Рішення про 50 млрд євро для України від ЄС принципово ухвалили: чи виявилося воно позитивним для Києва

Читать на русском

Гроші мають виділити на 2024-2027 роки

Читать на русском
Допомога Україні від ЄС
Рішення ЄС про 50 млрд євро для України принципово ухвалене. Колаж: Інформатор

Гроші мають виділити на 2024-2027 роки

На саміті Євросоюзу досягли принципового рішення про створення Українського фонду (Ukraine Facility) розміром 50 млрд євро. Таку заяву зробило Міністерство закордонних справ України. Гроші мають виділять Україні на 2024-2027 роки.

Про це повідомляє пресслужба відомства. Принципове рішення щодо 50 млрд євро є “чітким сигналом, що фінансова підтримка України з боку Євросоюзу продовжиться”.

“Очікуємо на завершення всіх необхідних юридичних процедур в січні 2024 року, які дозволять якнайшвидше отримати відповідне фінансування”, – йдеться у повідомленні.

Уточнюється, що 50 млрд євро від ЄС спрямують, зокрема, на підтримку макроекономічної стабільності, відновлення та модернізацію нашої держави. Також їх витратять на прискорення інтеграції в ЄС.

У МЗС привітали погодження 12 пакета санкцій ЄС на саміті і зобов’язання блоку та його держав-членів надалі задовольняти нагальні військові та оборонні потреби України. Зокрема, через Європейський фонд миру та Місію військової допомоги, а також через двосторонню допомогу держав-членів.

“Закликаємо ЄС якнайшвидше затвердити новий восьмий транш допомоги в межах Європейського фонду миру. Підтримуємо пропозицію Європейської Ради прискорити роботу над реформуванням EPF та збільшенням його фінансування для якнайкращого задоволення військових потреб України”, – додали у відомстві.

Що кажуть у Єврокомісії щодо грошей для України

Також президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на пресконференції після завершення саміту ЄС заявила, що під час першого дня заходу усі держави-члени блоку, крім Угорщини, погодилися на надання фінансування для пакету допомоги Україні. В ЄС розраховують що на позачерговому саміті ЄС у січні Угорщину зможуть переконат, повідомляє кореспондент "Європейської правди"

"На жаль, ми не змогли досягти одностайності. Ми працюємо над тим, щоби була згода 27 держав-членів, але треба мати робоче рішення у разі, якщо одностайність не є можливою", - сказала вона.

За її словами, ЄК розроблятиме новий варіант пропозиції для фінансування допомоги України та інших нових видатків. Водночас вже є зобов’язання столиць профінансувати програму.

Позиція Угорщини

Водночас Угорщина наполягає, щоб ЄС розблокував більше коштів для неї перед тим, як узгодити оновлений бюджет блоку, що містить пакет фіндопомоги для Києва. Таку заяву зробив політичний директор прем'єр-міністра Угорщини Балаж Орбан, передає Politico.

Гроші для України та вето від Угорщини

Відомо, що Будапешт хоче щонайменше 30 мільярдів євро для розвитку своєї країни з бюджету ЄС. Їх заморозили у 2022 році через проблеми верховенства права та хабарництво в Угорщині. Країна має виконати майже два десятки вимог, серед яких -  забезпечити академічну свободу, захист прав ЛГБТК+ та створити притулки для біженців.

Європейський Союз вирішив розморозити понад 10 мільярдів євро допомоги Угорщині напередодні вирішального саміту щодо України. Адже Віктор Орбан погрожував його зірвати. 

Втім, 15 грудня стало відомо, що Угорщина наклала вето на виділення фінансової допомоги Україні. Розглянути це питання повторно зможуть на початку 2024 року, в ЄС запевняють, що все ж вийде ухвалити пакет допомоги.

Крім того, Єврокомісія готова зібрати до €15 млрд та передати їх Україні, використовуючи доходи від заблокованих активів Центрального банку росії. Прибуток від розміщення заарештованих коштів становить приблизно €3 млрд щороку. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.