Для отримання нового статусу біженці з України мають безперервно перебувати в Чехії понад 2 роки на підставі тимчасового захисту
Українські біженці у Чехії на початку 2025 року зможуть подати заявку на отримання спеціального дозволу на довгострокове перебування. Це треба зробити під час реєстрації на продовження захисту. Щоб отримати новий статус, потрібно відповідати ряду вимогам.
Детально про це пише офіційний портал для іноземців у Чехії. Зазначається, що спеціальний дозвіл на довгострокове перебування (ZDP) може отримати людина з тимчасовим захистом, яка виявить відповідний інтерес під час онлайн-реєстрації для продовження тимчасового захисту. Тоді її внесуть до непублічного списку заявників. Отримати новий статус зможуть біженці, які відповідають вимогам:
Виявлення інтересу до отримання нового статусу буде дійсним протягом одного року. Якщо на момент реєстрації біженці не відповідають умовам, але виконають їх протягом року, то їм треба виявити інтерес вже під час реєстрації для продовження тимчасового захисту.
Всі умови (крім закордонного паспорта) МВС Чехії перевірить на підставі даних з державних реєстрів. Тому біженцям не доведеться подавати жодних документів самостійно.
Важливо, що інтерес на довгострокове перебування мають виявити усі члени сім'ї. Стосується це і неповнолітніх дітей.
"Не можна, наприклад, щоб інтерес виявили лише батьки, а їхні неповнолітні діти - ні. Для спільного виявлення інтересу вони також можуть додати інших осіб, яких можна вважати частиною спільного домогосподарства", - попереджають на сторінці МВС.
До осіб, які мають обов’язок спільно виявити інтерес належать подружжя (зареєстровані партнери або уповноважені представники неповнолітніх дітей, які й самі мають тимчасовий захист) та їхні неповнолітні діти. До спільного домогосподарства та виявлення інтересу вони також можуть за бажанням додати:
Економічна незалежність буде розглядатися лише в межах спільного домогосподарства. До спільного домогосподарства не належать:
Українці, які отримають спеціальний дозвіл на довгострокове перебування, матимуть ряд переваг. Зокрема, це:
Водночас дозвіл на довгострокове перебування накладає на біженців ряд обов’язків. Йдеться про те, що:
Втім, особи зі спеціальним дозволом на довгострокове перебування матимуть й певні права. Зокрема, подати заяву на:
Через 5 років безперервного перебування на території Чехії люди із ZDP зможуть подати заяву на отримання дозволу на постійне проживання. Строк перебування за спеціальним дозволом на довгострокове перебування зараховується повністю. Попередній дозвіл на перебування на підставі тимчасового захисту зараховується як половина.
Чехія посідає третє місце у Європейському Союзі за кількістю прийнятих українських біженців. У цій країні перебуває під захистом 338 736 людей - це статистика на початок травня 2024 року. Біженці з України проживають у кожному краї Чехії, та найбільша концентрація у великих містах. Станом на початок квітня 116 тисяч людей вже отримали візові наліпки. Решту мають терміни візиту до відділень МВС до вересня 2024 року.
З 1 серпня набувають чинності нові правила надання гуманітарної допомоги українським біженцям у Чехії. В результаті отримати безкоштовне житло стане складніше. Профспілки й організації, які працюють з мігрантами, а також омбудсмен критикують такі зміни. Вони бояться зростання бездомності, нелегального працевлаштування та експлуатації серед біженців. Але уряд правила змінювати наразі не збирається.
Нагадаємо, нові дані свідчать про зменшення кількості українських біженців у Чехії, які планують повернутися на батьківщину. Дослідження, проведене у червні 2024 року, показало, що лише 50% біженців тепер планують повернення до України, порівняно з 75% у попередніх опитуваннях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.