Військовослужбовці, які вперше самовільно залишили частину або дезертували, можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності
Верховна Рада дозволила звільняти українських бійців від покарання за дезертирство у разі повернення на місце служби. Нардепи 20 серпня в цілому підтримали законопроєкт, що послаблює відповідальність за СЗЧ – самовільне залишення частини військовими. Якщо злочин (СЗЧ чи дезертирство) вчинено вперше, а до закінчення розслідування людина добровільно заявить про свій намір повернутися до частини, таку особу звільнять від кримінальної відповідальності.
Законопроєкт №11322 було доопрацьовано до другого читання, його підтримали 270 депутатів, написала у Telegram співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко. Ще однією умовою повернення бійця до частини та, відповідно, звільнення від кримінальної відповідальності є згода його командира, додала вона.
Нардеп от "Євросолідарності" Олексій Гончаренко вказує, що військовий може при цьому висловити бажання повернутися не в ту частину, де він служив раніше, а в іншу. Також підозрювані у самовільному залишенні частини або дезертирстві можуть просити змінити їм запобіжний захід на проходження служби під час мобілізації. Всі ці норми діють лише під час воєнного стану.
Особам, що скоїли тяжкі злочини (вбивства, грабіж, розбій), така альтернатива неможлива. Чинне законодавство не передбачає звільнення від відповідальності за такі правопорушення навіть за щире каяття, підкреслює Геращенко.
Зазначимо, що дана проблема є для України досить значущою. Якби йшлося про поодинокі випадки, то її б не стояло, однак навіть за офіційними даними кримінальних проваджень, відкритих за СЗЧ та дезертирство, таких випадків уже десятки тисяч. Це змушує державу вдаватися до заохочувальних заходів: наприклад, звільняти від відповідальності за правопорушення у випадку каяття та повернення до частини. До речі, раніше самі військові також виступали проти спеціального закону "про дезертирство".
Серед причин, через які деякі українці залишають місця служби, можна назвати декілька. По-перше, це може бути хронічна перевтома та психологічні проблеми бійців, які вже давно воюють без відпочинку. По-друге, це відсутність чітких критеріїв та строків демобілізації, через що час знаходження в армії суб'єктивно здається нескінченним. Нарешті, зараз в Україні почастішали випадки примусової мобілізації зі значним фізичним тиском на особу.
Автори законопроєкту №11322 пояснювали що лише за січень-квітень 2024 року було відкрито понад 10,5 тисяч кримінальних справ стосовно СЗЧ, і ще понад 7 тисяч - за дезертирство. Проте у чинному кримінальному законодавстві до сьогодні були відсутні правові підстави для можливості звільнення під час дії воєнного стану військовослужбовців від кримінальної відповідальності за перше вчинення кримінального правопорушення, за умови їх щирого каяття та бажання повернутися до проходження військової служби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.