Чи вистачить бюджетів у компаній, щоб покрити гострий дефіцит кадрів при стабільному рості оплати роботи?
За даними Work.ua, в Україні встановлено рекорд за кількістю вакансій. У серпні роботодавці опублікували 102 748 пропозицій роботи. Це на 10% більше, як порівняти з липнем. У вересні кількість вакансій надалі росте. Нагадаємо, що до повномасштабного вторгнення на сайті було понад 100 000 вакансій, а після 24 лютого їхня кількість упала до 6 000. Нині півтора року потому ринок праці України максимально наблизився до позначки відновлення. Відтак роботодавці змушені підвищувати зарплати, щоб утримати своїх фахівців.
Тетяна Пашкіна, HR-експертка, кар'єрна консультантка підкреслила: «Найімовірніше пояснення такої ситуації - відтермінований попит. Ми маємо ранній осінній бізнес-сезон. У кращому випадку такий стан протримається до кінця листопада, адже попереду нас чекають блекаути».
Середня зарплата в Україні знову зросла і складає 17 500 грн (+500 грн до липня). Зростання відбулось у Київській області (+275 грн до 19 275 грн), Львівській (+500 грн до 17 500 грн) та Одеській (+175 грн до 17 500 грн).
Найбільше зростання зарплат у категоріях:
Найбільше зросла зарплата за (не керівними, не ІТ) посадами:
Стабільно серед найоплачуваніших посад, де не змінилася зарплата, бачимо водіїв-міжнародників (42 500 грн), рієлторів (35 000 грн), а також автоелектриків, автомеханіків, бурильників, головних інженерів, дизелістів (30 000 грн).
Натомість найменш оплачувані посади від 6 750 грн до 11 000 грн за зростанням: консьєрж, санітар, прибиральник, інтерв’юер, посудомийник, асистент ветеринарного лікаря, працівник лінії роздачі.
«Така ситуація вигідна шукачам: вони можуть встановлювати свої умови на ринку праці. Рекрутерам же доведеться докладати зусиль для того, щоб залучити найкращих кандидатів. Зазвичай така ситуація позитивно впливає на культуру найму та мотивації співробітників. Зокрема, роботодавці мають пропонувати шукачам додаткові заохочення, як-от грошові та негрошові стимули, працювати на утримання співробітників у компанії», - кажуть фахівці ринку праці.
Вони підкреслили, що лише стабільні, успішні та лояльні до персоналу компанії можуть собі дозволити утримувати найкращих фахівців. Адже за ними йде справжнє полювання на ринку праці.
Незмінна п’ятірка областей за кількістю роботи й далі нарощує кількість вакансій. Для порівняння:
До речі, Київська область також серед лідерів приросту вакансій (+11% до липня) разом із Хмельницькою (+12%, 2 555 вакансій), Рівненською (+16%, 2 163), Житомирською (+27%, 2 054) і Чернігівською областями (+29%, 1 237).
Осінь — пора нового навчального року та високого бізнес-сезону. Ця тенденція чітко відстежується і на ринку праці, адже показали значний ріст категорії «Освіта, наука» (+37%, 5 519 вакансій) та «Управління персоналом, HR» (+12%, 1 894). Також помітно збільшилася кількість пропозицій роботи в категоріях «Культура, музика, шоу-бізнес» (+47%, 724), «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» (+14%, 10 861), «Сфера обслуговування» (+11%, 19 449).
Крім того, найзатребуваніші фахівці — це бухгалтери (3 334 вакансії), кухарі (3 447), водії (3 504), менеджери з продажу (6 608), продавці-консультанти (8 591). Немає проблем з пошуком роботи у робітничих та будівельних посад: складальник верху взуття, автомаляр, коваль, гірник, пилорамник, інструментальник, штампувальник, прохідник, покрівельник.
Цього місяця до областей з найбільшою конкуренцією потрапили: Київська, Харківська, Вінницька, Львівська та Запорізька. З найменшою: Закарпатська, Чернівецька, Івано-Франківська, Житомирська та Хмельницька. Як бачимо, віддаленість регіону від лінії фронту вже не є запорукою легкого пошуку кандидатів.
У серпні та вересні стало помітно, як роботодавці реагують на дефіцит кадрів. Стало легше влаштуватися на роботу людям з інвалідністю (+17%, 7 978 вакансій), студентам (+18%, 19 507), ветеранам (+26%, 4 936) та пенсіонерам (+27%, 3 505). Також роботодавці частіше готові працювати з кандидатами без досвіду (+19%, 36 196).
Олена Журочкіна, HR-експертка розповіла, що зараз українська економіка перейшла на воєнні рельси й компанії допомагають чи щось виготовляють для фронту. Багато бізнесів збільшили виробництво, тому фахівців не вистачає. «Ще одна причина дефіциту кадрів – масова міграція жінок працездатного віку за кордон, і ця релокація продовжується», – каже експертка.
Згідно з даними системи управління наймом (СУН) від Work.ua, кількість шукачів, які створили або оновили резюме, у серпні склала 350 994. Серед них 58% жінок та 42% чоловіків. Найбільше прибуло шукачів за такими посадами: адміністратор інтернет-магазину, офіс-менеджер, музичний керівник, мікробіолог, анестезіолог, вчитель образотворчого мистецтва.
Статистика говорить, що на ринку праці помітно зменшилася кількість молоді. Зокрема, як порівняти з липнем, стало на 39% менше шукачів до 18 років та на 7% менше кандидатів віком від 18 до 24 років. Це може бути повʼязано з початком навчального року та завершенням сезону літніх підробітків.
Широкий вибір вакансій дає змогу шукачам вибирати, а отже — надсилати резюме лише на цікаві пропозиції. До того ж усе більше людей знаходять свою роботу, а нових шукачів прибуває все менше. Так, у серпні загальна кількість шукачів, які оновили або створили резюме, знизилася ще на 2% (350 994) як порівняти з липнем. Усе це впливає на конкуренцію серед шукачів, яка в серпні знизилася на 9%, що знову наблизило ринок до дефіциту кадрів рівня 2021 року.
Конкуренція завжди призводить до зростання та пошуку нових рішень. Зокрема, дефіцит кадрів стимулює роботодавців боротися з упередженнями, підвищувати зарплати, вирощувати кадри всередині компанії, вдосконалювати внутрішню культуру та будувати міцний HR-бренд. А поки війна в Україні не тільки з окупантами, а й за фахівців триває.
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.