому, загибелі командира військової частини та пошкодження техніки. За його словами, він отримав усні та письмові санкції на проведення операції від [ексголовкому ЗСУ] Валерія Залужного. Однак, за версією слідства, його дії призвели до атак на аеродром.

"Канатове": що відомо про справу Червінського

Колишньому співробітнику ГУР МО Роману Червінському СБУ пред'явила підозру в перевищенні службових повноважень (за ч. 5 ст. 426-1 КК України) 21 квітня минулого року, а вже 24 квітня його затримали. За версією правоохоронців, полковник вирішив самостійно, без узгодження з державними органами, провести спецоперацію із захоплення літака ВКС РФ, пілот якого нібито погодився перейти на бік України.

Слідство стверджує, що ця операція проходила всупереч зауваженням СБУ. В результаті дій Червінського Росія нібито отримала інформацію про розташування військовослужбовців Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. 23 липня 2022 року було завдано удару по аеродрому Канатове, внаслідок якого загинув командир частини, 17 військових отримали поранення, Україна втратила два бойові винищувачі, а злітна смуга та інша техніка зазнали серйозних пошкоджень.

Червінський стверджує, що після того, як ГУР відмовилося від проведення операції, її підготовкою займалася СБУ. А його з командою залучили на останньому етапі для професійної допомоги.

Після обстрілу аеродрому Канатове ФСБ Росії заявила, що українська розвідка готувала операцію з викрадення російських військових літаків, яку вдалося зірвати. ФСБ стверджувала, що ГУР намагалася завербувати російських пілотів, щоб ті перегнали літаки на українські аеродроми в обмін на грошову винагороду і гарантії отримання громадянства однієї з країн ЄС. У листопаді минулого року The Washington Post пов'язала Червінського з підривом російського газопроводу "Північний потік". Його адвокат заявив, що полковник був "здивований" цією інформацією. Відтак, Роман Червінський перебував під арештом з квітня 2023 року після оголошення йому підозри за статтею "перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень". Зараз після півтора року утримання у слідчому ізоляторі він знаходиться вдома під цілодобовим домашнім арештом. Червінський був звільнений після внесення застави в 9 мільйонів гривень благодійним фондом Петра Порошенка. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube