Президент України визнав, що такий варіант йому озвучували деякі західні політики, але - неофіційно
Президент України Володимир Зеленський відповів на питання щодо можливості вступу України до НАТО без окупованих територій - за так званим німецьким сценарієм після Другої світової війни, коли до Альянсу прийняли лише ФРН. Офіційно ніхто такий сценарій йому не пропонував. Але непублічні розмови із різними політиками на цю тему були.
Зеленський пояснив, що будь-які зміни щодо території України суперечать Конституції України. Тому із будь-якими моделями, які порушують цілісність держави, треба підходити дуже обережно.
"Я є президентом і гарантом Конституції. І якщо ми говоримо про якісь зміни щодо наших територій - це зміни Конституції, і це злочин. І тому якщо нам пропонують німецьку модель або ще якусь, корейську тощо, в будь-якому разі треба розуміти, що нам пропонують, хто нам пропонує, для чого це робиться. А після цього зрозуміти думку всіх нас", - сказав він.
Зеленський наголосив, що одноосібно таке рішення прийняти не зміг би, адже власником України є її народ. Тому таке рішення потрібно приймати усім разом.
Також він зазначив, що розмови на тему німецького варіанту з різними політиками справді були. Однак - непублічні, а офіційно ніхто жодних пропозицій не робив. За словами президента, це дуже чутливе питання для України.
Нагадаємо, щорічний саміт НАТО пройде у Вашингтоні 9 липня. Україна, не отримавши запрошення у 2023 році на вступ, сподівалась, що воно надійде цього літа. Проте - ні. Водночас у Держдепі США запевнили, що готують чіткі й конкретні завдання для прискорення майбутнього членства в Північноатлантичному альянсі. Наразі їх ще сформулювали остаточно, але в Альянсі над цим працюють і озвучать під час саміту.
Щодо так званого німецького сценарію то своїм баченням справи поділилося чимало впливових політичних діячів та експертів, зокрема й один із найвпливовіших зовнішньополітичних стратегів США у минулому, Генрі Кіссінджер. Він пояснив, що такий сценарій потенційно означає неминуче відновлення бойових дій Росією чи Україною, тож війна в Європі знову відновиться. І тому у НАТО на такий варіант не погодяться. До того ж, є важливий момент: коли ФРН (без територій НДР, що були під контролем СРСР) стала членом Північноатлантичного альянсу, Друга світова війна вже завершилась. А в Україні вона зараз триває у гострій фазі.
Нагадаємо, у цьому ж інтерв'ю Володимир Зеленський розповів про те, яку роль у його команді виконує Андрій Єрмак і чи справді він є "сірим кардиналом" української політики, який диктує умови президенту - як пишуть про це деякі ЗМІ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.