В планах президента рф — зашкодити репутації України
До війни з росією, Україна була однією з небагатьох країн світу, що відзначала Різдво 7 січня, а не 25-го. В той час юліанським календарем продовжують користуватися Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви. Також святкують Різдво 7 січня Афонські монастирі, Єгипет, Білорусь, Македонії, Чорногорії, Казахстані й Киргизстані. На честь свята Путін запропонував 36-годинне припинення вогню, щоб дати змогу православним вірянам відсвяткувати Різдво та відвідати богослужіння.
Аналітики з Інституту вивчення війни в офіційну версію ініціації режиму перемир'я з 6 по 7 січня не вірять. Натомість вважають, що це чергова навмисна інформаційна атака росії, спрямована зашкодити репутації Україні.
"Путін міг прагнути забезпечити 36-годинну паузу для російських військ, щоб дати їм можливість відпочити, відновити сили та переорієнтуватися для відновлення наступальних операцій на критичних ділянках фронту. Така пауза непропорційно вигідна б російським військам і почала б позбавляти Україну ініціативи", — зазначають в ISW.
Не виключено, що таке раптове оголошеного припинення вогню спрямоване те, щоб представити Україну як непримиренну державу, яка не хоче вживати необхідних кроків для переговорів. Така поведінка росіян подиву в аналітиків не викликає, оскільки Росія вже застосовувала подібні тактики й раніше.
З іншого боку, якби путін справді серйозно ставився до релігійно мотиву припинення вогню, у нього було достатньо часу, щоб підготуватися до організації та впровадження режиму припинення вогню. До того ж ще кілька тижнів тому, 14 грудня прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що росія не планує припиняти вогонь на православне Різдво, тому раптова зміна планів Путіна викликала не лише недовіру, а й подив.
"Формування Путіним припинення вогню на релігійних підставах додатково посилює ще одну подвійну російську інформаційну операцію, яка представляє Україну як пригнічувач релігійних груп і позиціонує Путіна як справжнього захисника християнської віри", — додають в Інституті.
Кремль вже маніпулював на темі релігійності, використавши дискусії про східне православне християнство як зброю, щоб звинуватити Київ у пригніченні релігійних свобод в Україні. Російські джерела нещодавно дізналися про рейди, які проводила Служба державної безпеки України проти російських православних церков і священнослужителів, а також українські санкції проти пов'язаних з УПЦ Московського патріархату. Звичайно, ж такі заходи там розцінили як "спроби придушення релігійних свобод в Україні", однак чомусь не нагадали про відверто прокремлівських елементів російської православної церкви, які матеріально, політично та духовно підтримувала російську агресію проти України. До того ж саме Різдво з 6-го на 7-ме січня — залишилося в історії України як свято пострадянського часу, переважно у постсовєтських країнах.
"Ще однією складовою цієї інформаційної операції є заклик до припинення вогню на чітко релігійних мотивах відповідно до "російської православної традиції". Раптове оголошення про припинення вогню з Україною, про яке слід було домовитися задовго до святкування православного Різдва, дозволить Росії вважати Україну такою, що порушує право віруючих святкувати свято, оскільки військові дії, ймовірно, триватимуть 6 і 7 січня", — зазначають в Інституті.
Також це підтвердити безпідставний наратив Кремля про те, що Україна переслідувала православних християн і російськомовних, наратив, який Путін неодноразово висував як виправдання свого незаконного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Можливо, оголошення путіна про припинення вогню, на його думку, зможе представити його гарантом християнських цінностей і переконань.
"Запропоноване Путіним припинення вогню підтримує неправдиві російські інформаційні операції про те, що Росія веде священну війну проти аморального українського суспільства та його світських західних наглядачів, оскільки росіяни часто в контексті війни в Україні окреслюють свою побічну ціль як боротьбу проти "сатанинських" і "фанатичних" елементів українського суспільства, які прагнуть підірвати традиційні релігійні цінності та мораль", — нагадують аналітики.
Проте, насправді ж саме російські війська придушували свободу віросповідання на окупованій території України ще з 2014 року.
Росіяни відреагували на оголошення про припинення вогню на свята невдоволенням. Такі дії влади дехто встиг назвати марною, поразницькою витівкою, яка навряд чи матиме успіх. А інші заявили, що російські вояки не хочуть припинення вогню, становлення миру чи досягнення компромісів, а все що вони хочуть — це "убивати всіх одягнених у ворожу форму людей".
"Такий рівень злості, що походить від мілблогерів, які, як правило, досить прихильні до лінії Путіна щодо війни, заслуговує на увагу та підриває здатність путіна представляти росію як сторону, яка бажає вести переговори", — вважають в ISW.
У телефонній розмові з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом Путін підкреслив, що Москва залишається відкритою для переговорів з Києвом. Однак за умови, якщо такі переговори "враховують нові територіальні реалії". Реалії — в контексті переговорів означає змусити Україну піти на поступки, які прямо підривають її територіальний суверенітет.
"Використання припинення вогню як інформаційної операції в поєднанні з продовженням пропаганди Путіним максималістських цілей в Україні продовжує вказувати на те, що Путін не має бажання вести переговори з Україною. Крім того, постійне приєднання путіна до військових експертів, які регулярно використовують відверто геноцидні висловлювання та закликають до нестримних бойових дій, є чіткими показниками його намірів у цьому напрямку", — підсумовують у звіті.
Якщо путін колись і почне серйозно шукати компроміси, про прийняття яких Україна та Захід могли б серйозно подумати, він поставить умови гучній і відомій націоналістичній спільноті, яку він зараз надає повноваженням і залицяється. А поки путін продовжує висвітлювати екстремістські налаштування — зрозумілим є те, що намірів відмовлятися від своїх максималістських цілей президент не має.
Нагадаємо, президент США Джо Байден відреагував на заяву путіна про "перемир'я" на Різдво. Він вважає це блефом. Такої ж думки дотримується і українська сторона, яка вже зазначила, що пропозиція про перемир'я напередодні Різдва з боку кремля не більше, ніж лицемірство, якому вірити не можна.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber