Втім, тих громадян, хто виступає проти такого розвитку подій, все ще переважна більшість
Кількість українців, які виступають за мир в обмін на територіальні поступки росії, збільшилася за останні півроку. Наразі таких громадян 19%. Втім, стабільна переважна більшість - 74% - не згодні на будь-які територіальні умови рф.
Про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Дослідження проводилося впродовж 29 листопада - 9 грудня.
Зазначається, що з травня 2022 року по травень 2023-го ситуація була доволі стабільною. До 10% респондентів заявляли, що готові були б відмовитися від частини територій задля миру з рф. Втім, абсолютна більшість - до 87% - завжди виступали проти цього.
Однак з травня по грудень поточного року суспільна думка почала дещо змінюватися в інший бік. Станом на зараз вже 19% готові на територіальні поступки. Натомість частка тих, хто рішуче проти такого розвитку подій, зменшилася з 84% до 74%.
Цікава також і регіональна розбивка. Якщо між травнем і жовтнем 2023 року приріст частки тих, хто готовий до територіальних поступок, був переважно за рахунок Півдня і Сходу, то приріст між жовтнем і груднем – вже за рахунок Заходу і Центру України.
"На Заході зростання частки таких респондентів становить з 9% у жовтні до 20%, у Центрі – з 10% до 15%. На Півдні і Сході зміни в частці тих, хто готовий до поступок, значно менш помітні, хоча також є негативні тенденції", - акцентують у КМІС.
Втім, абсолютно у всіх регіонах України виразна більшість респондентів (від 68% і 69% на Півдні і Сході до 76% і 79% на Заході і в Центрі відповідно) все ще виступають проти територіальних поступок росії. На цьому акцентують експерти КМІСу.
Нагадаємо, що під час війни проведення соціологічних опитувань стикається зі складностями. Конкретно в цьому випадку був опитаний лише 1031 респондент, використовувався телефонний метод з похибкою понад 3,4% + додаткові фактори, не враховувалися також мешканці тимчасово окупованих територій. Втім, КМІС вважає результати абсолютно релевантними.
Заступник директора КМІСу Антон Грушецький зазначив, що в Україні після широкомасштабного вторгнення відбувався сплеск оптимізму, який, зокрема, супроводжувався радикальністю в питаннях територіальних поступок агресору. Однак наразі загальна ейфорія пішла на спад, тож кількість тих, хто готовий на компроміси, збільшилися.
"Було природно очікувати, що чим довше триватиме війна, тим ми будемо свідками "повернення" показників до дещо нижчих рівнів. Певний період оптимізм підтримувався яскравими перемогами на Півночі України, Харківщині та Херсонщині, проте на тлі складного 2023 року ми бачимо низхідні тенденції", - сказав Грушецький.
Соціолог прогнозує й подальше зростання частки "пацифістів". Втім, у КМІС зазначають, що згодом цей показник стабілізується на своїй верхній межі та далі рости не буде - переважатимуть же все ще ті, хто проти будь-яких домовленостей з рф стосовно українських територій.
"Наразі можна впевнено припускати, що ключовою для суспільних настроїв буде позиція західних партнерів і їх належна підтримка України", - резюмував Грушецький.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.