Президент України заявив у десяту річницю трагедії МН-17, що російське зло є загрозою не лише для українців
Сьогодні, 17 липня, виповнюється 10 років з дня трагічного збиття пасажирського літака Malaysia Airlines рейсу MH17 російськими терористами на Донбасі. Тоді загинули всі, хто були на борту, - 289 пасажирів, в тому числі 80 дітей. Росіяни довго переконували світ у тому, що вони збили транспортний літак ЗСУ, а потім - що це зробили не вони. У 2022 році суд у Гаазі дійшов висновку, що пасажирський літак MH17 був збитий із ЗРК "Бук" з території окупованого Росією Первомайського.
У річницю трагедії президент України Володимир Зеленський поділився архівними кадрами у своєму телеграм-каналі. Зазначимо, що Росія мала фактичний контроль над тими донецькими територіями, над якими було збито пасажирський авіалайнер Boeing 777.
"Минуло вже 10 років із того дня, коли російські вбивці знищили в небі України пасажирський літак MH17. Увесь світ тоді побачив, хто прийшов з війною проти України і що російське зло є загрозою не лише для нас" - зазначив Зеленських.
Він нагадав, що серед вбитих Росією 298 дорослих з дітьми були громадяни десятка держав із різних частин світу. Президент України наголосив на неминучих наслідках для Росії за цей військовий злочин.
"Російська відповідальність за це – неминуча. І кожен, хто винен у цьому та інших російських злочинах війни, однозначно почує заслужений вирок. Вічна пам’ять усім жертвам російської агресії!", - підкреслив Зеленський.
Він продемонстрував архівні кадри того, як Росія невміло викручувалася після того, що наробила. По телебаченню розповсюджувалися фейкові версії, видумувалися сотні звинувачень, щоб звинувачити у всьому Україну, але суд у Гаазі погодився з висновками слідства, що ЗРК "Бук", який збив "Боїнг", належав 53 бригаді ППО з Курська.
17 липня 2014 року в небі над Донбасом був збитий літак "Боїнг-777" авіакомпанії Malaysia Airlines. Пасажирський борт виконував регулярний рейс MH17 із нідерландського Амстердаму до малайзійського Куала-Лумпуру. Через три години польоту в нього влучила ракета з російського "Буку". Загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу. За кількістю жертв катастрофа Boeing 777 стала найбільшою в історії України.
Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука". Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена чотирьох підозрюваних:
9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака. Євросоюз закликав Росію визнати відповідальність за катастрофу MH17. Нідерландські прокурори вимагали для Гіркіна, Дубинського, Пулатова, Харченка довічного ув’язнення як максимального терміну покарання за статтями 168 і 289 Кримінального кодексу Нідерландів – про навмисне знищення літака та про умисне вбивство.
Нагадаємо, що в Нідерландах підтримали створення спецтрибуналу для Росії. Кримінальна справа про катастрофу "Боїнга-777" "Малайзійських авіаліній" у небі над Донбасом 17 липня 2014 року отримала продовження у лютому 2023 року. Представники Об'єднаної слідчої групи (JIT) на прес-конференції в Гаазі в середу, 8 лютого, заявили, що Володимир Путін причетний до краху лайнера, який мав рейс MH17, і особисто схвалив постачання ППО на територію України.
Слідчі проінформували, що зробили все можливе для пошуку підозрюваних, проте більше не можуть нікому звинуватити. Гіркіна, Дубінського, Харченка визнали винними у вбивстві 298 людей, а також у збитті пасажирського літака. Пулатова виправдали, оскільки не доведено, що він мав змогу скасувати наказ, який уже віддав Дубінський, і не брав належної участі в наданні/транспортуванні/запуску "Бука".
Дубинському, Гіркіну та Харченку суд призначив довічне ув'язнення та виплати компенсацій рідним загиблих у повному обсязі — понад 16 мільйонів євро. Встановити повністю всіх членів екіпажу ЗРК "Бук", з якого було збито "Боїнг", не вдалося.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.