Крім чоловіків, стали відомі назви понад 300 організацій та благодійних фондів, які активно допомагали ухилитися від мобілізації громадянам призовного віку
Журналістам NGL.media вдалося розкрити масштабну незаконну схему із застосуванням системи "Шлях", через яку з України за кордон виїхало понад 2 тис. чоловіків призовного віку. Імена цих громадян вже відомі. Також розслідувачі з'ясували, що до схеми з незаконним виїздом за межі України можуть бути причетні понад 300 різноманітних організації та благодійних фондів, які активно допомагали ухилянтам. Серед них є два рекордсмени - всеукраїнське товариство "Просвіта" та громадська організація "Театр Хліб".
У матеріалах дослідження NGL.media йдеться про те, що усі дозволи на виїзд з України були надані Львівською ОВА. Всього таких порушень нарахували у 2248 випадках. Імена усіх чоловіків-втікачів відомі, але розслідувачі вирішили їх поки не оприлюднювати. Натомість журналісти зосередились на благодійних фондах та організаціях, які активно переправляли громадян за кордон. Виявилось, що до схеми причетні 372 структури.
За даними розслідування, виїзд військовозобов’язаних чоловіків за кордон через систему "Шлях" на чорному ринку коштує $3-5 тис. з особи.
Найбільше дозволів через систему "Шлях" отримали дві організації, які ведуть діяльність за однією адресою у Миколаєві Львівської області – місцевий осередок всеукраїнського товариства "Просвіта" і ГО "Театр Хліб". Лише від цих двох організацій змогли втекти майже дві сотні чоловіків.
Серед інших організацій, які допомагали чоловікам виїжджати за кордон також присутні "Комісія із боротьби з корупцією в м. Самбір" та "Відродження нашої України".
Через "Благодійний фонд Степана Бандери" виїхали і не повернулись майже сорок чоловіків.
Через групу волонтерських організацій "Чистий Київ", "Байрактар", "Наші добрі справи", "Українська гільдія активістів", "Небайдужі громадяни", "Український джавелін", "Громадська екологічна ініціатива" та "Українські котики" виїхали і не повернулися понад 200 чоловіків призовного віку.
Через невідомі раніше львівські фонди "Легіон Січових Стрільців" та "Промінь нашої надії" – майже 150 людей.
Керівники низки організацій звернулись у поліцію, адже виявили серед звернень нібито від своїх ГО перелік прізвищ, яких вони не подавали.
Додамо, що військові адміністрації та Мінінфраструктури не мають доступу до бази прикордонників і, відповідно, не знають про тих, хто виїхав і не повернувся.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, до яких державних реєстрів матимуть доступ ТЦК та СП.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.