Не проста формальність: Байден звертається до американської нації на тлі падіння підтримки України та війни на Близькому Сході

Читать на русском

Лідер Сполучених Штатів готує повідомлення до співгромадян, яке визначатиме реакцію Білого дому на нові виклики

Читать на русском
Джо Байден
Заява президента США позначиться на передвиборчій кампанії в країні

Лідер Сполучених Штатів готує повідомлення до співгромадян, яке визначатиме реакцію Білого дому на нові виклики

Президент США Джо Байден здійснив візит до Ізраїлю і 19 жовтня збирається звернутися до нації щодо ситуацій в Україні та на Близькому Сході. Одним із ключових завдань, яке стоїть перед Білим домом є подолання падіння рівня двопартійної підтримки Києва в США. На тлі розпалу пристрастей напередодні президентських виборів 2024 року, питання збереження рівня допомоги України перетворюється на політичний маркер. Прив’язка російсько-української війни до подій в Ізраїлі може стати одним із ключових меседжів Байдена, тим більше, що це буде дошкульним ударом по позиціях його основного політичного конкурента.

Байден готує звернення до нації

Байден здійснив візит до Ізраїля на тлі наростання бойових дій. Він ризикнув з’явитися в той час, коли ніхто не може гарантувати на 100 % його безпеку. До прикладу, канцлер Німеччини Олаф Шольц змушений був лежати на землі через те, що ракети палестинців літали над ізраїльськими містами, а прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак із метою безпеки прибув на військовому вантажному літаку, далеко від місця офіційного прийому гостей. Російські воєнкори ставили на те, що «навряд чи Байден прилетить у Тель-Авів, боїться». І те, що він відбувся, підкреслює, наскільки цей візит був важливим для американського президента.

Така поїздка стала тлом іншої важливої події: в четвер, 19 жовтня, одразу після повернення, президент Сполучених Штатів Джо Байден має намір звернутися до нації, повідомляє пресслужба Білого дому. Темою промови має стати війна в Ізраїлі та в Україні, тож на це чекали давно.

В американській політичній традиції звернення очільника держави дуже важливі, адже не лише окреслюють офіційну точку зору, але й визначають, як далі планує діяти Вашингтон. Громадяни уважно відслідковують подібні заяви, вони мають величезну аудиторію, тож це гарна нагода дати відповідь на інформаційні атаки зі сторони прихильників скорочення допомоги Україні, а чи критиків дій Ізраїля проти ХАМАСУ. Байдену є про що повідомити своїх виборців.

Зниження двопартійної підтримки

Останні події в Капітолії, коли законодавці США відмовилися приймати тимчасовий бюджет із передбаченою фінансовою допомогою Україні, продемонстрували що двопартійна підтримка суттєво послабшала. На тлі наближення президентських виборів у листопаді 2024 року зростає вплив республіканців табору Дональда Трампа, а однією із центральних тем його передвиборчої кампанії є примус Київа до миру.

Усе це ускладнене кризою з обранням спікера Нижньої палати Конгресу, яке фактично заморожує роботу Парламенту: крісло після усунення Кевіна Маккарті залишається вакантним, а його місце може зайняти відданий трампіст Джим Джордан. Крім того, потрібно врахувати проблему підтримки Ізраїлю, адже на тлі перспективи подальшого загострення ситуації на Близькому Сході, лунають заклики переорієнтувати допомогу на Тель-Авів.

Демократи на сходах Капітолію критикують республіканців за те, що ті не можуть обрати спікера. Фото: Getty Images
Демократи на сходах Капітолію критикують республіканців за те, що ті не можуть обрати спікера. Фото: Getty Images

Проукраїнська частина політиків обох партій хочуть врятувати ситуацію, забезпечивши великий пакет допомоги в 60 мільярдів доларів, якого має вистачити до закінчення каденції Байдена, повідомляє NBC News із посиланням на джерела. Цю допомогу мають намір прив’язати до підтримки Ізраїлю, лобі якого значно потужніше в США, аніж українське. Сенатори готові прийняти такий пакет, пише The Wall Street Journal, а от Нижню палату Джо Байден планує підштовхнути, звернувшись до виборців обох партій.

