В Україну не повернулася частина військовозобов’язаних, які виїхали через систему “Шлях”: ЗМІ отримали список втікачів

Виїжджати за кордон чоловікам дозволяли благодійні фонди та громадські організації

Втікачі від мобілізації
Частина призовників, які виїхали через систему “Шлях”, не повернулися в Україну. Колаж: Інформатор

Протягом майже двох років повномасштабної війни різні громадські організації та благодійні фонди вносили тисячі військовозобов’язаних чоловіків у систему “Шлях”. Серед них – ГО нардепа від “Слуги народу” та фонд ексзаступника голови Волинської адміністрації. Частина тих, хто виїхали за кордон, назад не повернулися. 

Про це йдеться у новому розслідуванні видання “Українська правда”. Журналісти отримали список тих, хто виїхав у 2023-му році, зокрема, за сприяння влади Волинської області.

“У розпорядженні редакції опинився список військовозобов'язаних які залишили країну у 2023 році за сприяння Волинської обласної адміністрації через систему Шлях. Це майже 900 людей. На другому році повномасштабної війни. Лише в одній області. Ця інформація дає можливість зрозуміти не лише кількість втікачів, а й хто саме залишив країну”, – зауважив журналіст Михайло Ткач.

За кордон допомагали виїжджати такі ГО та фонди, як "Добра справа", "Подих Милосердя", "Разом у Майбутнє", "Віримо в Україну", "Відчуй тепло", "Велике Серце України", "Незламність і Відвага", "Серця Патріотів", "Промінь надії" та "Повернусь додому". А через організацію “Волинський актив молоді” протягом року у “Шлях” внесли понад тисячу військовозобов’язаних. Її засновником є народний депутат від партії "Слуга Народу" Валерій Стернійчук.

Також серед засновників – помічники депутата Стернійчука на громадських засадах: заступник керівника і керуючий справами Луцької районної ради Андрій Лев та депутат Луцької міської ради також від "Слуги народу" Андрій Костенко. За даними джерел видання, саме ця ГО вносила тричі самого нардепа та його помічників у “Шлях”.

Співрозмовники видання підтвердили, що щонайменше 18 військовозобов'язаних у 2023 році виїхали за кордон завдяки ГО "Волинський актив молоді" і не повернулись. Наймолодшому з них 25 років, а найстаршому − 47. Ба більше, тікали через організацію і у 2022-му.

Нардеп Стернійчук у коментарі “УП” заявив, що ще до обрання депутатом перестав мати зв’язки із зазначеною ГО. За його словами, коли навколо неї виник скандал, він нібито особисто “усно звернувся до СБУ, щоб розібралися з ситуацією довкола організації, де колись був організатором”, і нібито з того часу у цій справі ведуться слідчі дії.

“Якщо хтось є причетний до якогось гріха чи неправомірних дій, то я обов’язково  буду контролювати, щоб цю справу довести до кінця. Я знаю, що зараз триває слідство. Можу поцікавитися (скільки людей не вернулося − ред.), бо я періодично це роблю, але те що мені можуть, те говорять”, – сказав Стернійчук.

Ще один скандал розгортається навколо Юрія Гупала, якого з початку повномасштабного вторгнення призначили заступником Волинської ОДА. У нього фонд “Віримо в Україну”, який протягом двох років, як дізналися журналісти, вніс до системи “Шлях” понад, 1,5 тисячі чоловіків. Джерела також повідомили, що 10 січня 2024-го у Гупала та кількох наближених осіб (зокрема, у керівника благодійного фонду Шваліковського) провели обшуки. 

Як виявилося, Гупало зі спільниками з Київщини міг організували схему із незаконного переправлення за кордон осіб призовного віку, які мають значне матеріальне становище, через “Шлях”. На нього могли покласти обов’язок лобіювання та подальше вирішення питання щодо оформлення відповідного пакету документів через органи облдержадміністрації. За втечу з країни брали близько 7 тисяч доларів з людини. Правоохоронці зазначили, що 12 січня Гупало написав заяву про звільнення, але про арешти або слідчі дії поки не повідомлялося. 

Редакція видання вивчила осіб, яких фонд “Віримо в Україну” вносив до системи. Зокрема, у списку був колишній керівник державного банку Євген Мецгер, який два роки тому разом зі своїми підлеглими скоїли напад на знімальну групу проєкту “Схеми”. У 2022-му він п’ять разів потрапляв у “Шлях”.

Також фонд Гупала допомагав виїжджати кордон футболістам "Динамо Київ", включно з Олександром Шовковським, сину колишньої міністерки охорони здоров'я доби Януковича Раїси Богатирьової, сину відомого “регіонала” Валентина Ландика, айтішникам, кухарям, бізнесменам, колишнім митникам, прокурорам та суддям. Також колишнього помічника Андрія Єрмака продюсера Сергія Пермана тричі вносили у систему “Шлях”. Двічі – у 2022 році і один раз – у 2023-му.

Крім того країну залишали брати-волонтери Станіслав та Владислав Вацак, які є синами нардепа Геннадія Вацака. Вони перетинали кордон на автівках “Бентлі” та “Ламборгіні”. Юрій Гупало на повідомлення та дзвінки журналістів не відповів.

“У нас немає можливості перевірити через відповідні бази майже 900 втікачів зі списку, який опинився у розпорядженні нашої редакції. Принаймні поки що. Але така можливість є в обласних військових адміністрацій та правоохоронних органів, які цілком очевидно, мають бути зацікавлені у встановлені всіх втікачів і оприлюдненні цієї суспільно важливої інформації”, – додав Михайло Ткач.

Система Шлях: останні новини

Ще восени 2023 року журналістам NGL.media вдалося розкрити масштабну незаконну схему із застосуванням системи "Шлях", через яку з України за кордон виїхало понад 2 тис. чоловіків призовного віку. Імена цих громадян вже відомі. Також розслідувачі з'ясували, що до схеми з незаконним виїздом за межі України можуть бути причетні понад 300 різноманітних організації та благодійних фондів, які активно допомагали ухилянтам. Серед них є два рекордсмени - всеукраїнське товариство "Просвіта" та  громадська організація "Театр Хліб".

Також напередодні у роботі сайтів Укрпошти, Укртрансбезпеки, а також системи "Шлях" та Нафтогазу фіксують масові збої. Ймовірно, ці об'єкти перебували під хакерською атакою

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube