Україну офіційно запросили в ЄС, хакери атакували Київстар, а на Закарпатті депутат підірвав гранати на сесії сільради: головні події тижня

Читать на русском

Польські перевізники розблокували кордон, українські БПЛА успішно атакували російську авіабазу, НАЗК відкрило доступ до декларацій чиновників, а у Сенаті США заявляють про прогрес у виділенні пакета допомоги - головні новини за 11-17 грудня

Читать на русском
Головне за тиждень
Найголовніші події за 11-17 грудня. Колаж: Інформатор

Польські перевізники розблокували кордон, українські БПЛА успішно атакували російську авіабазу, НАЗК відкрило доступ до декларацій чиновників, а у Сенаті США заявляють про прогрес у виділенні пакета допомоги - головні новини за 11-17 грудня

Тиждень виявився багатим на події, але одна, безперечно, була історичною — Єврорада обійшла блокування прем'єра Угорщини Віктора Орбана й оголосила перемовини про вступ України до ЄС. Навіть той факт, що в той же день рф бомбардувала українські міста «Кинджалами» не завадив нам радіти. Не бракувало також шокуючих подій, таких, як теракту на Закарпатті, де депутат-опозиціонер підірвав прямо під час сесії сільської ради одразу три гранати. Натомість наприкінці тижня українці пораділи вдалій атаці українських безпілотників на аеродром у Ростовській області, за кілька сотень кілометрів від лінії фронту.

Понеділок, 11 грудня: розблокування кордону, відкриті електронні декларації

На початку тижня польскі перевізники розблокували пункти перепуску «Дорогуськ-Ягодин». Причиною стала заборона місцевої влади. Пізніше розблокували ще кілька пунктів пропуску. Акція протесту у Дорогуську тривала понад два місяці. Вона завершилася в понеділок о 14 годині, проте вже надвечір зявилася інформація про відновлення блокади. Цього разу активісти просто перекрили дорогу вантажним авто на трасі, мовляв, трапилася аварія. Поліція організувала об’їзні шляхи.

Організатори протестів, яких пов’язують із проросійськими політиками, оскаржили рішення місцевої влади в суді, обіцяють відновити блокаду з 18 грудня і продовжувати до весни, або доки їхні вимоги не виконають. Тим часом у черзі на кордоні загинув уже третій український далекобійник.

Національне агенство з питань запобігання корупції заявило про відкриття публічного доступу до електронних декларацій.  Виявилося чимало цікавого, до прикладу, експрезидент Петро Порошенко задекларував отримання 37 млн гривень від уряду Угорщини. У пресслужбі його партії пояснили, що більш як мільйон доларів він отримав після погашення облігацій, які випустив угорський Мінфін.

Скандальновідома «слуга» Мар’яна Безугла заробила за 2022 рік майже пів мільйона гривень зарплатні, при тому заявила, що живе в столичній квартирі, вартістю якихось 4,5 тисяч доларів. Вона пояснила, що не займалася переоцінкою нерухомості, яку отримала в спадок. Очільник фракції «слуг народу«Давид Арахамія разом із дружиною за 2022 рік заробив більше як 4,5 мільйони гривень. А в колеги Арахамії, парламентарки Ольги Василевської-Смаглюк зʼявилася нова автівка — «Джип» вартістю близько двох млн гривень.

Вівторок, 12 грудня: атака на «Київстар»

На ранок вівторка 26 мільйонів клієнтів мобільного оператора «Київстар» виявили, що мережа недоступна. Причиною збою стала хакерська атака, спрямована на ядро мережі. Пізніше російська хакерська група «Сонцепек», пов’язана з ФСБ рф, узяла на себе відповідальність за удар. Служба безпеки України оголосила, що працює разом із фахівцями «Київстару» та іншими державними організаціями, аби відновити роботу мережі, але це вдалося частково зробити лише на наступний день. Мобільний інтернет запрацював ще пізніше.

Хакери повідомляли, що заволоділи особистими даними клієнтів, але це виявилося брехнею, мета якої — посіяти паніку. ГУР заявило, що кібератака стала відповіддю на вдалу операцію українських спецслужб зі зламом баз даних російської податкової. Спершу з’явилася інформація, ніби абонентам Київстар радили змінити всі паролі на телефоні, однак пізніше спеціалісти з компанії заявили, що цього робити не потрібно.

Хакери з групи "Сонцепек" взяли на себе відповідальність за кібератаку. ГУР закликає не довіряти панічним заявам
Хакери з групи "Сонцепек" взяли на себе відповідальність за кібератаку. ГУР каже, що метою атаки є спроба посіяти паніку. Скріншот Телеграм-каналу

Середа, 13 грудня: обстріли балістичними ракетами

Вночі ворог завдав низки ударів по столиці та інших містах балістичними ракетами. На Київ ворог запустив десять балістичних ракет, повітряні сили оголосити про повітряну тривогу вже після вибухів і це неабияк налякало громадян. Кричущий випадок трапився у Святошинському районі столиці, де охоронець не впустив двох дітей до шкільного укриття під час тривоги, оскільки вони були із собакою. Влада та правоохоронці оперативно відреагували на подію.

Сили ППО збили всі ворожі цілі, однак падіння уламків призвело до поранень більше пʼятидесяти людей. Також були пошкоджені житлові будівлі в столиці. Весь наступний день вороги обстрілювали Україну, не шкодуючи своїх дорогоцінних «Кинджалів». Якщо Київ був захищений за допомогою ЗРК Patriot, то решті дісталося більше: один із «Кинджалів» впав у районі Старокостянтинова на Хмельниччині, де розміщені українські військові літаки. У Повітряних силах результати атаки росіян коментувати відмовилися.

Четвер, 14 грудня: історичний саміт ЄС, курйозна промова путіна

Четвер став історичним днем: Рада ЄС офіційно відкрила перемовини з Україною про вступ до Євросоюзу. Ще вдень шанси на таке швидке ухвалення ключового рішення видавалися мізерними, але надвечір виявилося, що лідери провідних європейських краї порадили проросійському премʼєру Угорщини Віктору Орбану «попити кави за межами зали» перед голосуванням. Тож 26 країн ЄС одноголосно проголосували, обійшовши вето «друга путіна».

На саміті Ради Європи європейські лідери "наполегливо попросили" Орбана вийти, щоб не руйнувати одностайність. Фото з відкритих джерел
Європейські лідери "наполегливо попросили" Орбана вийти, щоб не руйнувати одностайність. Фото з відкритих джерел

В Орбана були фінансові мотиви, аби піти на поступки: Єврокомісія розблокувала 10 мільярдів євро для Угорщини. Щоби продемонструвати опір він наклав вето на виділення Україні 50 мільярдів євро й пообіцяв, що ще неодноразово ставите палки в колеса Києву. Проте Брюссель знає як цьому зарадити й вже оголосив про принципову згоду всіх учасників перемовин. Попереду довгий шлях, на наступному етапі в березні 2024 року Україна та ЄС затвердять формат переговорів про вступ.

Доки європейські лідери в Брюсселі блискуче довели, що здатні приймати стратегічні рішення, у кремлі путін провів чотиригодинну пресконференцію. За цей час він встиг заявити претензію на Одесу, несмішно пожартувати про яйця, розповісти про «провальний» контрнаступ України та обмовився про велетенські втрати рф. На екран також вивели відеозвернення, яке озвучував діпфейк-клон путіна. Крім того, під час трансляції на екранах позаду путіна зявилися «незручні питання». Ймовірно, їх продемонстрували спеціально, аби продемонструвати, якою, мовляв, демократичною державою є рф.

Водночас декому й поза рф ця маячня сподобалася. До прикладу, блогер Олексій Арестович був у захоплені від «сміливості» російського вождя, а Ілон Маск сказав, що путін «непоганий мужик» і заявив, що хотів би мати російський паспорт.

