В 2023 році рівень домашнього насильства в Україні зріс на 20% - МВС

Загалом в минулому році поліція отримала близько 300 тисяч заяв про насильство в родині

Домашнє насильство
Це один з побічних ефектів від російської агресії

В 2023 році в Україні дуже суттєво зріс рівень домашнього насильства. Впродовж минулого року було зареєстровано близько 300 тисяч звернень в поліцію щодо цієї проблеми - і це лише офіційно. В порівнянні з 2022 роком кількість випадків зросла фактично на 20%. 

Це є одним з побічних ефектів повномасштабного вторгнення РФ. Про це написав заступник міністра внутрішніх справ України Богдан Драп’ятий в своєму матеріалі для "Дзеркала тижня".

За словами заступника міністра, в Україні зараз дуже складний емоційний фон, пов'язаний з війною. Загибель чи травмування рідних, втрата житла та іншого майна, регулярні ворожі обстріли, економічні труднощі, загальний психологічний стан тощо - все це призводить до зростання насильства в родинах. 

Драп’ятий навів наступні дані: в 2023-му кількість випадків домашнього насилля зросла на 20%. За перші три місяці 2024 року кількість виявлених осіб, які вчинили домашнє насильство, проти аналогічного періоду минулого року збільшилася на 14,2% (26 733 — 2023 року й 30 529 — 2024-го). Тобто цей показник, на жаль, росте. Наразі під кримінальною справою щодо вчинення насильства в родині перебувають тисячі громадян. 

"Динаміка зростання особливо помітна, якщо порівняти цифри зі статистикою відносно мирного 2019 року. Тоді за рік про підозру було повідомлено 854 особам — цифра навіть менша за дані чотирьох місяців 2024-го. Водночас слід узяти до уваги, що статистичну інформацію збирають виключно на підконтрольній українській владі території", - зазначив Драп'ятий.

Він вважає, що одним із чинників росту домашнього насильства є високий рівень соціальної напруги та постійний стрес, що негативно позначається на психоемоційному стані людини, призводить до підвищеної агресії й дратівливості.

"Медичною мовою це називають посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), спричиненим війною", - уточнив чиновник.

Причини домашнього насильства 

Складно не погодитися з заступником очільника МВС: війна сильно збільшує рівень стресу в соціумі та відчутно знижує планку використання насильства як методу "вирішення" проблем, роблячи це нормальною та звичною практикою. Однак окрім бойових дій та стресу, викликаного цим фактором, є й інші причини домашнього насилля.

  • Жорсткі гендерні стереотипи. Тобто установки, яким має бути нібито "справжній чоловік" та "справжня жінка". Якщо ці установки не підкріплюються реальністю (а часто так і є, бо вони ефемерні) - в родині починається насильство;
  • Травматичний досвід. Людина колись могла страждати від насильства в родині - наприклад, в дитинстві. Ці травми вона тягне за собою в доросле життя і реалізує вже у своїй сім'ї;
  • Психологічні причини. Наприклад, якщо в людини якийсь розлад, вона занадто запальна, неврівноважена та легко збуджується до агресії;
  • Стрес в усіх формах та з усіх причин;
  • Надмірне вживання алкоголю та наркотиків також нерідко провокують дуже агресивну та параноїдальну поведінку, що призводить до насильства в родині.

Що робити, якщо ви стали жертвою домашнього насилля

По-перше, пам'ятайте, що ви не одні. А те, що відбувається з вами - абсолютно не є нормою. "Б'є, отже любить" - це стереотип з давніх темних часів. 

У разі, якщо громадянин чи громадянка зіштовхнулися з домашнім насильством, правоохоронці просять повідомляти про ці випадки. Постраждалі або очевидці, які стали свідками такого явища, можуть звернутися:

  • до Національної поліції на лінію 102;
  • на безкоштовну національну гарячу лінію протидії домашньому насильству: 0 800 500 335 (зі стаціонарних телефонів); 116-123 (з мобільних телефонів);
  • на національну дитячу гарячу лінію: 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів); 116-111 (з мобільних телефонів).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube