У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
Сербія направить армію до адмінкордону з Косово
На півночі частково визнаної Республіки Косово відбулися зіткнення між спецназом Косово та сербами, які протестують через результати місцевих виборів. Водночас президент Сербії Александр Вучич привів армію "в стан максимальної готовності". Міністр оборони Сербії підтвердив термінове висування військ до адміністративного кордону з Республікою Косово.
Як передає Euronews, правоохоронці в Косово вже застосували сльозогінний газ та світлошумові гранати для того, щоб розганяти протести. Водночас силовики взяли штурмом будівлю муніципалітету Звечан. Також є інформація, що мітингувальники підпалили машину поліцейських.
При цьому в школах сербського анклаву Північна Косовська-Митровиця припинили заняття в школах задля безпеки. Відомо, що в деяких муніципалітетах місцеві жителі почали облаштовувати барикади.
Причиною незадоволення сербського населення, яке проживає в Косово, стали результати муніципальних виборів. Їм не сподобалося, що мером муніципалітету Північна Косовська-Митровиця обрали албанця, коли сербська більшість голосування бойкотувала. Тому мітингувальники вийшли на вулиці – вони не хочуть допускати обраних мерів-албанців до присяг. Президент Сербії заявив, що серби ніколи не визнають результати цих виборів.
Пізніше президент Сербії Александр Вучич підписав наказ про приведення підрозділів сербських збройних сил до бойової готовності найвищого рівня. Про це повідомили місцеві ЗМІ. Згідно з указом президента Сербії, війська будуть терміново рухатися в напрямку адміністративного кордону з Косовом та Метохією.
Варто зазначити, що Косово – це частково визнана держава. Незалежність Косово визнали 97 країн, які є членами ООН. Під контроль Організації Об'єднаних Націй республіка перейшла внаслідок війни між сербами та албанцями (1999 рік). У 2008 році парламент Республіки Косово проголосив незалежність в односторонньому порядку, водночас у сербському законодавстві – Косово вказано як частина Сербії. Україна не визнає незалежності Косово.
У березні цього року повідомлялося, що Косово та Сербія погодили Імплементаційний додаток до Угоди про шлях до нормалізації відносин. Раніше країни навіть домовилися про взаємну перереєстрацію документів. Проте на цьому "домовленості" поки що стоять на місці.
Річ у тім, що на початку травня переговори щодо зняття напруженості між Косово і Сербією провалилися. Як повідомив верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, президент Сербії Александар Вучич і прем'єр-міністр Косова Альбін Курті не дійшли згоди. Також Боррель висловив побоювання, що ситуація може стати критичної. Він також казав про можливі ескалації через місцеві вибори (що, по суті, й сталося).
Нагадаємо, Косово подало заявку на вступ до Європейського Союзу, експерти називають це дуже довгим шляхом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.