Аналітики відповіли, чи вистачить Україні запасів газу на опалювальний сезон

За даними ExPro, цього року закачування газу відбувалося в надзвичайно складних умовах

Газ
Запаси газу в українських сховищах досягли 12,4 млрд куб м, накопиченого газу в сховищах достатньо для проходження зими

Україна протягом минулого опалювального сезону 2023-2024 років використала близько 6,8 млрд куб м природного газу з підземних сховищ попри додаткові потреби, пов’язані з генерацією електроенергії. Цього опалювального сезону споживання газу, зокрема для генерації електроенергії, очікується на рівні минулого. Запаси природного газу в українських підземних сховищах газу станом на 1 жовтня перевищили 12,4 млрд куб м. Про це свідчать розрахунки аналітиків видання ExPro.

Водночас через збільшений видобуток природного газу «Укргазвидобуванням» та додатковий ресурс «Укрнафтобуріння» обсяги відборів споживачами України плануються на рівні, нижчому за показники минулого ОЗП. Таким чином, накопиченого газу в сховищах достатньо для проходження зими. Крім того, Україна має ще близько місяця до початку опалювального сезону для того, щоб накопичити додаткові обсяги газу в сховищах. Також НАК «Нафтогаз України» з початком вересня розпочала закачування природного газу з Європи, закупленого за кошти ЄБРР, для створення додаткових резервів на зиму. За інформацією ExPro, компанія протягом вересня закачала до «митного складу» українських ПСГ близько 158 млн куб м природного газу. У жовтні, як очікується, обсяги закачування на митний склад зростуть.

«Цього року закачування газу відбувалося в надзвичайно складних умовах. Зокрема, під посиленими обстрілами. З усім тим, ми бачимо позитивну динаміку наповнення підземних сховищ. По-перше, коштом збільшення обсягів видобутку українського газу. По-друге, «Нафтогаз» формує резервні запаси через закупівлю певних обсягів природного газу за кордоном та закачування їх до «митного складу» ПСГ. Враховуючи наявні на сьогодні запаси, можемо робити стримані позитивні прогнози, що газу на опалювальний сезон вистачить», - прокоментував директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

Скільки природний газ коштуватиме в жовтні?

За даними консультаційного центру для населення "Газ Правда", щонайменше до кінця квітня наступного року вартість газу для населення не зміниться. Однак кількість компаній, що постачають паливо побутовим споживачам, у вересні скоротилася. Кабінет міністрів України офіційно продовжив дію спецобов'язків (ПСО) щодо постачання газу. Згідно з рішенням уряду, до кінця наступного опалювального сезону, тобто 30 квітня 2025 року, ціни на газ для споживачів гарантовано не зміняться. Йдеться, зокрема, про побутових споживачів, тобто населення, а також виробників тепла, електрики та операторів газорозподільних систем. Залежно від категорії споживачів, вартість «блакитного палива» від Нафтогазу коливатиметься від 7 грн 42 коп. до 16 грн 50 коп. за кубометр. Для населення ж газ і надалі коштуватиме 7 грн 96 коп. за куб. Тим часом у вересні ринок газу для побутових споживачів залишили одразу три компанії: Полтавагаз Збут, Еру Людям та Асканія Енерджі. Станом на 30 вересня на ринку залишилося 9 постачальників. Вартість кубометра газу для населення в жовтні, залежно від газопостачальної компанії, коливається від 7,96 до 9,99 грн. Це базові річні пропозиції, які не змінюються. Окремо низка постачальників пропонує ще й місячну ціну. Вона може коливатися, залежно від місяця. Утім, переважній більшості українських побутових споживачів (98%, або понад 12 млн домогосподарств) газ наразі постачає саме Нафтогаз України. Його ціна – 7,96 грн за кубометр – діятиме для всіх побутових клієнтів компанії щонайменше до кінця квітня 2025 року.

Ціни на газ для українських споживачів на жовтень
Ціни на газ для українських споживачів на жовтень

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube