В Косово масові заворушення через вибори, спецназ НАТО застосував силу: що відбувається

Етнічні серби бойкотували останні вибори і тепер протестують проти призначення нових мерів. Протестуючі беруть участь у зіткненнях з правоохоронцями.

Зіткнення в Косово
Зіткнення в Косово: ЗМІ повідомляють про постраждалих

Миротворчі сили під головуванням НАТО KFOR вступили в зіткнення з протестувальниками на півночі Косова, де сербська меншина протестує проти того, що мери етнічних албанців вступають на посади в районах, населених переважно сербами.

Про це 29 травня пише агенство Reuters.

Зіткнення в Косово

Повідомляється, що KFOR застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати проти протестувальників у Звечані, населеному переважно сербами місті. НАТО розгорнуло своїх миротворців, щоб зупинити назріваючу напругу між протестувальниками та косовською поліцією, йдеться в заяві сил Альянсу.

У понеділок поліція Косово заявила, що її офіцери розпилили перцевий газ, щоб відбити натовп протестувальників. Правоохоронці звинуватили протестувальників у застосуванні сльозогінного газу.

"Протестувальники, застосовуючи насильство та сльозогінний газ, намагалися перетнути кордони безпеки та здійснити силовий проникнення в місцеву адміністрацію. Поліція була змушена застосувати законні засоби, такі як (перцевий) балончик, щоб зупинити протестувальників і взяти ситуацію під контроль", - заявили в косовській поліції.

Водночас у Лепосавичі, який розташований неподалік кордону з Сербією, миротворчі війська США розмістили колючий дріт навколо будівлі муніципалітету для захисту від протестувальників. У Зубін-Потоці миротворці НАТО також заблокували ратушу від сербів.

Сербія, яка досі вважає Косово сепаратистською сербською провінцією, відповіла на заворушення, привівши свою армію в бойову готовність і перекинувши додаткові війська до кордону.

За інформацією сербських ЗМІ, щонайменше двоє людей поранено. Зокрема, кореспондента белградського агентства Танюг. Обох поранених доправили до лікарні Косовської Митровиці. Пошкоджено автомобіль косовської поліції та автомобіль KFOR. Згідно з інформацією інших сербських джерел, кількість постраждалих з боку косовських сербів сягнула 50 людей.

Албанський телеканал RTK повідомляє, що постраждалих не було. Вони зазначають, що інцидент розпочався з того, що протестувальники кинули гранати та сльозогінний газ у бік силових структур.

Ситуація в Косово: причини нової ескалації 

Етнічні албанці складають понад 90% населення Косово в цілому, але серби, що живуть на півночі регіону, вже давно вимагають виконання укладеної за посередництва ЄС угоди 2013 року щодо створення асоціації автономних муніципалітетів на їхній території.

Серби відмовилися брати участь у місцевих виборах у квітні, і етнічні албанські кандидати виграли посади мерів у чотирьох муніципалітетах з більшістю сербів з явкою у 3,5% виборців. Серби вимагають від косовського уряду усунути мерів етнічних албанців з мерій і дозволити місцевим адміністраціям, які фінансуються Белградом, відновити свою роботу.

У п'ятницю трьох із чотирьох мерів етнічних албанців поліція супроводила до своїх офісів, закидавши їх камінням і у відповідь застосувавши сльозогінний газ і водомети, щоб розігнати протестувальників.

Хоч Сполучені Штати та їх союзники рішуче підтримують незалежність Косово, вони дорікнули Приштині в п’ятницю, заявивши, що нав’язування мерів у районах з більшістю сербів без підтримки населення підриває зусилля з нормалізації відносин між сторонами.

"Ми рішуче засуджуємо дії уряду Косово, які посилюють напруженість на півночі та збільшують нестабільність", — заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, закликавши прем’єр-міністра Косово Альбіна Курті "негайно припинити ці насильницькі заходи".

Прем'єр-міністр Косово Альбін Курті, після телефонної розмови з головним представником ЄС із питань дипломатії Жозепом Борреллем, заявив у Twitter, що обрані мери обслуговуватимуть усіх громадян.

29 травня президент Сербії Александар Вучич заявив, що прем'єр-міністр Косово Альбін Курті "загрався у якогось Зеленського", у зв'язку з чим може статися те, чого Сербія досі не бачила.

Загострення в Косово: чи вплине на Україну?

У серпні 2022 року, під час чергового загострення у стосунках між Сербією та Косово, посол України в в Боснії та Герцеговині 2011-2017 рр. заявив, що конфлікти на Балканах можуть бути вигідні росії, оскільки Кремль прагне, щоб ЄС та НАТО відволіклись від допомоги Україні і переключили свою увагу на інший конфлікт.

"Росії потрібен ще десь конфлікт, ще десь вбивства, військові дії, щоб розосередити увагу Європи, партнерів НАТО, щоб вони не концентрувалися лише на Україні. Втім, гадаю, НАТО і Євросоюз, нарешті косовські поліцейські, будуть більш уважними, щоб не допускати такі речі в такий відповідальний час", — казав дипломат.

Також президент рф володимир путін неодноразово виправдовував "визнання незалежності" квазі-республік на території України прецедентом Косово.

"Прекрасно пам'ятаю рішення Міжнародного суду, де написано, що при реалізації права на самовизначення та чи інша територія будь-якої держави не зобов'язана звертатися за дозволом на проголошення свого суверенітету до центральної влади країни", – казав голова держави-агресора під час зустрічі з генсеком ООН Антоніу Гутеррішем.

У той же час на актуальні події в Сербії у путіна досі публічно не реагували.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube