Чи будуть взимку в Україні блекаути та чи працюватиме опалення: що кажуть експерти

Після останнього удару росіян по українській енергетичній інфраструктурі 26 серпня запроваджуються багатогодинні екстренні та аварійні вимкнення електроенергії. Разом з тим вірогідно, що подібне відлючення світла продовжуватиметься і взимку. Що буде зі світлом та опаленням за кілька місяців - відповідає Інформатор

Чи будуть взимку в Україні блекаути та чи працюватиме опалення: що кажуть експерти
Енергетика України

Після останнього масованого російського удару по українській енергетиці 26 серпня знову актуальним постало питання - що буде взимку? Інформатор зібрав інформацію від представників Міненерго, Укренерго та експертів з енергетики. Взимку, найвірогідніше, будуть багатогодинні вимкнення світла, але колапсу не відбудеться, а опалення працюватиме у більшості міст. Детальніше - у матеріалі.

26 серпня росіяни пошкодили об'єкти розподілу електроенергії (трансформаторні підстанції, лінії електропередач) у різних областях, відповідно електроенергія, яку виробляють електростанції або яка надходить з-за кордону, не може повністю задовольнити потреби споживачів. Укренерго запроваджуються аварійні та екстенні відключення світла в окремих регіонах.

Станом на 29 серпня ремонт пошкодженого енергетичного обладнання ще тривають, як і вимкнення світла за графіками та поза них. Енергетики обіцяють, що вже на вихідних ситуація покращиться 31 серпня - 1 вересня. Втім, експерти наголошують, що на відновлення енергетичної інфраструктури може знадобитися від 1 до 2 тижнів - відповідно роботи можуть тривати майже до середини вересня. Ускладнює їх ще й те, що по частині підстанцій росіяни вдалири касетними боєприпасами для завдання більшої шкоди - відповідно територію потрібно додатово розміновувати.

Що буде з електроенергією взимку

Ще до останнього масованого обстрілу росіянами української енергетичної інфраструктури лунали думки про те, що зима не буде простою. Міністр енергетики України Герман Галущенко прогнозує, що майбутня зима буде складнішою за зиму 2023/2024 років. Він каже, що тим не менше Україна готується до майбутніх ускладнень взимку. Він зазначає, що понад половина потужностей з виробництва електроенергії втрачена (енергогенерації) внаслідок цьогорічних обстрілів Росії - 9 ГВт (збитки оцінюються у 14 млрд дол.). А взимку Україні може знадобитися вдвічі більше електроенергії, ніж країна може виробляти. Втім, варто зазначити, що передбачити шкоду від кожного обстрілу росіян та робити якісь прогнози зазделегідь - справа невдячна, ситуація може змінюватися.

"Єдине питання – це вплив обстрілів. Навіть не сам факт обстрілів, а наскільки вони можуть завдати нам шкоди. На жаль, ті обстріли, які почалися цього року 22 березня, вони завдали суттєвої шкоди. Цифра 9 ГВт вже звучала. Це така генерація, яку ми втратили. При піковому споживанні минулої зими 18 ГВт. Фактично – половина", - попереджає Герман Галущенко.

Взимку декілька факторів будуть впливати на те, чи будуть вимикати світло. Перше - це температура повітря. Чим нижче температура за вікном - тим більше споживання електроенергії, відновідно її не вистачатиме та будуть запроваджуватися графіки відключень. Минула зима була теплою, до то ж росіяни практично не обстрілювали під час неї об'єкти енергетики, тому минуломя майже без відключень електроенергії.

Другий фактор - це наскільки енергетики встигнуть відновити інфраструктуру (та встигатимуть це робити після чергових нових обстрілів) + наявність нового обладнання, яким можна замінити суттєво пошкоджене. Якщо пошкоджене обладнання відремонтують та/або замінять, масштабних вимкнень електроенергії, можливо, вдасться запобігти. І, певно, найважливіший фактор - російські обстріли енергетики. За умов нових "вдалих" обстрілів електростанцій та підстанцій - світло доведеться вимикати до подолання наслідків конкретних ударів. 

Цікаво, що керівних державного Укренерго Володимир Кудрицький ще до останнього обстрілу зробив гучну заяву. Він повідомив, що Україна накопичила чимало енергетичного обладнання - більше, ніж можна втратити під час атак. Щоправда, зараз після цих атак в окремих регіонах тривають екстренні та аварійні відключення електроенергії, а графіки там не діють. Напевно, обладнання бережуть в першу чергу для зими.

"Ми накопичили гігантський запас обладнання за допомогою західних донорів. І сьогодні до нас приїжджає щомісяця набагато більше трансформаторів, ніж ми теоретично можемо втратити від атак", - зазначав керманич Укренерго. 