Пятниця, 15 грудня: теракт у Закарпатті

Наприкінці робочого тижня на Закарпатті трапився теракт: місцевий депутат Сергій Батрин підірвав кілька гранат під час засідання депутатів Керецьківської сільської ради. Через це поранення отримали 26 осіб, один із них загинув у лікарні. Сам підривник потрапив до реанімації, де його успішно прооперували.

Пізніше в мережі з’явилося відео з терактом. Виявилося, він мав давні конфлікти з місцевою владою, а тригером до теракту стало спроба призначити високі премії та 50 % надбавки до зарплати голові громади Михайлу Мушці.

Депутат-підривник забрав життя однієї людини, але його самого врятували. Скріншот відео
Депутат-підривник забрав життя однієї людини, але його самого врятували. Скріншот відео

Субота, 16 грудня: плани Залужного на майбутнє

У міжнародній пресі зявилася новина про те, що у 2024 році Україна планує нову масштабну наступальну операцію. За повідомленням Die Welt, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний особисто розробляє її план. Ставку роблять на отримання західної зброї, зокрема авіації — винищувачів F-16 і F-18, ударних вертольотів Black Hawk та Apache. Завданням, як і раніше, є намір вийти до кордонів тимчасово окупованого Криму. Доти Україна зосередиться на обороні, зокрема взимку командування має намір створити три лінії оборони.

Новина контрастує з повідомленням західної преси про те, що Україна матиме шанс на новий контрнаступ не раніше, як у 2025 році. Водночас Bild випустив матеріал про те, що росія має намір воювати до 2026 року і мріє захопити Одесу, Харків та Дніпро.

Неділя, 17 грудня: бавовна на аеродромі рф, катастрофа з українцями в Словаччині, зрушення перемовин про допомогу в США

Недільного ранку українці почули про те, що кілька десятків «невідомих добрих» безпілотників атакували Ростовську та Волгоградську області рф. При тому, удар, ціллю якого було військове летовище в Морозовську, був вдалим. Невідомо про масштаби уражень, однак у мережі з’явилося фото із зображенням пошкодженого літака Су-34. Ворог намагався захистити його сіткою, але це виявилася малоефективним. На фото зображено уламки БПЛА з написом «привіт ка*апам від Яріка» та «Спонсор Ані Лорак».

Цікаво, що новина з’явилася в той час, як у ЗСУ повідомили, що взяли на озброєння першу партію безпілотників вітчизняного виробництва AQ 400 Scythe. Ці БПЛА називають аналогом «Шахедів», адже вони мають дальність польоту 750 км. Втім, «бавовна» у рф була також у вівторок, коли горіла нафтобаза у Воронежі, у четвер БПЛА атакували москву.

На уламках БПЛА українці "передають привіт" окупантам. Фото з відкритих джерел
На уламках БПЛА українці "передають привіт" окупантам. Фото з відкритих джерел

 Тим часом у Словаччині в аварію потрапив пасажирський автобус. Травми отримали семеро українців, серед яких є діти. В автобусі було 53 пасажири. На щастя, загиблих немає.

Двопартійна група перемовників заявила про суттєві зрушення в перемовинах щодо виділення пакету допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, розміром 100 мільярдів доларів. Сенатори-республіканці повідомили, що потрібен час, аби дотриматися процедури та узгодити подробиці. За сприятливих обставин обіцяють проголосувати за законопроєкт у середу-четвер.

Допомога США критично важлива для України. Ймовірно, під час перемовин демократи пішли на значні поступки республіканцям, які вимагали запровадження суворого антиміграційного законодавства. Підтримка таких ініціатив може коштувати Байдену кілька відсотків голосів на президентських виборах. Враховуючи, що відставання чинного президента від Дональда Трампа, який так любить цитувати путіна, становить 4 %, така втрата може виявитися фатальною. Передвиборчими пристрастями можна пояснити й офіційний дозвіл на розслідування в справі про імпічмент Байдена, який дали в Конгресі. Хоч це безперспективно, оскільки його легко заблокує Сенат.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.