В Укренерго пояснили, чому Київ та Дніпро більше страждають на відключення світла, ніж Львів та Вінниця

Інформатор отримав відповідь на запит від НЕК "Укренерго"

Укренерго, відключення світла, Львів, Київ
Відключення світла. Львів та Київ

Інформатор звернув увагу на те, що у Києві, на Київщині та у Дніпропетровській області відключення світла (у т.ч. екстрені та аварійні) частріші за західні регіони, де діють в цілому помірні графіки. Особливо це спостерігалося у перший тиждень після масованого російського удару по енергетиці 26 серпня 2024 року. В Укренерго пояснили, чому столиця та міста у центральних регіонах більше страждають від відключень світла.

Читачі Інформатора звернули уваги, що у Києві, Київській та Дніпропетровській областях діяли значно довші відключення електроенергії після останнього масованого удару росіян по енергетичній інфраструктури. Мало не щодня застосовували екстрені відключення: графіки не діяли. Зокрема, люди перебували по 2-3 години зі світлом поспіль та до 8 годин без нього. В той же час "легкі" графіки діяли у західних областях.

В Укренерго зазначили, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 24.05.2024 р. №600 "Про затвердження порядку визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності", в Україні був запроваджений новий принцип розподілу електроенергі в умовах енергодефіциту. А також був затверджений новий порядок застосування стабілізаційних відключень, покликаний нівелювати недоліки попереднього механізму встановлення лімітів споживання для кожного регіону.

Споживачі кожної області, які не належать до переліку обʼєктів критичної інфраструктури, були поділені на 6 черг. Черга - це група побутовихспоживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. Споживання в областях відрізняється за обсягами, оскільки залежить від рівня споживання критичної інфраструктури (яку не мають відключати від електроенергії) та кількості промислових підприємств, які імпортують понад 80% обсягу свого споживання - такі підприємства відключати не можна відповідно до постанови Кабінету Міністрів.

Скільки черг застосовувати у всіх регіонах одночасно - визначає Диспетчерський центр «Укренерго» для компенсації дефіциту енергії в системі. Тривалість черги, яку чергу (групу споживачів) відключатиме зараз, коли переключити на іншу чергу - визначають обленерго у кожному регіоні (ДТЕК та інші).

«Укренерго» застосовує заходи обмеження споживання, відповідно до затвердженої Урядом методики. Розподіл обмежень щодо компенсації енергодефіциту однаково розподіляється між всіма регіонами. Однак, при цьому варто враховувати і ситуацію в енергосистемі після останніх обстрілів.

Після 26.08.2024 у багатьох регіонах були серйозно пошкоджені енергообʼєкти, що зумовлювало застосування не лише погодинних, а й аварійних відключень на певних територіях. Моментально замінити велику кількість технологічно складного і дефіцитного обладнання - неможливо, хоча енергетики й працюють над цим цілодобово. Наразі, порівняно з кінцем серпня і першими днями вересня, ситуація вже відчутно покращилась. Дисбаланси у застосуванні заходів обмеження для різних регіонів фактично відсутні.

На наше запитання, чому діяли екстрені аварійні відключення електроенергії з 26 серпня по перші дні вересня в Укренерго нагадали, що за цей рік росіяни здійснили 9 масованих обстрілів енергетики, внаслідок чого Україна втратила потужності з виробництва електроенергії на 9 ГВт. Частину з них вже відновили та наразі готують до зимового періоду, роботи з ліквідації ушкоджень тривають.

26 серпня 2024 року ворог завдав наймасованішого за час війни удару по енергообʼєктах, застосувавши упродовж кількох годин 127 ракет і 109 ударних БПЛА. Пошкодження енергообʼєктів внаслідок атаки зумовило застосовування не лише погодинних, а й аварійних відключеньу багатьох регіонах. Українські енергетики працюють над ліквідацією наслідків удару і заміною пошкодженого обладнання. Однак, наслідки атаки все ще відчуваються.

Зазвичай можна досить точно спрогнозувати обсяги споживання електроенергії. Але після повітряної атаки ворога 26.08.2024 на багатьох енергообʼєктах виникали аварійні ситуації, наслідком яких ставало застосування відключень. Вимушене застосування графіків аварійних відключень (ГАВ) зумовлювало скасування раніше оголошених обленерго графіків погодинних відключень (ГВ). А вихід з ладу устаткування на енергообʼєктах змушував Диспетчерський центр «Укренерго» переглядати обсяги заходів обмеження упродовж доби.

