У Раді хочуть дозволити відстрочку для священнослужителів і громадян, які відмовляються іти в армію через релігійні переконання
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для священнослужителів і громадян, які відмовляються іти в армію через релігійні переконання. Проєкт закону №11439 про внесення змін до статті 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо забезпечення конституційного права громадян на альтернативну (невійськову) службу було зареєстровано у Верховній Раді 24 липня 2024 року. 29 липня документ було надано для ознайомлення народним депутатам. Його ініціатор - нардеп Георгій Мазурашу ("Слуга Народу").
Що саме пропонується у законопроєкті №11439? Згідно з пояснювальною запискою, головним його завданням є забезпечення конституційного права громадян на альтернативну (невійськову) службу. Також, на думку авторів, прийняття документа забезпечить уникнення зайвих проблем у Силах оборони через мобілізацію громадян, які не готові (щонайменше, морально) служити/воювати та буде сприяти зняттю непотрібної соціальної напруги під час війни.
У проєкті уточнюється, що стаття 35 Конституції України передбачає: коли виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов'язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою. Водночас там же зазначається, що ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
Виходячи з цього, документ пропонує внести низку змін (доповнень) до статті 23 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", які передбачатимуть, що призову на військову службу під час мобілізації (на особливий період) не підлягають:
Крім того, законопроєкт передбачає, що такі громадяни у зазначений період можуть бути прийняті на військову службу за контрактом.
Нагадаємо, наразі чоловіків призивають на військову службу з 25 років та до 60 років, якщо такі особи не мають тяжких хвороб, бронювання або відстрочки.
Відповідно до українського законодавства, відстрочку не можуть отримати:
За певних умов можна втратити право на відстрочку. Зокрема, вона підлягає анулюванню у таких випадках:
Раніше Інформатор писав про те, що військовозобов'язані, які не оновили дані до 16 липня, першочергово отримають повістку. Варто знати, що цих людей відправлять для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Лист з повісткою має вручатися особисто під підпис.
За відмову від повістки передбачено штраф. Вперше - мінімальний допустимий, 10 тис.грн, а вдруге сума може сягнути 59 тис.грн. Якщо військовозобов'язаний відмовляється брати повістку, на нього складають акт відмови. Його направляють у ТЦК, і це є підставою для винесення постанови про вчинення правопорушення.
Нагадаємо, воєнний стан в Україні продовжили ще на 90 днів, він діятиме до 9 листопада 2024 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.