«Приїхав генерал Келлог. І після його прибуття дві ночі поспіль не було жодних масованих бомбардувань. Люди вже жартують... Кажуть, нам слід дати генералу Келлогу український паспорт і залишити його тут».
Новини компаній
В умовах постійних атак з боку ворога українська енергосистема зазнає суттєвих втрат. За даними 2024 року, через ракетні та дронові удари росії знищено майже 9 ГВт потужностей національної генерації. Відновлювана енергетика в таких обставинах постає не лише як екологічна альтернатива, а й ключовий елемент енергетичної незалежності країни. Один із прикладів її ефективного розвитку — українське виробництво вітрових турбін, яке сьогодні функціонує на Закарпатті.
Компанія ТОВ «Френдлі Вінд Технолоджі» — наразі єдиний в Україні виробник вітроенергетичних установок мультимегаватного класу. З початком повномасштабного вторгнення підприємство було змушене залишити Краматорськ і перебазуватися на Закарпаття, де запрацював індустріальний парк, що спеціалізується на виготовленні обладнання для ВЕС потужністю понад 5 МВт.
Як пише видання Економічна правда, про всі етапи виробництва турбін — від металевого листа до запуску генерації — у своєму сюжеті для програми «Ранок. Марафон» розповів журналіст Костянтин Грубич.
Процес будівництва ВЕУ стартує задовго до появи металевих конструкцій — із ґрунтовних досліджень. Аналіз потенціалу вітру, геологічні розвідки, логістичні можливості — усі ці чинники визначають доцільність і масштаби проєкту.
"Для того, щоб запустити проєкт вітроенергетичних установок, треба провести дуже багато досліджень: починаючи з ґрунту — закінчуючи дослідженнями вітру в даній місцевості", — зауважив операційний директор ТОВ "Френдлі Віндтехнолоджі" Владислав Фурдик.
Далі починається виробництво самої турбіни. Вона складається з металевої башти, трьох лопатей, гондоли з генератором і редуктором. Турбіна потужністю понад 5 МВт здатна забезпечити електроенергією кілька тисяч споживачів. Башта формується із 35 сталевих кілець, які проходять процеси очищення й фарбування.
Ключовою відмінністю підприємства є не лише технічна база, а й команда. Після релокації компанія працевлаштувала фахівців зі сходу країни, а також місцевих мешканців. Сьогодні співвідношення працівників становить 80% релокованих і 20% нових кадрів. Саме це, за оцінками місцевої влади, стало поштовхом до промислового оновлення краю.
"Це такий процес обʼєднання: не на словах і не на гаслах. За останні 30 років у нас практично вся промисловість була знищена. А зараз, коли сюди релокувалися вітроенергетичні підприємства із Краматорська, другим святом після Дня міста ми заснували День машинобудівника", — каже Іван Погоріляк, Перечинський міський голова.
Позитивно про роботу висловлюються й самі співробітники.
"Я думаю, це феєрія. Ми разом створюємо продукт, який є необхідним для нашої країни — зелена енергетика", — додає Іван Хрипченко, колишній учитель, який тепер є частиною команди.
Компанія також робить вагомий внесок у підготовку нових спеціалістів. Спільно з КЗ «Перечинський професійний ліцей» підприємство модернізувало навчальні майстерні та ініціювало відкриття спеціальності «оператор верстатів із програмним керуванням». Учні ліцею мають змогу працювати із сучасним обладнанням, проходити практику на виробництві та в перспективі отримати гідно оплачувану роботу на батьківщині.
Новини компаній