Полковник Павло Федосенко, командир 92-ї ОМБ вважає, що з високою долею імовірності ворог може окупувати решту Донбасу
У минулому році, коли Україна готувалася до контрнаступу, основним варіантом вважалося просто утримання власних позицій. Тепер, коли Росія знову готується до наступу, це вже вважається оптимальним варіантом. Зараз на кону не територіальна цілісність України, а її виживання. За словами ж командира 92-ї ОМБ Павла Федосенка, імовірність того, що Росія окупує решту території Донецької області, дорівнює 70%.
Від солдатів до генералів, всі, з ким спілкувався The Economist на минулому тижні, знають, що Україні не вистачає ресурсів, щоб повернутися до своїх кордонів 1991 року, як обіцяли її політики. Наразі лише повільне просування російських сил на Донбасі має вирішальне значення. Полковник Павло Федосенко, командир 92-ї бригади, який активно брав участь у звільненні Харківської області у вересні 2022 року, а зарраз веде бої на південний схід від міста на відстані приблизно 350 км, переконаний, що якщо не буде відбуватися активна оборона міст Костянтинівки та Дружківки (імовірні наступні цілі Росії), то російські сили незабаром будуть наступати вже на Дніпро, Харків, Кривий Ріг.
Він вважає, що з ймовірністю 70% Росія може окупувати залишок Донбасу. Однак залишається відкритим питання, скільки часу це може зайняти і яку шкоду може завдати Україні цей процес. Через побоювання ескалації конфлікту, Захід ніколи не надавав Україні всю необхідну підтримку у зброєпостачанні. Навіть після шестимісячної перерви в американських поставках, спричиненої блокуванням республіканцями, українські сили мають лише достатньо боєприпасів, щоб вижити, але не перемогти російські сили.
І на той час, коли 24 квітня було затверджено новий пакет американської допомоги, боєприпаси були майже на нулі. Полковник Федосенко каже, що для своїх американських гаубиць "Паладин" він вистрілював до п’яти снарядів на день.
"Що мені робити з такою кількістю снарядів? Мої люди билися лопатами в окопах", - каже він.
Він сподівається, що наслідки пакету вартістю 61 мільярд доларів будуть відчутні за кілька днів, оскільки багато зброї було попередньо розміщено в Польщі.
Хоча Росія має перевагу у снарядах і живій силі, полковник Федосенко вважає, що вона, можливо, досягла свого піку. Лише кілька тижнів тому, каже він, російська піхота за підтримки 10-20 машин бронетехніки і танків починала штурм кожні дві-три години. Тепер вони атакують лише кожні п’ять днів або близько того, використовуючи мотоцикли та квадроцикли, щоб не піднімати пил, і просуваючись невеликими групами, щоб полювати на слабкі місця.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Збройні сили України зможуть зупинити наступ російських військ на Сході після поставок в країну нових партій озброєння. У тому числі й із ухваленого пакету допомоги США. Бо зараз триматися ЗСУ допомагає виключно українська зброя.
У ЗСУ розповіли, що російські війська здійснюють наступальні дії на Часів Яр у Донецькій області як у "лоб", так і флангами. Вони намагаються просуватися у напрямках Андріївки та Івановського.
Як пишуть аналітики Інституту вивчення війни (ISW), Росія має певні переваги на фронті й спробує використати цей фактор під час запланованого літнього наступу. Але, на їхню думку, Збройні сили України зможуть не допустити суттєвого оперативного просування російських військ. У контрнаступ ЗСУ зможуть піти наприкінці 2024 або на початку 2025 року. Але він не буде масштабним, йдеться лише про окремі операції - кажуть експерти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.