Україну обміняють на Ізраїль? Що не так із теорією про зраду США

Риторика про економічну вигоду США від підтримки України зростатиме з наближенням виборів президента Америки

Байден та путін
Підтримка Києва — це не слабкість, а перевага Байдена

Вибухонебезпечна ситуація на Близькому Сході спровокувала появу конспірологічної теорії, згідно з якою США та рф можуть домовитися поза спинами Києва, аби змусити Україну до миру в обмін на заспокоєння ситуації в Ізраїлі. Така змова, якби вона, навіть мала місце, була б беззмістовною з огляду на те, що кремль не має аж такого потужного впливу на Близькому Сході. Крім того, завдяки війні в Україні Вашингтон не лише ослаблює свого потенційного геополітичного суперника, витрачаючи мізер, але й заробляє на виробництві зброї. У час загострення політичних баталій через наближення президентських виборів у США, підтримка України перетворюється на перевагу президента Джо Байдена.

Зрадонька прийшла

Спікером нижньої палати Конгресу США обрали трампіста Майка Джонсона. Він відомий нелюбов’ю до України, якої, здається, набрався від свого кумира. Однією з перших його заяв була пропозиція роз’єднати пакети допомоги Ізраїлю та Україні, щоб рятувати Тель-Авів негайно, а щодо Києва, то, мовляв, побачимо. Це спровокувало цунамі панічних ідей, аж до думки про те, що Сполучені Штати за крок до того, аби обміняти підтримку України на безпеку на Близькому Сході. Мовляв, Київ змушують до миру, а вождь росіян володимир путін тим часом натискає на якісь таємні важелі та «височайше наказує» Ірану не втручатися і не підтримувати «Хезболлу» та ХАМАС. От тому то, ніби, і дають Джонсону робити, що заманеться: і демократи на своїх позиціях залишаються, і трампісти роблять, що обіцяли виборцям.

Страхи, що Захід «втомився» від України та може пожертвувати нашими національними інтересами, періодично виникають у пресі, при чому, ідею активно розвивають російські ЗМІ. До прикладу, після нападу ХАМАС писали про те, що президенту Джо Байдену вигідніше підтримати сильний Ізраїль, який швиденько впорається з терористами, аніж Україну, яка, так видається, ще довго воюватиме з росіянами й результат цього протистояння невідомий. Це дало б Байдену лаври переможця, з якими вигідно вступати в президентські перегони. Але на цих теоріях поставила хрест промова американського президента до нації, у якій він чітко пов’язав терористів ХАМАС та росіян і зобразив їх ворогами вільного світу, якими вони і є.

Про що домовлятися з путіним?

Ідея про всемогутнього путіна, що снує свою павутину десь під кремлем і одним помахом пальця припиняє чи розпалює війну на Близькому Сході, дуже сподобалася б самому бункерному вождю та його пропагандистам. Війна за Ізраїль вигідна росії, але реальність далека від цих мрій і якщо протистояння розгориться, то станеться це не через злу волю кремля, а через конфлікт інтересів у регіоні.

Ключ до війни та миру лежить не в москві, а в Тегерані: саме дії проксі Ірану з «Осі стримування» поблизу кордонів Ізраїлю, визначать, будуть бойові дії обмеженими, чи ні. При чому, ні Іран, ні США, не можуть із впевненістю сказати, що цілковито контролюють ситуацію. Зрештою і під час Першої світової, і під час Другої, ніхто не планував тотальну війну всіх проти всіх — мали бути маленькі сутички й обмежені зіткнення.

А натомість є чимало аргументів проти таких домовленостей: лідер республіканської меншості в Сенаті та друг України Мітч Макконелл назвав рф, Китай та Іран новою «віссю зла» й підкреслив, що підтримуючи Київ, американці не лише отримують моральне задоволення від того, що вони на стороні добра, не лише ослаблюють своїх ворогів, але й мають цілком відчутну матеріальну вигоду.

«Коли ми, наприклад, передаємо старе обладнання українцям, ми відновлюємо нашу промислову базу в цій країні. Завдяки допомозі, яку ми надаємо Україні, створюються робочі місця в 38 штатах. Тому думка про те, що наша допомога Україні не є корисною для нас, не відповідає дійсності», — сказав Макконелл в інтерв’ю Fox News.

Підтримувати Україну вигідно

Ще в грудні 2022 року дослідження Центру аналізу європейської політики (CEPA) Тімоті Еша довели, що допомагаючи українцям, Білий дім за 5,6 % військового бюджету знищив 50 % військових ресурсів країни-агресора, понад 1500 ядерних боєголовок якого прямо зараз націлені на Сполучені Штати. Станом на жовтень розмір загальної допомоги США Україні склав понад 77 мільярдів доларів, з них 46,7 мільярда доларів військової допомоги. Сума велика, але це лише 0,65 відсотка загальних витрат США за останні два роки.

Американські зброярі переживають сплеск виробництва. Фото з відкритих джерел
Американські зброярі переживають сплеск виробництва. Фото з відкритих джерел

 Водночас американський ВПК отримав серйозний поштовх уперед, заводи знову запрацювали, пише Reuters. Замовником нового озброєння є не лише Пентагон, але і європейські країни, видатки на оборону зросли у всьому світу. Lockheed Martin та General Dynamics повідомляють про різкий ріст доходів і збільшують виробництво. Американці повертаються на робочі місця. Lockheed Martin, виробник HIMARS, оголосив у вересні, що планує збільшити штат працівників на своєму заводі в Камдені, штат Арканзас, на 20 %. General Dynamics, виробник переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger та іншої військової техніки, відкриє нову фабрику в Мескіті, штат Техас, на якій працюватимуть понад 125 людей. У компанії навіть спеціалістів-пенсіонерів відкликають, аби налагоджувати виробництво.

Що важливо, військові заводи, які знову запрацювали, часто розташовані в штатах, де підтримують республіканців. Це означає, що рівень підтримки надання допомоги Україні серед республіканців зростатиме. У статті німецького фонду Маршалла від 25 вересня, стверджувалося, що військова допомога США Україні була фактично «реінвестована» у вітчизняне виробництво, а це вибиває ґрунт з-під позицій трампістів.

Перевага Байдена

США входять у період політичних штормів, адже президентські вибори відбудуться зовсім скоро — у листопаді 2024 року. Основні кандидати вже на повну включилися в передвиборчі перегони. Якщо Байден будує свою кампанію на створенні іміджу «лідера вільного світу», а значить, підтримці Києва, то республіканська опозиція, природньо, затято це критикує. При чому частина заявляє, що допомога занадто велика, а частина, що вона занадто мала. Зараз симпатії виборців на боці трампістів, але пояснювати свою ворожу до України позицію збитками для національного бюджету буде чимраз важче. Частково через позитивні зміни в економіці країни, яка демонструє найкращі темпи росту від часів пандемії — ВВП зріс на 4,6 %. А частково виступати проти допомоги Києву стане важче через оприлюднення даних про позитивні результати від такої підтримки.

 Байден каже, що він бореться за свободу

Немає сумнівів, що демократи спробують закцентувати на цьому факті, але й голоси республіканців із проукраїнського табору лунатимуть гучніше. Зрештою, лозунг «America First», який активно використовували консерватори, набуває в цьому світлі нового значення. Такі ультратрампісти, як Марджері Тейлор Грін, ще заявляють, що Ізраїль вони б підтримали, а Україну — ні, бо в нас, мовляв, недемократична, надкорумпована країна. А от новообраний спікер значно обережніший. Ймовірно, не без тиску поміркованих республіканців, але Джонсон уже кілька разів заявляв, що путіну не можна дати перемогти й він відкритий до діалогу з Байденом. Зрештою, щоб затвердити бюджет, йому ще ж треба домовлятися з демократами, які контролюють Сенат.

Тому, «зрада» скасовується, а допомога буде. А погана новина: наразі невідомо коли та яка сума буде винесена на голосування. Все ж поява спікера, хай навіть він трампіст, — це добре, адже інакше гроші Україні не швидко надійшли б. А до того часу нам ще доведеться не раз почути скарги таких, як Грін, Маск чи Трамп.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube