Головна мета – зберегти генофонд нашої нації. Оскільки медики наголошують, що ризики мати безпліддя серед ветеранів вдвічі більші, ніж у решти громадян
Медичні центри лікування безпліддя та клініки у різних куточках України запровадили ініціативу зі збереження репродуктивних клітин бійців ЗСУ. Власним коштом вони кріоконсервують (заморожують) сперму наших воїнів. Таким чином клініки дає можливість українським військовим стати батьками після закінчення бойових дій, а також зарадити демографічній кризі в Україні. Держава могла б допомогти цьому, але відповідний законопроект застряг у коридорах Верховної Ради.
Як правило, клініки пропонують безоплатну кріоконсервацію сперми та її зберігання протягом 12 місяців. Заморожені клітини зберігають у кріосховищі клініки, у спеціальних контейнерах Дюарах з рідким азотом при температурі -196°C у повній безпеці та без втрати своєї життєдайної сили.
«Чоловіки на війні щодня ризикують бути травмованими, перебувають в несприятливих умовах (переохолодження, інфекції, вплив токсичних речовин, перенавантаження як фізичне, так і психоемоційне). Все це в майбутньому може негативно вплинути на репродуктивну функцію чоловіка. А після перемоги нам потрібно відбудовувати Україну та підіймати народжуваність. Саме тому ми пропонуємо безкоштовну кріоконсервацію сперми для військових. Це забезпечить збереження генетичного матеріалу, дасть відчуття захищеності майбутнього в частині репродуктивної функції», - розповідає Роксолана Семчишин, кандидат мед. наук, медичний директор, акушер-гінеколог, репродуктолог МЦ АРТКЛІНІК.
Зі своєї сторони, військовослужбовці говорять про те, що їм набагато спокійніше йти на війну, знаючи, що завдяки збереженню їхніх репродуктивних клітин, кохані жінки можуть народити дітей:
«Померти не страшно, але страшно, коли нікого не залишиш», - каже Володимир, який нині служить під Бахмутом.
В Інституті демографії та соціальних досліджень припускають, що станом на 1 січня 2023 року чисельність населення України становила 28-34 млн. При цьому народжуваність стала вдвічі нижчою за показник, необхідний для підтримки населення на колишньому рівні.
Для вирішення проблеми демографічної кризи в нашій країні, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт № 8011. Він дає можливість на державному рівні закріпити право на забір і подальше використання статевих клітин українськими військовими, якщо ті через поранення, травму або контузію втратили репродуктивну функцію. Зокрема, буде надано право на безкоштовний забір, консервацію та зберігання репродуктивних клітин.
Зараз законопроєкт очікує на друге читання. Безумовно, він є вкрай важливим задля збереження нації та її генофонду в нинішніх умовах збройної агресії російської федерації проти нашої держави. Однак документ отримав ряд зауважень від Комітетів Верховної Ради. Зокрема, щодо необхідності охоплення можливості забору не лише репродуктивних клітин, а і тканин, фінансування вищезазначених заходів, а також вибору закладів охорони здоров’я для забору біологічного матеріалу. Тобто, наприклад, у документі не зрозуміло яким чином та за якими критеріями обиратимуться заклади охорони здоров`я для збору репродуктивних клітин військових.
Крім того, залишається невизначеним питання розпорядження репродуктивними клітинами померлих військовослужбовців, чий біологічний матеріал зберігається в клініках.
Також у Законопроєкті не прописана організаційна складова: яким чином держава буде організовувати масову здачу сперми військовослужбовців? Хто має їхати у військову частину, давати дозвіл на цю процедуру, де має зберігатися біологічний матеріал тощо? Які гарантії буде давати держава, якщо вона ініціює цей процес? «Для розв`язання цих питань потрібно створювати координаційний центр Міноборони чи МОЗ», - вважають учасники медичного ринку України.
2022-й став роком суттєвого падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться щонайменше до 35 млн. Про це заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, академкиня НАН України Елла Лібанова.
«Скажімо, для того, щоб мати просте відновлення поколінь, треба, аби одна жінка за своє життя (усереднено) народила 2,13 – 2,15 дитини. 2021 року ми мали показник 1,1. 2022 року – ще менше. Добре було б, щоб 2023-го ми зупинилися на показнику 0,8», – переконана Лібанова.
З 24 лютого 2022 року через повномасштабне вторгнення Російської Федерації Україна втратила доступ до 5,5 млн своїх працездатних громадян, що становить приблизно 30% робочої сили. Про це повідомляє Конфедерація роботодавців України. За інформацією об’єднання, до війни чисельність робочої сили України становила 17,4 млн людей, з них 8,3 млн жінок і 9,1 млн чоловіків працездатного віку.
З початком війни близько 1 млн громадян було мобілізовано на захист України. Станом на початок 2023 року за межами держави перебувало 4,6 млн українців, з яких 3,2 млн – жінки працездатного віку. При цьому на тимчасово окупованих з початку 2022 року територіях жили 3 млн осіб, із них орієнтовно 1,3 млн працездатного віку.
«Тобто з початку повномасштабного вторгнення Україна втратила доступ до 5,5 млн людей працездатного віку. Це трохи більше 30% всієї робочої сили», – йдеться в повідомленні.
Тому у найближчі 10 років ми можемо мати демографічну катастрофу, якої не було в жодній країні світу. І одним із основних викликів після перемоги буде збільшення народжуваності. Збереження репродуктивних клітин військових на державному рівні могло б частково зарадити демографічній кризі в країні та підсилити наш генофонд. Адже поки Україна на війні втрачає найкращих чоловіків та жінок, РФ позбувається на полі бою непотребу.
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.