В росії залишилося менше половини високоточних ракет: чи буде зменшуватися кількість обстрілів

Читать на русском

Розповідаємо, скільки у армії рф залишилось з ракет та чи дійсно їм скоро буде нічим бомбити міста України

Читать на русском
В росії залишилося менше половини високоточних ракет: чи буде зменшуватися кількість обстрілів

Розповідаємо, скільки у армії рф залишилось з ракет та чи дійсно їм скоро буде нічим бомбити міста України

У росії закінчуються високоточні ракети. Резерву за деякими видами вже фактично немає. Про це заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький. Він зазначив, що за підрахунками його відомства, у рф залишилося не більше 45% тих ракет, які були до початку війни. Що це означає для України?

Ракети “Іскандер”
Ракети "Іскандер"

Ракети в дефіциті 

Високоточних сучасних ракет «Іскандер», за даними української розвідки, у росії залишилося приблизно 20 відсотків від того, що було до повномасштабної війни. Розташували їх росіяни на території Білорусі. Дальність їх пуску – до 600 кілометрів. Точність ракети – до тридцяти метрів. Тому усі випадки, коли вони потрапляли, наприклад, у торгові центри – свідчать про те, що саме туди окупанти і цілилися. Щоб вбивати мирних людей.

 Результати влучення ракети “Іскандер” у торговий комплекс у березні 2022 року
 Результати влучення ракети “Іскандер” у торговий комплекс у березні 2022 року

Але з кожним днем запусків цих ракет стає дедалі менше. Відновити їх виробництво росіянам буде дуже складно через санкції. Про це Інформатору розповів військовий експерт Олександр Коваленко.  

«Ці ракети мали багато іноземних мікросхем. І саме через це їхнє виробництво зараз проблематичне», - каже Коваленко.

Також, за даними української розвідки, закінчують у росії сучасні високоточні ракети «Калібр».

Пуск ракети “Калібр”
Пуск ракети "Калібр"

Залишилися вони лише морського базування – тобто ті, які можна випускати з військових човнів та субмарин. Їх застосовує Чорноморський флот росіян на території окупованого Криму. Дальність пуску – дві з половиною тисячі кілометрів. Точність – до 50 метрів.

«Тобто якщо Калібр прилетів у житловий квартал, то його туди і відправляли. У торговельний центр – це також означає, що його саме туди відправляли», - про це каже військовий експерт Олег Жданов.

«Калібри» сухопутного базування, тобто ті, які запускають із землі, вже не застосовувалися багато місяців.

«Дякувати Богові, хоч одна номенклатура ракет у Росії закінчилася», - такий висновок робить Олег Жданов.

За даними Головного управлінні розвідки Міністерства оборони України, зовсім невеликою лишається і кількість найбільш сучасні ракети росії «Кинжал». Їх використовували в Україні лише  кілька разів. Мало їх в країни-агресора було від самого початку повномасштабної війни. Зараз, за даними розвідки, у росії залишилося приблизно 30-40 «Кинжалів».  Зразки цієї зброї не пішли у масове виробництво.

Гіперзвукова ракета “Кинжал”
Гіперзвукова ракета "Кинжал"

«Вони їх застосовували, це ефективна зброя, але використовується для демонстрації сили як для нас, так і наших партнерів. У тому числі для США та Китаю, показуючи, що мають гіперзвукове озброєння», - сказав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький.

Судячи з усього, закінчують у росії і ракети Онікс. Це старі протикорабельні ракети ще радянського виробництва. Але окупанти били ними по наземних цілях на півдні України – здебільшого по житлових будинках в Одесі.

Наслідки удару ракетою “Онікс” по одесі 3 травня 2022 року
Наслідки удару ракетою "Онікс" по одесі 3 травня 2022 року

Дальність пуска цієї ракети – 800 кілометрів. Точність – до півтора метра. Вона летить до цілі зі швидкістю більше тисячі кілометрів на годину, каже військовий експерт Іван Кричевський.   

«Там буквально декілька хвилин у людей є, щоб вибігти в сховище і сховатися. Якщо ракету кудись влучить, це буде біда. Росіяни за квітень-червень цього року відстріляли по Одесі мінімум сорок таких ракет», - каже Кричевський.

Мінімум третину “Оніксів” збила українська протиповітряна оборона. І останні місяці пусків цих ракет стало значно менше. З чого теж можна судити про те, що вони закінчуються. 

Тактика терору окупантів 

Через брак високоточних ракет, росіяни все більше використовують застарілу зброю. У першу чергу – це радянські ракети 60-х років виробництва Х22. Їх точність катастрофічно низька – до півтора кілометри по горизонталі. Проте сила ураження – дуже велика. Її бойова частина важить майже тонну.

Ракета Х22
Ракета Х22

Здебільшого ці ракети потрапляють у цивільні об’єкти. Вбиваючи мирних жителів. Запускають їх росіяни із Курської області – з літаків Ту-22 М, що базуються на аеродромі Шайковка. Але й самим окупантам ці ракети завдають багато проблем.

«Вона заправляється дуже високотоксичним рідким паливом. За радянських часів це виглядало так, що ви підвозите ракету до бомбардувальника, підходить розрахунок у засобах захисту – як фільм “Чорнобиль” нагадує, і тоді починають заправляти ракету», - каже військовий експерт Іван Кричевський.    

Ракети Х22 дісталися росії у спадок від Радянського Союзу. Їх у неї близько тисячі. Але це зовсім не означає, що усі вони можуть бути використані.

«Зберігається просто в жахливих умовах і навіть після технічного обслуговування та ремонту застосування їх досить небезпечне», - про це Інформатору розповів військовий експерт Олександр Коваленко.

Тож навіть ці ракети, яких повно на складах у росіян – використовують зараз дедалі менше. Виробляти нові Х22 рф також не можуть. Але щоб обстріли не припинялися – окупанти переобладнують свої системи ППО С-300. Вони призначені для ураження повітряних цілей. Але росіяни тепер застосовують їх для ракетних ударів по цілях наземних. І про жодну точність тут взагалі не йдеться.

Російські комплекси С-300
Російські комплекси С-300

«Їм важливий ефект. Їх просто направляють для здійснення терору проти цивільного населення, направляють просто у напрямку міста і точність для російських злочинних військ не відіграє жодної ролі. Головне, що ракети ці спрямовані на місто, будуть жертви, руйнування серед цивільних об'єктів», - розповів Інформатору військовий експерт Олександр Коваленко.

Однак у росіян вже трапляються випадки, коли вони намагаються зробити пуск із комплексу С300, а натомість ракета вибухала, так і не вилетівши.

Високоточною ракетою вдарили по дворовому туалету

Також у росії ще залишаються ракети Х59. Одні з небагатьох, які вона може виробляти самостійно. Їх кількість також дуже обмежена. Однак попри це окупанти б’ють ними аби куди. 28 серпня одна з таки ракет влучила у туалет, розташований на дворі на окраїні Нововоронцівки на Херсонщині.

Окупанти поцілили ракетою Х59 по громадському туалету

Окупанти поцілили ракетою Х59 по громадському туалету
Окупанти поцілили ракетою Х59 по громадському туалету

 «Випустити рідкісну, дорогу ракету. Таки 250 тисяч доларів - це дороге ракетне озброєння, яке є дефіцитним. І яке проблематично виробляти у великій кількості. Випустити цю ракету тільки для того, щоб знищити дворовий туалет – це дороге задоволення», - з іронією каже Олександр Коваленко.

 Ракета Х59 вважається високоточною. Але цілилися, нею, звісно, не у туалет. Тут проблема росіян у тому, що зброя ця дуже ненадійна.

«Зміни погодних умов навіть найменші – світить сонце і тут зайшли хмари -  і ось відбувається збій. Це дуже примхлива ракета насправді», - каже Коваленко.

Експерт каже, кількість ракетних обстрілів поступово зменшується. Росія доходить до межі, коли змушена економити цю зброю. Тим паче що використати всі свої ракети вона не може. Повинен лишатися недоторканний запас. Хоча б тому, що багато з вище перелічених ракет здатні нести ядерний заряд. А військова доктрина росії передбачає, що їх обов’язково потрібно зберігати на випадок, якщо раптом доведеться застосувати ядерну зброю.

Росія вдається до імітації

У День Незалежності Україна остерігалася масованого ракетного удару, але цього не сталося. Хоча сигнали тривоги звучали дуже часто. Обстріли і справді були, і були загиблі, у тому числі і діти. Але більшість повітряних тривог вмикалися через те, що росіяни піднімали у небо свої літаки – було більше 200 вильотів. Однак літаки ці ракети так і не пускали. Це була імітація атаки – заради того, щоб у День Незалежності по всій Україні тривала повітряна тривога. Однак навряд чи це зломить дух українців. Наші протиповітряні сили збивають дедалі більше ракет. Західні партнери обіцяють нам надати новітні системи ППО. Однак військовий експерт Олег Жданов підсумовує ситуацію ось так:

«Доки ми отримаємо з вами протиракетні комплекси для закриття нашого неба – у росії ракети закінчаться. Щоб завдавати ракетних ударів по території України», - каже Олег Жданов.

Однак закликає українців не ігнорувати сигнали повітряної тривоги. Ракетні удари будуть продовжуватися. Росія і надалі намагатиметься підтримувати рівень терору. Це вже стало її звичною практикою.

Як раніше повідомляв Інформатор, Україна за один вечір збила російських ракет на 91 мільйон доларів, а у липні росія використала уже до 60 % усіх своїх ракет.

Максим Урлапов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.