НЕК «Укренерго» з метою безпеки не оприлюднює інформацію щодо наслідків обстрілів чи аварій на конкретних енергообʼєктах та усунення завданих пошкоджень. Адже ворог може використати ці дані для аналізу та визначення цілей своїх атак для подальших більш результативних атак.

Втім, і без відповіді «Укренерго» відомо, що росіяни своїми дронами та ракетами в ході останньої атаки пошкодили високовольтні підстанції, через які електроенергія передається від електростанцій до споживачів. Відповідно якщо не можна передати необхідну кількість енергії, її виробляють менше та виникає дефіцит.

У компанії зазначили, що зараз імпорт є одним з основних джерел надходження електроенергії в українську енергосистему, разом з атомною та гідрогенерацією. Це суттєва підтримка енергосистеми, але ще недостатня. Разом з операторами енергосистем європейських країн, НЕК «Укренерго» працює над технічними можливостями для збільшення обсягів імпорту електроенерги в Україну. 

Імпорт електроенергії в Україну з-за кордону здійснюють компанії-трейдери, що мають відповідну ліцензію. Хто буде кінцевим споживачем придбаної за кордоном електроенергії залежить відтого, хто і з якою метою ї купує. Зокрема, підприємства, які понад 80% електроенергії для своїх потреб купують за кордоном за значно вищими тарифами за внутрішні, не відключаються від електроенергії.

Після масованої атаки росіян 26 серпня 2024 року НЕК «Укренерго» отримувало аварійну допомогу від операторів енергосистем Польщі та Словаччини. Отримана як аварійна допомога електроенергія - це один з інструментів балансування енернергосистеми. А використовується вона на потреби всіхкатегорій споживачів.

Наслідки російської атаки 26 серпня та відключення світла

26 серпня 2024 року росіяни здійснили масований обстріл об'єктів енергетичної інфраструктури України. Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). Ворог пошкодив енергетичні об'єкти у 15 регіонах України, у т.ч. Київську гідроелектростанцію у Вишгороді.

Цього разу росіяни вперше використали ракети з касетною бойовою частиною проти енергетичних об'єктів - щоб завдати більшої шкоди. Били по розподільчим електричним підстанціям. Однією з цілей було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій. Відповідно дрібні уламки змогли вивести з ладу більше обладнання. Для його ремонту чи заміни потрібне додаткове розмінування перед цим. Такі процедури ускладнюють та забирають більше часу для ремонту. Як зазначають в Укренерго та ДТЕК, енергетики працюють 24/7, щоб відновити постачання електроенергії населенню. Однак чітких прогнозів, коли завершать ремонт, там не дають.

Заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук зазначила, що після атаки енергетикам вдалось не допустити системної аварії, енергосистема залишається цілісною і збалансованою. Ситуація є контрольованою. Застосовуються графіки відключень електроенергії, обмеження можуть тривати, поки здійснюється налагодження стабільної роботи системи.

26 серпня навіть було вимкнено 3 енергоблоки Рівненської АЕС та 1 на Південноукраїнській АЕС, ця АЕС значно скоротила потужності виробництва. Через пошкодження росіянами розподільчих підстанцій АЕС не могли транспортувати всю вироблену ними електроенергію споживачам та опинилися на межі ядерної аварії - довелося обмежити виробництво електроенергії. 

"Проблема в тому, що аварія пошкодила підстанції, які передають електричну енергію з заходу на схід. Наприклад, від Рівненської АЕС електроенергія постачається до Києва через підстанцію. А на київській підстанції проблеми через наслідки обстрілів з виходом потужностей. Питання у передачі електричної енергії. Ситуація покращиться, якщо не буде нових ударів по енергетичній інфраструктурі. Не потрібно розраховувати на якесь диво, коли по енергетичній інфраструктурі летять сотні ракет та шахедів, а все буде добре та прогнозовано. Споживачам потрібно жити у реальному світі", - розмірковує експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко. 

Повернення людей з відпусток, початок навчального та спека після масованого удару росіян по енергетиці призвели до незапланованих відключень. Таку думку висловлює голова правління асоціації "Нафта та газ України" Андрій Закревський у коментарі Інформатору. Екстрені відключення світла у Києві, на Київщині, Дніпропетровщині експерт пояснює урбанізацією: через більшу кількість населення та значну кількість промислових об'єктів у цих регіонах, які потребують електроенергії. До того ж у великих містах більша температура повітря, що теж спричиняє надлишкове споживання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube