Дозвіл на спецоперацію в "Канатовому" дав Залужний, ніяких ризиків не було - ексрозвідник Червінський

Червінський стверджує, що доповів про ситуацію своєму керівництву, яке, своєю чергою, повідомило про це Валерію Залужному. Однак той дав усний дозвіл на проведення операції, а пізніше, після підтвердження особи російського пілота Військово-повітряними силами, надав і письмовий дозвіл

Залужний, авіабаза Канатове, Червінський
Ексрозвідник розповів про деталі спецоперації у про нібито участь у ній Залужного

Колишній розвідник, якого звинувачують у проведенні несанкціонованої спецоперації у 2022 році з переманюванням російського літака, Роман Червінський стверджує, що дозвіл на цю операцію надав тодішній головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний. Він говорить, що ексголовком написав листа, який знищили. Також Червінський заявив, що в операції брав участь працівник СБУ, про якого замовчують.

Про це Червінський розповів в інтерв'ю виданню "Українська правда". За словами Червінського, СБУ звернулася до розвідки після збору інформації про готовність одного з російських пілотів перегнати літак в Україну. Оскільки СБУ не змогла забезпечити супровід і безпечну посадку літака, вони звернулися до розвідки.

"(...) Я доповів своєму керівництву, керівництво доповіло Залужному. Залужний дав санкцію на проведення ці операції", - заявив Червінський.

За його словами, спочатку Залужний дав усний наказ. Згодом — письмовий.

"Перша санкція була усна. Вона була спрямована на те, щоби ми з'ясували можливість. Тобто ми з його санкції поїхали разом зі своїм командуючим, поїхали до командуючого військово-повітряних сил України, повідомили йому задум Служби безпеки України. Він послухав, сказав, я вам даю на контакт керівника одного з центрів. Тому ми приїхали по команді вже командуючого Військово-повітряних сил до іншого командира вже нижчої ланки, він нам виділив співробітника, якого вже ви чуєте на аудіофайлах де він розмовляє з російським пілотом саме про переліт, про технічні питання", - додав ексрозвідник.

Червінський зазначає, що документ про дозвіл був знищений після розформування його частини, проте згодом його знайшли, і він нібито є частиною матеріалів справи. Ексрозвідник також заявив, що лист Залужного було "сховано", а його звинуватили у самовільному відправленні людей на аеродром "Канатове" під виглядом навчань. За його словами, також в його справі замовчують участь працівника СБУ в організації спецоперації.

"По-перше, вони приховали, що співробітник СБУ брав у цьому участь. Взагалі про нього не згадується. Це фальсифікація.

По-друге, сховали цей лист Залужного і сказали, що я нікому зі своїх командирів нічого не казав, що сам вирішив відправити людей під виглядом навчань. Хоча був план і всі знали про це", - додав Червінський.

Ексрозвідник додав, що в умовах війни обстріли є постійним явищем, і стверджує, що не було умисних дій, які б створили умови для атаки. Він вважає, що обвинувачення проти нього є фальсифікацією.

Ризиків не було 

На питання, чи не виникало на етапі розробки операції відчуття, що російський пілот блефує і насправді  веде якусь свою гру, ексрозвідник відповів: “Ризик гри завжди існує, прибрати його неможливо. Ми жодним чином не послабили ні ППО України, ні ППО аеродрому, ми йому нічого не відкрили”.

“СБУ не мало заперечень щодо продовження цієї операції. Військово-повітряні сили також не мали заперечень. Якщо навіть це гра, ми нічого не втрачаємо, якщо це не гра, ми отримуємо літак, який коштує великих грошей. Тобто насправді ризиків не існувало ніяких. Я вважаю, що їх не було і взагалі немає. Жодної інформації ми їм не передали, крім інформації, що ми заплатимо їм кошти, якщо вони привезуть літак, і зробимо їм документи інших країн або України, якщо вони захочуть”, - сказав Червінський.

Справа Романа Червінського

Роман Червінський, колишній розвідник, став фігурантом скандальної справи, пов’язаної з несанкціонованою спецоперацією у 2022 році. За версією обвинувачення, Червінський намагався переманити російський літак на бік України, що призвело до серйозних наслідків. Внаслідок цієї операції, ворог отримав інформацію про розміщення української техніки на аеродромі "Канатове" в Кіровоградській області, і здійснив ракетний удар по цьому об'єкту.

Через обстріл, що стався, загинув командир військової частини, поранення 17 військовослужбовців, а також було пошкоджено кілька винищувачів і злітна смуга аеродрому. Червінський, на своїх свідченнях у суді, заявив, що відповідальність за наслідки обстрілу лежить на військових, які не забезпечили належний захист.

Згідно з інформацією від речника СБУ Артема Дехтяренка, Червінський діяв всупереч запереченням Служби безпеки України та без узгодження з відповідними державними органами. Судові засідання у справі Червінського, що розпочались 12 квітня, наразі тривають у Кропивницькому, після того, як майже рік проходили в Києві. Можливе покарання для Червінського варіюється від восьми до дванадцяти років позбавлення волі.

Червінський стверджує, що справа проти нього є політичним замовленням і помстою за те, що він у 2021 році оприлюднив інформацію про зраду на рівні Офісу президента і зрив спецоперації проти російських найманців приватної військової компанії "Вагнер".

Нагадаємо, нещодавно Червінського звільнили з слідчого ізолятора після півтора року утримання у справі про обстріл "Канатового". Заставу в розмірі 9 мільйонів гривень за нього сплатив благодійний фонд Петра Порошенка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube