Частково визнана республіка рухається шляхом до європейської спільноти
Політичний комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) рекомендував запросити частково визнану Республіку Косово до Ради Європи. Таке рішення ухвалили на засіданні, яке відбулося в середу 27 березня. Наступним кроком є розгляд цього рішення на пленарному засіданні та відповідне голосування.
Про це повідомляється на сторінці ПАРЄ в соцмережі Х. Водночас Сербія вже назвала ситуацію "ганьбою".
Відомо, що пропозицію взяти Косово до Ради Європи підтримала 31 країна. Проти була Чорногорія, а Греція утрималася.
На сайті ПАРЄ кажуть, що комітет привітав широкий перелік зобовʼязань, взятих у письмовій формі владою Косова. В Раді кажуть, що зробили крок назустріч Косову, і хочуть, аби це допомогло республіці у становленні демократії.
"Членство (у Раді ЄС - ред.) призведе до зміцнення стандартів прав людини шляхом забезпечення доступу до Європейського суду з прав людини для всіх, хто перебуває під юрисдикцією Косова", - сказано в пресрелізі.
Окремо в комітеті наголосили на необхідності захисту прав косовських сербів. Для цього створюється Асоціація муніципалітетів сербської більшості в Косові. Враховуючи той факт, що низка держав-членів Ради Європи не визнає Косово як самостійну державу, комітет закликав до "дипломатії, діалогу та компромісу". Рекомендовано також впровадити процедуру моніторингу, щоб забезпечити дотримання зобовʼязань Косовом.
Офіційний Белград очікувано різко негативно відреагував на це рішення ПАРЄ. Представники Сербії заявили, що Косово не є окремою державою і залишається частиною сербської держави.
Міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич назвав рішення комітету "ганебним і скандальним". За його словами, це "руйнує всі принципи, на яких базується Рада Європи".
"Вперше було запропоновано прийняти територію, яка не є членом Організації Обʼєднаних Націй і не є міжнародно визнаною", - заявив Дачич.