Втім, ще до останнього обстрілу окремі експерти висловлювали думки, що взимку світла може не бути по 6-8 годин на добу, якщо буде холодна погода. За найгіршим сценарієм - до 12 годин. На думку експерта Українського інституту майбутнього Андріана Прокіпа, у грудні-лютому можлива навіть ситуація, коли будуть діяти графіки: 2 години зі світлом та 7 годин без світла поспіль. Після лютого споживання електроенергії впаде через потепління, та таких обмежень вже не буде (якщо росіяни не завдаватимусь нових масованих ударів).

Взимку вірогідне повторення ситуація найспекотніших днів липня 2024 року: по 8-12 годин без світла на добу, але частково вдень, частково вночі. Ті, хто є клієнтами ДТЕК (Yasno), то знають, що таке сірі графіки вимкнень світла - відповідно такі можуть і застосовувати. Проте можливість блекаутів з вимкненням світла до 3 діб, як це було взимку наприкінці 2022 року, поки що вдається малоймовірним сценарієм.

Попри те, що за даними німецького видання Die Welt, Путін хоче занурити Україну у темряву та залишити без електроенергії. За умов теплої погоди (-2 -3 градуси) та відсутності нових обстрілів енергетичної інфраструктури, відключень може й не бути. Водночас Кудрицький наголосив, що зараз ніхто не знає, яким буде режим подачі електроенергії взимку.  

"Просто тому, що ніхто не знає, якими будуть: а) атаки росіян і б) якою буде температура навколишнього середовища в грудні, січні, лютому. Тому говорити, що світло буде 8 годин на добу, 16 годин на добу або 24 години на добу – це все просто три різні сценарії, в яких є свої ймовірності реалізації", – зазначив очільник Укренерго.

Якщо ж казати про опалення, то ситуація по містах може відрізнятися. Це критична інфраструктура, тому її не мають відключати від електропостачання. До того ж підприємства, які надають тепло в оселі, здебільшого мають свої генератори - в умовах вимкнень електроенергії вони зможуть працювати. 

Втім, наприклад, у Харкові були зруйновані котельні та теплоелектроцентралі (ТЕЦ) - тож для цього міста залишається відкритим, як мерія зможе забезпечити опаленням мешканців. Але місто встановлює газопоршневі електростанції та отримало частину обладнання для заміни пошкодженого як допомогу з-за кордону.

Хто має автономне не централізоване опалення (особливо електричне) - тому вже слід замислюватися над тим, як зігрівати свої житлові приміщення взимку. Потрібні акумулятори, системи генерування енергії. 

Обіцяні Зеленським 1 ГВт енергогенерації

Наслідки втрат генерації електроенергії через російські обстріли Україна долає різними шляхами, зокрема: імпортом електроенергії з європейських країн, погодинними відключеннями світла для економії, а також розвитком розподіленої генерації, щоб зменшити залежність від великих електростанцій, які обстрілюють росіяни. 18 червня уряд розширив кредитну програму «5-7-9%»: підприємці отримали можливість взяти кредит до 150 млн грн на газові генераційні установки. Також були спрощені правила встановлення електростанцій та генеруючого обладнання.

У червні 2024 року президент Зеленський озвучив плани побудувати до кінця року 1 ГВт потужностей для виробництва електроенергії з використанням газу та ще 4 ГВт у найближчі роки. На фоні того, що своїми атаками у першій половині року росіяни знищили 9 ГВт потужностей на електростанціях, обіцянка президента не виглядає як рятівне коло. До того ж посадовці заявили, що до зими вони не встигнуть відремонтувати пошкоджені державні електростанції (ДніпроГЕС у Запоріжжі, Трипільська ТЕС на Київщині, Зміївська ТЕС на Харківщині). Також важливо, наскільки швідко відновлять роботу й приватні електростанції, пошкоджені ворожими обстрілами. 

Ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков вважає, що нової генерації для потреб населення до кінця року можуть збудувати до 100 МВт (тобто в 10 разів менше за те, що пообіцяв Зеленський). Однак якраз 1-2 ГВт потужностей можуть встигнути відновити енергетики на електростанціях до початку опалювального сезону.

Державні Укрнафта, Укргазвидобування, Укрзалізниця, великі приватні компанії (у першу чергу промислові підприємства) вкладають кошти у закупівлю газопоршневих установок та створення енергогенеруючих потужностей - відповідно вони самі вироблятимуть частину необхідної для роботи електроенергії та залишать більше для решти споживачів (у т.ч. для населення).

Голова Укренерго Володимир Кудрицький на початку серпня 2024 року озвучив грандіозні плани: побудувати 4 ГВт потужностей нових вітрових електростанцій; 3,8 ГВт сонячних електростанцій; 1,4 ГВт потужностей газової генерації; 1,1 ГВт потужностей нових ТЕС на біопаливі; 0,8 ГВт потужностей установок зберігання енергії (загальна потужність всього проєкту 12 ГВт). І на це потрібні інвестиції у 12-13 млрд євро, здебільшого приватні. Втім, такий проєкт затягнеться на роки.

Ви підготувались до вимкнення світла взимку?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube