В Україні у 2025 році введуть податки на карткові перекази та на криптовалюту - прогноз експерта

Представники влади вигадують все нові способи, як ще зібрати коштів у бюджет завдяки українцям. Макроекономіст Данило Монін у розмові з Інформатором прогнозує, що цього року можливе введення оподаткування банківських переказів, а також операцій з криптовалютою

Данило Монін
Данило Монін

Економічний експерт Данило Монін поділився з Інформатором прогнозом на 2025 рік. На його думку, в Україні можуть вже у цьому році ввести оподаткування банківських переказів громадян. А також можуть ввести податки і на криптовалюти та операції з ними. Детальніше - у нашому матеріалі. 

За словами макроекономіста Данила Моніна, у грудні 2024 року Україна,  відповідно до підписаного з МВФ меморандуму, мала представити новий законопроєкт щодо віртуальних активів та зміни до податкового кодексу. Раніше голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев обіцяв легалізувати в Україні криптовалюти та почати їх оподаткування. 

"Швидше це можна буде назвати з великою ймовірністю - законопроєктом про формування підвищених податкових зобов'язань з власників криптоактивів (а не про легалізацію криптовалют) та оподаткування доходів власників криптовалют за ставкою 18% ПДФО + 5% військового збору плюс курсова різниця... На відміну від США, де з приходом Трампа очікується бум і легалізація криптовалют, в Україні швидше очікується перехід криптовалюти у тіньовий формат. Бо і регулятор, і МВФ, і Гетманцев, і НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) з прогнозованими правилами швидше вб'ють ринки, ніж легалізують", - зазначає експерт.

Данило Монін зазначає, що під великим питанням залишається спроможність Гетманцева та інших протягнути подібний закон через парламент. Адже на сьогодні криптовалюта - це острівець виживання для багатьох українців в умовах 3-х років війни, коли й девальвація та війна решту активів громадян швидше зменшувала (насамперед заощадження у гривні). А криптовалюта вже 2 роки зростає та давала збільшити активи українцям.

Експерт пояснив на прикладі, як може працювати оподаткування: ви колись придбали 1000 USDT (криптовалюта Tether, прив'язана до долара) за курсом 40 грн, а от пізніше продали ці ж 1000 USDT за курсом 48 грн, відповідно доведеться сплатити податки з цих 8 грн різниці у розмірі 23%. При цьому у перерахунку на долар ви нічого не заробили. Тобто з 8000 грн "прибутку" отримати вдасться лише 6160 грн, інше забере держава.

Данило Монін уточнив, що законопроєкт, у якому буде йти мова про оподаткування криптовалют, посунули на кінець лютого 2025 року. Є вірогідність, що регулюватиме питання криптовалют Нацбанк України, а не Національна комісія з цінних паперів та фондових ринків. Експерт додає, що робочу групу очолює народний депутат Ярослав Железняк, та, за чутками, у підсумку законопроєкт може вийти більш-менш ліберальним. 

Оподаткування карткових переказів

За словами Моніна, українцям слід очікувати на дії, спрямовані на подальше обмеження їхніх фінансових свобод - за прикладом Мордору. Це планується владою та узгоджується з МВФ. Економіст попереджає, що після весни може бути введено оподаткування звичайних банківських переказів громадян. Існує вірогідність, що податкова зможе побачити, скільки грошей ви отримали на свій рахунок (як звичайний переказ) та рахувати це за дохід, та відповідно з цих грошей мають бути стягнуті податки - до 23% (ПДФО та військовий збір).

"Найбільш очікуваною подією є маяк МВФ на квітень 2025 року - звітність по цифрових платформах - яка з великою ймовірністю зніме банківську таємницю над рухом грошей по картках фізичних осіб і передачі цієї інформації в податкову, що з великою ймовірністю може спричинити формування додаткових податкових зобов'язань громадян щодо простого перерозподілу доходів громадянами у країні. При цьому є велика ймовірність, що будь-який дохід може бути розглянутий податковою як нові податкові зобов'язання. З можливістю блокувати кошти у разі відмови оплати додаткових податкових зобов'язань. Думаю, такий сценарій цілком імовірний, якщо подивитися на те, як влада поводиться з бізнесом, блокуючи податкові накладні у 30% живих суб'єктів, зареєстрованих платниками ПДВ. Це фактично зруйнує внутрішній консенсус, де громадяни заплющують очі на крадіжку еліт, а еліти не лізуть у кишеню кожного громадянина через невраховання копійки громадянина, що призведе до очевидного конфлікту на рівні громадян і держави", - зазначає аналітик.

Які плани про оподаткування криптовалюти та карткових переказів були раніше

У листопаді 2023 року зареєстрували законопроєкт, яким передбачалося оподаткування доходів від криптоактивів на рівні 19,5%. У лютому 2024 року народний депутат Данило Гетманцев заявив, що виступає за оподаткування віртуальних активів на кшталт того механізму, що існує для цінних паперів. Оподаткування крипти за зниженою ставкою його комітет навіть не збирається розглядати. Загалом Гетманцев вважає будь-яку криптодіяльність спекулятивною, а тому не хоче стимулювати її в Україні. Гетманцев пояснив, що продаючи крипту, людина отримує дохід у гривні. Тому, вважає він, потрібно сплатити податок з усієї суми.

У грудні 2024 року Гетманцев заявив, що ніяких пільг по криптовалюті не буде. Її будуть оподатковувати як цінні папери – оподатковуватимуть прибуток при виведенні активів у валюту. А відповідний закон мають ухвалити у першому кварталі 2025 року.

"Україна могла б отримати 8,34 млрд грн податків від зареєстрованих у державі криптобірж та ще до 6,53 млрд грн від оподаткування доходів громадян, якби крипторинок був легалізований", – зазначили в Мінцифри. 

При цьому старший юрист MK Legal Service Олексій Ільющенков зазначає, що для податкової вся сума у криптовалюті, яку отримує продавець в результаті продажу, є об'єктом до оподаткування. Відповідно якщо ви придбали криптовалюту на 10 тис. грн, а продали за 12 тисяч гривень, то маєте сплатити податки з 12 тисяч, а не з 2 тисяч. Відовідно за ці операції потрібно було платити 18% ПДФО та 1,5% військового збору (тепер - 5%). Це стосувалося фізичних осіб, юридичних осіб, ФОПів на загальній системі оподаткування. А ФОПи на спрощеній системі оподаткування, на думку податківців, не мають права проводити операції з криптовалютою.

А станом на квітень 2023 року у світі 99,47% власників криптовалютних активів ухилялися від сплати податків. Дослідники зазначають, що багато власників активів навіть не проінформовані про вимоги до звітності щодо такої валюти. Інші можуть просто не розуміти ці вимоги.

Згідно норм Податкового кодексу, який діє з 2010 року, звичайні перекази з карти на карту між фізичними особами мають оподатковуватися. Тобто податкова, якщо зможе довести факт отримання платежу, однозначно буде стягувати податок з цього платежу, що дорівнює 18% податок на дохід та 5% військовий збір. Проте наразі ця норма нехтується громадянами, адже через банківську таємницю податківці не знають про звичайні перекази коштів громадянами, які теж про це не повідомляють податківців.

Наприкінці 2023 року Кабмін затвердив Національну стратегію доходів, яка якраз передбачає оподаткування банківських переказів. У документі передбачається, що податкові органи з часом матимуть доступ до рахунків українців, відповідно знатимуть про доходи кожного. Але як це на практиці може виглядати - наразі неможливо уявити.

"Всі доходи фізичних осіб, отримані поза межами підприємницької діяльності, крім тих, що прямо передбачені Податковим кодексом України, підлягатимуть оподаткуванню за загальною ставкою податку на доходи фізичних осіб, передбаченою Податковим кодексом України", - йдеться у Нацстратегії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube