В рф розробляють систему "соціального рейтингу": за якими показниками будуть оцінювати якість росіянина

Читать на русском

Судячи з усього, в москві намагаються скопіювати китайський досвід

Читать на русском
Система "соціального рейтингу" в росії
В КНР вже давно існує схожа система

Судячи з усього, в москві намагаються скопіювати китайський досвід

В росії продовжують розвиватися негативні тенденції політичної еволюції правлячого режиму. В кремлі все більше й більше йдуть шляхом побудови диктатури. Зокрема, там виникла ідея розробити власну систему "соціального рейтингу" на кшталт китайської моделі. 

Про це повідомляє ряд російських ЗМІ та Telegram-каналів. Зазначається, що розробкою займається РДСУ - Російський державний соціальний університет. 

Так, наразі все це є - поки що - пілотним проєктом. Студентам даного ВИШу пропонується взяти участь в тестуванні платформи під назвою "Ми". Саме вона має запроваджувати спеціальний скоринг-код, який і формуватиме соціальний рейтинг людини.

В рф пропонують поєднати цей код з індивідуальною карткою платника податків (російською мовою цей документ відомий в Україні як "ІПН"), медичною страховкою, паспортом та телефоном. Проєкт був представлений рік тому і наразі проходить етап розробки. 

В самому РДСУ, що цікаво, роботу над системою підтверджують. Однак там заспокоюють, що її задачі не зводяться до системи тотального контролю. Навпаки, все це нібито потрібно для збору та аналізу актуальних даних про громадян. Про це сказав проректор університету Василь Уроженко. 

"Наші вчені хочуть розробити сучасну систему соціального скорингу... Одним з результатів дослдіження стане створення такої системи, яку зможуть використовувати органи державної влади, громадські організації тощо... для реалізації... підтримки населення", - зазначив науковець.

Він також додав, що програма аналізуватиме отримані дані для того, аби збирати актуальну соціологічну та іншу інформацію. Окрім цього, за задумом авторів проєкт "Ми" відстежуватиме ледь не всі суспільні активності людини: спосіб життя, кредитну історію, пости в соцмережах, громадянську позицію, судимості, спортивні досягнення та взагалі відносини з правоохоронними органами тощо. Власне кажучи, досить дивно чути подібне від нібито людини науки - адже все, що він описав, і є тим самим тотальним контролем над громадянином, як би проректор РДСУ не заперечував очевидне.

Найкумедніший коментар з цього приводу дав заступник голови комітету Держдуми по інформаційній політиці Антон Горєлкін. Він зазначив, що росія є демократичною країною, тож система "соціального рейтингу" в ній нібито не приживеться.

"На відміну від азіатських цивілізацій... сучасним російським суспільством спроба введення соціального рейтингу буде відторгатися на органічному рівні", - зазначив чиновник.

Система "соціального рейтингу": що це таке та в чому небезпека

Розказуючи про подібні системи, варто розуміти, що ми одразу ступаємо на ґрунт футурології та політичного прогнозування. Це досить складні та хиткі дисципліни. Втім, важливо знати: вчені, які займаються цими дослідженнями, ніколи не передбачають майбутнє - якщо це, звичайно, вчені, а не шарлатани. Однак вони моделюють ті чи інші вірогідності. І от значне поширення в майбутньому системи соціальних кредитів є, на жаль, досить вірогідною штукою. 

Власне, спочатку подібна ідея фігурувала лише в книжках фантастів минулого сторіччя або ж в серіалах на кшталт "Чорного дзеркала". Однак вже в наш час вона стала реальністю. Як і багато чого нового, вперше це реалізували в Китаї на початку десятих років. 

В КНР ця програма називається "система соціального кредиту". Це технічна база, за якою той чи інший громадянин оцінюється за багатьма позиціями. Для цього широко використовується CCTV, тобто відеоспостереження, а також big data - аналіз великих масивів даних про людину, від її шкільних оцінок до дотримання чи недотримання нею правил дорожнього руху. 

Ще у 2014 році уряд Китаю вперше опублікував план та цілі впровадження системи соціального кредиту. Основна мета впровадження системи - "побудова соціалістичного гармонійного суспільства". Для координації виконання поставлених завдань була створена спеціальна комісія при Політбюро ЦК КПК.

Схема роботи системи в Китаї, яка вже працює на цей час
Схема роботи системи в Китаї, яка вже працює на цей час

Наразі дана система вже діє в ряді регіонів Китаю. Перші тестування пройшли на уйгурах: це національна та релігійна меншина, яка компактно проживає в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі та потерпає від утисків з боку влади КНР.

Так, громадянин, чий соціальний рейтинг буде нижче встановленого мінімального значення, може отримати наступні обмеження в правах:

  • заборона на роботу в держустановах;
  • відмова в соцзабезпеченні;
  • особливо ретельний огляд на митниці;
  • заборона на заняття керівних посад в промисловості;
  • відмова в авіаквитках і спальному місці в нічних поїздах;
  • відмова в місцях в готелях та ресторанах;
  • заборону на навчання дітей в дорогих приватних школах тощо.

Фактично, це є прообразом "цифрової диктатури" або ж так званої "диктатури нового типу". Задля справедливості зазначимо, що такі ідеї виникають не лише в авторитарних та ідеологізованих режимах: подібне тестується також і в США. Ба навіть більше: в 2021 році про те, що гарно було б потестувати систему соціального кредиту в Україні, заявляли навіть депутати від "Слуги народу". Втім, через суспільний резонанс цю тему швидко "поховали". 

Система соціального кредиту в очах карикатуристів 
Система соціального кредиту очами карикатуристів 

На наших очах ми бачимо наглядний приклад того, як технології, які були створені задля полегшення життя людини, починають, як би пафосно це не звучало, служити злу. А саме - диктатурі, обмеженню прав та свобод, тотальному спостереженню та контролю. Не варто тішити себе думками про те, що це залишається прерогативою автократій на кшталт Китаю чи рф: насправді будь-яка влада прагне до контролю над людьми, це є самою суттю та природою влади. Як ми бачимо, ідеї щодо "соціального рейтингу" з'являлися і в демократичних США, і в Україні. 

В мережі часто кепкують з Social Credit System - однак веселого насправді небагато
В мережі часто кепкують з Social Credit System - однак веселого насправді мало

Тож завдання громадянського суспільства полягає в недопущенні впровадження подібних практик шляхом створення широкого резонансу навколо нових авторитарних тенденцій, які продукуються завдяки технологіям. Слід не забувати про те, що держава в здоровому вигляді є сервісним центром для громадян, які в свою чергу відплачують їй податками та політичною лояльністю у вигляді патріотизму. Зазначимо - саме лояльністю до держави як інституту, а не до чинної влади, яка завжди є тимчасовою.

Однак коли держава починає використовувати технологічні здобутки задля встановлення тотального контролю над людьми та, у підсумку, обмеження останніх в правах - це означає, що розвиток політичного режиму йде в неправильному напрямку. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.