Поляризація суспільства

Лідируюча трійка кандидатів на посаду президента від Республіканської парті — Трамп, Рон Десантіс та Вівек Рамасвамі — відверто демонструють свою готовність примиритися з путіним коштом територіальної цілісності України. Експрезидент є фаворитом республіканських виборців, тому, ймовірно, стане суперником Байден на майбутніх виборах. Наразі в соціологічних опитуваннях чинний президент лідирує, але всього на 4 %, повідомляє The Hill. Тож ідея Трампа щодо тотального скорочення підтримки України поступово стає домінуючою серед республіканців. Натомість політична програма демократів — збереження допомоги Києву.

Російсько-українська війна стрімко перетворюється на чинник внутрішньополітичного життя в Штатах і це загрожує Україні великими проблемами. Судячи з його заяв, перемога Трампа майже стовідсотково означає хрест на прагненнях України вситити до НАТО й не тому, що це суперечить інтересам США, а просто за інерцією передвиборчої програми. Байден та інші політиків із проукраїнського табору зацікавлені зберегти двопартійну єдність, допоки цей розкол не поглибився так, щоб унеможливити співпрацю.

Пілтримка України перетворюється на політичний маркер і Байден хоче цьому запобігти. Фото: Getty Images
Підтримка України перетворюється на політичний маркер. Фото: Getty Images

Що може запропонувати Байден

Можливі два варіанти дій. Перший поганий для нас і передбачає концентрацію США на війні в Ізраїлі. Мало в кого є сумніви щодо перемоги в цьому конфлікті ЦАХАЛу та ще й за можливої прямої підтримки американців та їхніх союзників по НАТО, а виборці люблять переможців. Це варіація на тему сценарію «маленької переможної війни», у якій, ймовірно, Америці й не потрібно буде застосовувати власні збройні сили. Про Україну можна булоб тихенько забути.

Але є й інший варіант і судячи з останніх подій, Білий дім робить ставку саме на нього: Байден збирається доносити до виборців думку, що російсько-українська війна та протистояння на Близькому Сході безпосередньо пов’язані одне з одним. У «Стратегії національної безпеки» на 2024 рік окреслено бачення адміністрації Байдена щодо розвитку подій на наступне десятиліття. Основними небезпеками для інтересів Вашингтону визначено геополітичне протиборство з Китаєм, зокрема в Тихоокеанському регіоні, та стримування росії в Україні. Критики Байдена дорікають, що він випустив з об’єктива уваги Близький Схід, тож військова присутність США там наразі обмежена. Але Вашингтон, хоч він досі був доволі стриманим, уникаючи звинувачень проти Ірану в розпалюванні війни в Ізраїлі, може скоригувати свою риторику, аби звернути увагу на факт співпраці авторитарних режимів.

«Жорстока й неспровокована війна росії проти її сусіда України порушила мир у Європі та вплинула на стабільність скрізь, і її безрозсудні ядерні загрози ставлять під загрозу глобальний режим нерозповсюдження. Автократи працюють надто довго, щоби підірвати демократію та експортувати модель управління, позначену репресіями вдома і примус за кордоном», — йдеться в документі.

Є кілька сигналів, які можуть свідчити на користь цього. Передвиборчі ролики Байдена підкреслюють його заслуги в організації Заходу довкола підтримки України. Про це також свідчить більш рішучі дії Вашингтона, такі, як передача Києву американських ракет ATACMS. Нагадуємо, шо раніше Білий дім намагався затягнути це питання, побоюючись ескалації. Показово, що Міністерство фінансів США підтримало передачу Києву доходів від заморожених активів рф, і це мають позитивно сприйняти ті, хто співчуває Україні, але виступає за скорочення видатків державного бюджету.

 Байден акцентує на тому, що під його керівництвом Америка знову стала лідером вільного світу

Бонусом є те, що цей наратив може бути вигіднішим у контексті передвиборчої кампанії, адже вибиває з-під ніг табору Трампа аргументацію про непотрібність підтримки України. Подібними заявами експрезидент та його найближче оточення фактично перетворює себе на «п’яту колону», яка грає на стороні «вісі зла 2.0». Йому неодмінно пригадають судові справи про спробу узурпації влади. Втягнуть також припорошену пилом справу про ймовірну причетність російських спецслужб до передвиборчої кампанії 2020-го року, коли вони діяли на стороні Трампа.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Читайте також:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.