В Україні вперше після вторгнення рф поновиться інвентаризація недобудов і довгобудів

Цей процес раніше був призупинений через повномасштабну російську агресію

Інвентаризація недобудов і довгобудів
Для початку слід чітко визначити масштаби проблеми, адже держава не володіє достатніми данними

Українська держава відновить процес повної інвентаризації недобудов і довгобудів. Після початку російської агресії в лютому 2022-го року ця робота призупинялася, однак скоро розпочнеться знову. Наразі Київ не має актуальних даних про обсяг недобудованого житла і точну кількість громадян, які інвестували в такі об'єкти.

Про це повідомила голова комітету Верховної Ради з питань місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. Її слова цитує Інтерфакс-Україна. 

Пані Шуляк зазначила, що дану роботу виконуватиме Міністерство розвитку громад і територій. Інвентаризація дозволить максимально швидко та чітко визначити масштаби проблеми. І, як наслідок, посприяє пошуку оптимальних шляхів розв'язання питання. 

Депутатка нагадує, що проблема з кинутими недобудовами та довгобудами не є новою для України. В одній тільки столиці є низка дуже відомих кейсів: будинки Войцеховського, "Аркада", "Укрбуд" тощо.

"Це десятки тисяч родин, які досі не отримали ключі від свого будинку. Потрібно шукати можливі шляхи вирішення цих викликів по всій країні, а також зміцнювати законодавство в будівельній сфері, щоб унеможливити повторення таких ситуацій", - наголосила Шуляк під час круглого столу "Вдосконалення фінансово-кредитних механізмів забезпечення будівництва житла для розвитку будівельної галузі та створення умов для відновлення України".

Народна обраниця наголошує на законопроєкті про реєстрацію спеціального майнового права (СІП), який покликаний знизити ризики створення нових недобудов. Даний закон запрацював наприкінці минулого року. 

"Тепер усі забудовники зобов'язані реєструвати спеціальні майнові права на свої об'єкти в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а для цього мають зареєструвати кожну квартиру як складову частину будинку в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Система не дасть змоги здійснити реєстрацію, якщо забудовник попередньо не отримав технічні умови, містобудівні умови та обмеження, не вніс дані на проєктування, проєктну документацію з ідентифікатором та експертний звіт", - йдеться в матеріалі. 

Така багатоетапна цифрова перевірка є "додатковими гарантіями" для інвесторів, що забудовник робить свою роботу згідно з законодавством, впевнена Шуляк. Наразі дані СІП до ЄДЕССБ внесені по 47 об'єктах. Ще 80 таких об'єктів перебувають "в процесі". 

На думку Шуляк, обов'язкова реєстрація СІП є кроком до створення "прозорих правил гри на ринку девелопменту" і ще одним запобіжник від появи нових проблемних кейсів. Однак уряд нічого не зможе вирішити в цьому питанні без активного сприяння місцевої влади, наголосила нардепка.

Навіщо потрібна інвентаризація недобудов і довгобудів

Уряди усіх розвинутих держав досить регулярно проводять інвентаризації недобудов та довгобудів по всій країні. Ці рішення приймаються з метою вирішення проблем, які стосуються безпеки жителів та забезпечення їхнього права на житло.

Проблема для держави не нова: в Україні ще 11 років тому понад 120 тисяч сімей були жертвами афер з забудовами. Обдурені вкладники інвестували гроші, а квартир так і не отримували, залишаючись таким чином без даху над головою. Наразі в Україні тисячі об'єктів стоять у напівготовому стані. Це створює серйозну проблему, оскільки недобудови можуть бути небезпечними навіть чисто фізично для життя та здоров'я людей.

Інвентаризація дозволить уряду отримати повну інформацію про кількість недобудов та довгобудів, їх стан та потенційну небезпеку для мешканців. Крім того, це допоможе вирішити питання з власниками таких об'єктів та забезпечити їхнє завершення або ліквідацію. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube