Саміт Сі і Байдена стане першою зустріччю лідерів США і Китаю віч-на-віч за рік
У вівторок, 14 листопада, Президент Китаю Сі Цзіньпін розпочав свій перший за шість років візит до Сполучених Штатів. Раніше президент Джо Байден заявив, що має намір відновити нормальні відносини з Пекіном, а його головний дипломат наголосив на необхідності свобод, які, за словами Вашингтона, Пекін підриває в Азійсько-тихоокеанському регіоні.
Про прибуття китайського лідера у Сан-Франциско повідомив Reuters. Це перший за шість років візит найвищого посадовця Китаю до США.
У виданні пишуть, що Сі прибув з першим візитом у США з 2017 року. У середу, 15 листопада, вранці він має зустрітися з Байденом у невідомому місці в районі затоки Сан-Франциско. Потім він візьме участь у щорічному саміті форуму Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС).
Саміт Сі і Байдена стане першою зустріччю лідерів США і Китаю віч-на-віч за рік. Американські офіційні особи називають її можливістю зменшити тертя в тому, що багато хто вважає найнебезпечнішим суперництвом у світі.
Після прибуття Сі помахав рукою з трапа свого літака Air China і спустився на землю, щоб зустрітися з американськими офіційними особами. Його зустрічали міністр фінансів Джанет Єллен і посол США в Китаї Ніколас Бернс.
Сі Цзіньпін сів у свій китайський лімузин "Хунці", або "Червоний прапор", і виїхав з аеропорту до Сан-Франциско. На нього очікуються демонстрації як за, так і проти його візиту.
Менш ніж за дві години до цього держсекретар США Ентоні Блінкен виступив перед міністрами 21 країни-члена АТЕС. Він підкреслив, що США вірять у "регіон, де економіки вільні обирати свій власний шлях де товари, ідеї, люди рухаються законно і вільно".
Блінкен не назвав Китай на ім'я, але його слова перегукувалися з риторикою США в останні роки, коли Вашингтон звинувачував Китай у залякуванні менших країн Індо-Тихоокеанського регіону. Тоді китайці намагались підірвати "порядком, заснованим на правилах".
Торговий представник США Кетрін Тай, яка разом з Блінкеном відкрила міністерську сесію АТЕС, заявила, що зустріч у Сан-Франциско відбулася в час "великої невизначеності та викликів" для регіону. Вона відзначила зростання геополітичної напруженості, крихкість ланцюгів постачання і загострення кліматичної кризи.
Раніше Байден заявив, що прагне поліпшити відносини з Китаєм після періоду напружених зв'язків і буде домагатися відновлення нормальної комунікації між двома наддержавами. Це також включає контакти між військовими.
Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив журналістам, що Байден і Сі також обговорять конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС в Газі. Окрема тема стосуватиметься зусиллям США з підтримки України в її боротьбі проти російських військових.
Байден заявив, що США не хочуть відокремлюватися від Китаю, але хочуть змінити економічні відносини на краще. Його адміністрація намагається "знизити ризики" деяких критично важливих ланцюгів постачання з Китаю, оскільки економічна та військова конкуренція між двома країнами зросла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.