"Бочка пороху в центрі Європи": Косово — нова надія путіна?

"Бочка пороху в центрі Європи": Косово — нова надія путіна?

Читать на русском

Заворушення у північних регіонах Косово тривають, але є надія на його мирне вирішенняя

Читать на русском
Протести в Косово
Про зменшення напруги поки не йдеться

Заворушення у північних регіонах Косово тривають, але є надія на його мирне вирішенняя

Конфлікт у північних регіонах Косово триває і поки нема ознак того, що вій йде на спад. Балкани завжди були «пороховою бочкою Європи», і зараз Бєлгород та Приштина звинувачують одне одного в ескалації. Конфлікт вигідний кремлю, тому також є підозри, що москва може «підливати олії у вогонь». Загалом, однак, є надія, що все вирішиться мирно.

Конфлікт триває

Конфлікт у північних регіонах Косово триває третій день. В акціях протестів сербської національної меншини постраждали щонайменше пів сотні мітингувальників, а також понад тридцять бійців KFOR — військового підрозділу під керівництвом НАТО, призначення якого зупиняти потенційні конфлікти між сторонами, повідомляє видання Albinfo.

«Вони (бійці KFOR — ред.) отримали численні травми, у тому числі рвані рани та опіки від саморобних вибухових пристроїв і запалювальних пристроїв», — повідомляє Top-Channel.

Станом на 30 травня KFOR встановлював нові бар’єри перед об’єктом муніципалітету Звечан, який намагалися захопити мітингувальники. Командувач KFOR генерал-майор Анджело Мікеле Рістуча звернувся до урядів Косово й Сербії із закликом узяти на себе «повну відповідальність» за події, що сталися 29 травня на півночі Косово, і «не ховатися за неправдивими наративами».

 Протести в Косово тривають вже три дні

Сербська меншина, яка компактно тут проживає, бойкотувала муніципальні вибори. Але, хоч явка становила лише 3,5 %, Приштина визнала вибори дійсними й призначила етнічних албанців на посади мерів. Тепер серби протестують проти таких призначень і намагаються завадити посадовцям отримати доступ до адміністративних будівель у містах Звечана, Зубін-Поток та Лепосавіч. Вони також вимагають, аби урядова поліція покинула регіон.

Влада Косово вважає дії сербської меншини необґрунтованими й звинувачує їх у «фашизмі». Приштина заявляє, що албанці мають таке ж право керувати містами на півночі регіону, як і серби, а сербська меншина сама усунулася від державного життя.

«У демократії немає місця для фашистського насильства… Громадяни всіх етнічних груп мають право на повну та безперешкодну службу своїх обраних посадових осіб», — написав прем’єр-міністр Косово Альбін Курті написав у Twitter.

Варто зазначити, що косівські серби мають численні пільги, зокрема не сплачують за електроенергію та комунальні послуг. Етнічні албанці таких привілеїв не мають. Тому косовари вважають, що подальші поступки для 5 % сербського населення не призведуть ні до чого хорошого. У Приштині лунають звинувачення на адресу Бєлграда в намаганні дестабілізувати ситуацію. Президентка Косово Вьоса Османі звинуватила в масових протестах сербського колегу Олександра Вучича.

«Сербські нелегальні структури, перетворені на злочинні угруповання, напали на косовську поліцію, офіцерів KFOR та журналістів. Ті, хто виконує накази Вучича про дестабілізацію півночі Косова, мають постати перед правосуддям», — заявила вона

Проблема сербів у Косово

Балкани часто називають «пороховою бочкою Єєвропи». Історично склалося так, що на відносно невеликій ділянці простору проживають різні етнічні та релігійні групи, що часто конфліктують. Албанці складають понад 90 % населення Косово водночас у північних регіонах країни масово проживають серби.

У 90-ті албанці вирішили відокремитися від Сербії та створити незалежну державу. Але Сербія вважає Косово своєю історичною територією, тож це призвело до збройного конфлікту в 1998–1999 роках, який переріс у повномасштабну війну й лише втручання НАТО запобігло етнічним чисткам та насильству, яке розгорнули серби за часів Слободана Мілошевича. За резолюцією ООН у червні 1999 року в Косово почав діяти KFOR. Члени цього миротворчого контингенту під керівництвом НАТО мали гарантувати розведення сторін та стабілізацію ситуації.

НАТО в Косово
Втручання НАТО припинило війну між Сербією та Косово. Фото: Valour Canada

Незалежність Косово досі не визнана Сербією та деякими іншими країнами, зокрема росією й Україною. Приштина часто звинувачує Бєлград у намаганні дестабілізувати ситуацію і повернути Косово під свій контроль. Щоб знизити напругу, у 2013 році за посередництва ЄС між Приштиною та Бєлградом було укладено Брюссельську угоду. Вона передбачала створення асоціації автономних муніципалітетів на території масового проживання сербів задля їх подальшої інтеграції в Косово з врахування етнічних особливостей. Але угода так і не запрацювала,  політичні сили косівських сербів оголосили бойкот муніципальних виборів. І, зрештою, це вилилося в масові протести.

Це вже не вперше в північних регіонах Косово неспокійно. Влітку 2022 року спалахнуло заворушення через небажання сербів переходити на косовські автомобільні номери зі старих сербських. На вулицях почали зводити барикади, президент Сербії Вучич навіть заявляв, що готовий захищати косівських сербів силами армії. За допомоги США та ЄС ситуацію владнали.

Як у Сербії сприйняли події в Косово

Сербія підтримує протестувальників. Президент Сербії Александар Вучич звинуватив прем’єр-міністра Косова Альбіна Курті в створенні напруженості й закликав сербів у Косові уникати зіткнень із військовими НАТО. Він також наказав підвести війська до кордонів країни.

«Хоча ми місяцями говорили, що Курті має лише одне бажання, а саме — викликати конфлікти в Косово, мало хто хотів почути правду. Він хоче конфлікту між НАТО й сербами», — сказав Вучич.

Александр Вучич
Александр Вучич заявив, що підводить війська до кордону з Косово. Фото: B92

Сербський президент також заявив, що міжнародні сили не здатні забезпечити безпеку в регіоні. Вучич натякнув, що якщо Приштина віддасть наказ відкрити вогонь по протестантах, Бєлгород може ввести війська. Він сказав, що «ми не допустимо погрому сербського народу». Президент Сербії 30 травня спілкувався з послами США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, головою делегації Європейського Союзу, а також представниками рф та Китаю. Він заявив, що «проінформував» їх про ситуацію.

Сербська громадськість теж на стороні меншини в Косово. Відомий сербський тенісист Новак Джокович 29 травня ошелешив публіку після матчу на турнірі «Ролан Гаррос».

«Косово — серце Сербії. Зупиніть насильство», — написав він на головному табло турніру.

Косово - серце Сербії
"Косово - серце Сербії". Скріншот з відео

За це, ймовірно, його очікує покарання, однак Джокович заявляє, що не шкодує про свій виступ і повторив би його знову. За його словами, він відчуває громадянський обов’язок підтримати сербів у Косово.

«Моя позиція чітка: я проти воєн, насильства й будь-яких конфліктів… Я співчуваю всім людям, але ситуація з Косово — це прецедент у міжнародному праві… Мені дуже прикро за ситуацію, у якій ми опинилися. Косово — це вогнище, наша фортеця, там наші найважливіші монастирі», — підсумував Джокович.

Російський слід

Очільник російського МЗС Сергій Лавров дуже зрадів новинам про заворушення. Він із далекого Найробі заявив, що в центрі Європи буде «великий вибух».

«Ситуація навколо нещодавньої ескалації конфлікту між Сербією та Косово викликає тривогу, схоже, що в центрі Європи готується «Великий вибух». Це ще раз підкреслює необхідність геополітичного рішення, яке б забезпечувало, якщо ми говоримо про Європу, однакову неподільну безпеку для всіх держав, і це означало б, що жоден блок, включаючи НАТО, не має права домагатися домінування в цій частині планети», — заявив Лавров із Кенії, передають пропагандистські ЗМІ.

Лавров в Кенії
Лавров в Кенії сказав, що в Європі буде "великий вибух". Фото: Голос Америки

Директор четвертого європейського департаменту МЗС росії Юрій Філіпсон теж намагається роздмухати війну. Він каже, що будь-яке рішення щодо Косова має бути прийнятним для сербів і схваленим Радою безпеки ООН. Речник МЗС Китаю Мао Нінь і собі закликав НАТО поважати суверенітет і територіальну цілісність «відповідних країн і справді робити те, що сприяє регіональному миру».

Виникають підозри, що кремль може «підливати олії у вогонь». Приштина прямо каже, що за всією ситуацією стоїть Бєлгород, оскільки Вучич був ініціатором бойкоту місцевих виборів у Косово. Сербський президент раніше в російських медіа прогнозував загострення ситуації в Косово через бажання «прем’єр-міністра Курті «бути Володимиром Зеленським». Він казав, що «серби більше не можуть цього терпіти».

«Ультранаціоналістичні сербські графіті на автомобілях НАТО є темним знаком у Косово. А ми виступаємо за мир і безпеку», — сказав прем’єр Косово Альбіно Курті.

Він має на увазі, що протестувальники під час протестів спалили автомобіль KFOR , а до того написали на ньому букву «Z» — символ російського вторгнення в Україну. Є й інші свідчення того, що москва доклала зусиль до загострення ситуації за допомогою своїх проксі сил.

Авто КФОР
Авто KFOR косівські серби розмалювали рашистськими "зетками". Фото: The Geopost

Є дані про діяльність ПВК «Вагнер» на території Сербії, а також участь сербських добровольців у лавах країни-окупанта. А 29 травня Ізраїльська компанія «Terror Alarm» повідомила, що «терористична група Вагнера на шляху до Косова». Компанія відома тим, що попереджала владу про терористичні атаки та запобігала багатьом із них у розпал атак ІДІЛ у Європі у 2014–2017 роках. Інформація отримана шляхом моніторингу Telegram-каналу ПВК Вагнера.

Видання «Dosja» повідомляє, що, ймовірно, президент Вучич може бути причетним до заворушень. Вони зафіксували на фото групу агресивних чоловіків із символами «банди» косівського серба Велько Белівук. Цього лідера футбольних фанатів пов’язують із наркоторгівлею, вбивствами та викраденням людей. Видання пише, що він кілька разів був фаворитом Вучича на виборах.

Члени фанатського угруповання
На акціях протесту помітили чоловіків з символами, які пов'язують з Велько Белівуком. Фото: Радіо Свобода

Для України конфлікт небезпечний, якщо він набере обертів, це відверне увагу від війни. Про те, наскільки серйозно до ризику нового конфлікту на Балканах поставилися на Заході свідчить те завзяття, з яким дипломати провідних країн ЄС та США взялися врегульовувати конфлікт. Посли провідних західних держав зустрілися в Приштині з прем’єр-міністром Альбіном Курті та вимагали вжити заходів для деескалації, водночас рішуче засуджуючи насильство сербської меншини проти військовослужбовців КФОР і журналістів. Загалом, події в Косово викликають занепокоєння, однак будь-які спроби Сербії втрутитися збройно неминуче означатимуть зіткнення з НАТО, тому виглядають малоймовірними. З іншого боку, створення ще одного осередку нестабільності безумовно на руку рф та Китаю.

 Раніше ми розповідали про те, що Бєлгород, ймовірно, таємно постачав Україні озброєння. А ще інформатор повідомляв, що президент Вучич казав, що Україна зможе приєднатись до ЄС до закінчення війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.