В Україні відкрили майже 90 тисяч справ щодо СЗЧ та дезертирства: в яких областях найбільше порушників

Найбільше проваджень щодо СЗЧ відкрили протягом січня-вересня 2024 року - 35 307

СЗЧ
Кількість справ, які дійшли до судів, мізерна

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні відкрили майже 90 тисяч проваджень щодо самовільного залишення частини (СЗЧ) та дезертирства. Найбільшу кількість справ порушили у Донецькій області. А найбільше справ до суду передали у Львівській області.

Про це пише NV. Видання зазначає, що, згідно з даними Офісу генпрокурора, з січня 2022 року до вересня 2024 року відкрили 59 606 кримінальних проваджень щодо СЗЧ (ст. 407 Кримінального кодексу). При цьому до суду направили всього 4 698 проваджень. З них закрили 2 592 справ.

Дані: Офіс генпрокурора та NV
Дані: Офіс генпрокурора та NV

Найбільше проваджень щодо СЗЧ відкрили протягом січня-вересня 2024 року - 35 307. Левову частку справ порушили у Донецькій області (8 574), а також у Дніпропетровській (3 308), Житомирській (2 433), Львівській (2 170) та Чернігівській (2 010). Найбільше справ до суду передали у Львівській (184) та Запорізькій (177) областях.

Крім того, з огляду на статистику, протягом 2022-2024 років в Україні відкрили 29 521 провадження щодо дезертирства (ст. 408 ККУ). З яких тільки 442 направили до суду, а 414 закрили.

Дані: Офіс генпрокурора та NV
Дані: Офіс генпрокурора та NV

За 9 місяців 2024 року щодо дезертирства відкрили 18 196 проваджень. Найбільшу кількість таких справ порушили у Запорізькій (6 144), Харківській (5 771) та Донецькій (5 318) областях. При цьому кількість справ, які дійшли до судів, майже у всіх областях можна перерахувати по пальцях. Лише в Запорізькій області ця статистика відхиляється - тут 104 провадження отримали своє продовження у суді.

На розслідування СЗЧ не вистачає правоохоронців

Як писала "Українська правда" з посиланням на співрозмовника з Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, ДБР не здатне розслідувати таку кількість справ щодо СЗЧ та дезертирства. Відбувається вибіркове правосуддя.

"Як наслідок, ми приходимо до найжахливішого в правовій системі - до вибіркового правосуддя. Одного спіймали, другого не спіймали, а третього спіймали і відпустили, бо він заплатив хабар. І будь-які виконавці з ДБР скажуть: А які до нас претензії? Як ви собі уявляєте, щоб ми розслідували одночасно десятки тисяч справ по СЗЧ і дезертирству? Це ж просто неможливо", - пояснив член правоохоронного комітету на умовах анонімності.

Нагадаємо, нещодавно Верховна Рада декриміналізувала випадки СЗЧ і дезертирства, які сталися вперше. Військовий може уникнути кримінальної відповідальності та повернутися на службу, якщо добровільно звернеться з клопотанням до слідчого, прокурора, суду та за наявності письмової згоди командира. Після цього він має прибути в частину впродовж трьох діб.

Військовослужбовець може обрати, куди повертатися - в попередню частину або в іншу. Але тільки за згодою командирів обох підрозділів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube