В Україні стрімко скорочується кількість адвокатів - експерти розповіли, в чому причина

Від початку повномасштабного вторгнення Реєстр поповнився на 4 370 нових адвокатів, загалом кількість нових адвокатів з кожним роком зменшується

Скорочення адвокатів
В Україні фіксують скорочення кількості адвокатів

В Україні прослідковується тенденція до зменшення кількості осіб, які щороку отримують свідоцтво адвоката. На скорочення кількості адвокатів впливають декілька чинників - війна, загальноекономічна ситуація та інше. Про це Інформатору розповіли фахівці з цієї галузі.

Адвокатка Анна Даніель нагадала, що в Україні визначає правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом. 

Як стати адвокатом в Україні

Держава створює належні умови для діяльності адвокатури та забезпечує дотримання гарантій адвокатської діяльності. Згідно з вимогами законодавства адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Особа, яка виявила бажання стати адвокатом, має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Строк розгляду заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту не повинен перевищувати 30 днів з дня її надходження. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури приймає рішення про:

  • допуск особи до кваліфікаційного іспиту,
  • відмову в допуску особи до кваліфікаційного іспиту.

Кваліфікаційний іспит є атестуванням особи, яка виявила бажання стати адвокатом. Особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, може бути допущена до складення такого іспиту повторно не раніше ніж через шість місяців. Особа, яка не склала кваліфікаційний іспит повторно, може бути допущена до наступного кваліфікаційного іспиту не раніше ніж через один рік. Стажування полягає в перевірці готовності особи, яка отримала свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, самостійно здійснювати адвокатську діяльність. Стажування здійснюється протягом шести місяців під керівництвом адвоката за направленням ради адвокатів регіону. Стажистом адвоката може бути особа, яка на день початку стажування має дійсне свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту. Розмір внеску на проходження стажування визначається з урахуванням потреби покриття витрат на забезпечення діяльності ради адвокатів регіону, Ради адвокатів України та витрат керівника стажування, пов’язаних з таким стажуванням, і не може перевищувати трьох мінімальних заробітних плат станом на день подання особою заяви про призначення стажування. При цьому внесок розподіляється таким чином:

  • 70 % внеску сплачується стажистом безпосередньо на користь керівника стажування та використовується виключно для забезпечення проходження стажування та компенсації витрат такого керівника,
  • 30 % сплачується стажистом на забезпечення діяльності ради адвокатів регіону, Ради адвокатів України.

За оцінкою результатів стажування рада адвокатів регіону приймає рішення про:

  • видачу особі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю,
  • продовження стажування на строк від одного до трьох місяців.


Особа, стосовно якої радою адвокатів регіону прийнято рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, не пізніше тридцяти днів з дня прийняття цього рішення складає перед радою адвокатів регіону присягу адвоката України такого змісту:

"Я, (ім’я та прізвище), урочисто присягаю у своїй адвокатській діяльності дотримуватися принципів верховенства права, законності, незалежності та конфіденційності, правил адвокатської етики, чесно і сумлінно забезпечувати право на захист та надавати правничу допомогу відповідно до Конституції України і законів України, з високою відповідальністю виконувати покладені на мене обов’язки, бути вірним присязі".

Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України. Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України не обмежуються віком особи та є безстроковими. Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, нотаріаті, органах внутрішніх справ, служби безпеки, державного управління. Адвокатом також не може бути особа, яка має судимість.

"Як бачимо, виконати всі ці вимоги та увійти в адвокатську професію не просто. Особисто для мене було найскладніше скласти кваліфікаційний іспит. Всього для підготовки надавали 400 теоретичних питань – усна частина іспиту, а ще є 4-годинна письмова, під час якої складаються проєкти процесуальних документів за наданими у білеті фабулами. Тому, як на мене, теоретична підготовка вимагає значних зусиль від особи і багато часу. У мене пішло 9 місяців на підготовку до теоретичного іспиту, наприклад, враховуючи відмінні знання теорії права, кандидатську ступінь, досвід викладацької діяльності в університеті, три вищих освіти… Офіційна плата за складання кваліфікаційного іспиту і стажування – оплачується з кишені охочого стати адвокатом. І це також клопітно. Потім одразу після отримання свідоцтва – податки, щорічні членські внески – і це також коштом адвоката…. Тільки в американських фільмах образ адвоката – бездоганний і успішний. В Україні трохи інша реальність і конкуренція насправді висока, ринок цін колеги демпінгують… Спрогнозувати заробіток і тримати юридичний бізнес – не легко. До всього цього додалася війна. Багато жінок-адвокаток виїхали з дітьми поза межі України. Чоловіків-адвокатів мобілізують, через відсутність права на бронювання (прокурори і судді його мають, а адвокати - ні). Тому й потік охочих поступово зменшується… Наш хліб, як кажуть, складний. Робота з людьми ж вона найважча… Освічені, впевнені у собі юристи прагнуть одразу грошей і слави, а не торувати складний шлях до адвокатури, і пожинаючи перші плоди через тривалий проміжок часу, паралельно на початку отримуючи негатив від клієнтів, які хочуть результату одразу і бажано недорого…", - ділиться досвідом Даніель. 

Що говорить статистика?

У Реєстрі адвокатів на кінець серпня 2024 року налічується 53 361 адвокат. Від початку повномасштабного вторгнення Реєстр поповнився на 4 370 нових адвокатів. Загалом кількість нових адвокатів з кожним роком зменшується. Якщо у 2020 році було зареєстровано 5 124 нових адвокати, то вже цьогоріч – 1 708. 1 773 адвокати тимчасово зупинили свою діяльність, а 8 взагалі її припинили від початку повномасштабного вторгнення.

Чому в Україні зменшується кількість адвокатів? 

Керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков наводить останні аналітичні дані «Опендатабот», де прослідковується тенденція до зменшення кількості осіб, які щороку отримують свідоцтво адвоката. Він вважає, що це не дивно через певні фактори, а саме:

  • У 2018-2019 роках відбувся справжній «адвокатський бум» внаслідок проведення судово-правової реформи, якою було закріплено адвокатську монополію. Так, на рівні Конституції було закріплено, що «виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення» (ст. 131-2). В результаті, значна кількість юристів аби продовжити свою професійну діяльність склали іспити та отримали свідоцтва адвоката. Однак, після цього «попит» на отримання свідоцтва адвоката почав зменшуватися.
  • Значний вплив війни. В результаті проведення мобілізаційних заходів, чимало юристів, які мають достатній стаж роботи у сфері права та бажають стати адвокатами не мали змоги отримати свідоцтво через несення служби у лавах Збройних сил України.
  • На статистику впливає і загальноекономічна ситуація в Україні. З огляду на скрутні обставини, значно зменшилася кількість платоспроможних клієнтів, що суттєво ускладнює ведення приватної адвокатської практики. Тому часто юристи надають перевагу роботі в юридичних компаніях або інхаус на підприємствах, де свідоцтво адвоката не завжди потрібно.


"Тож, як ми бачимо, адвокат – це не просто особа з юридичною освітою. Це особа з юридичною освітою, що має відповідний стаж роботи, склала кваліфікуючий екзамен та отримала відповідне право на адвокатську діяльність. Щоб таких осіб з «адвокатським» було більше, чи хоча б їх кількість не зменшувалась, необхідно випускати з вищих навчальних закладів більше студентів – магістрів в правознавстві", - резюмував адвокат Станіслав Ліфлянчик.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube