Українцям обіцяють списати кредити: турбота про людей чи політичний популізм?

Цей законопроект сприйняли критично

Українцям обіцяють списати кредити: турбота про людей чи політичний популізм?

6 червня на сайті Верховної Ради колишній речник парламенту Дмитро Разумков зареєстрував законопроект №7437. Ця ініціатива стосується ненарахування відсотків за іпотекою, а також кредитів на авто та квартири, знищені через бойові дії. А голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВР Данило Гетьманцев заявив, що українцям можуть списати кредити за житло, зруйноване внаслідок російської агресії.

Інформатор почитав законопроект у пошуках відповіді на питання, за чий рахунок бенкет. Але у досить короткому тексті його не знайшов. Тому ми пішли запитувати розумних людей.

Небезпечний для економіки популізм

Усі наші співрозмовники критично сприйняли законопроект Разумкова

“У нас завжди недобросовісні позичальники – найшановніші люди. З ними рахуються, їм щось перераховують. Сумлінні позичальники, які все виплатили, нічого не одержують. У цьому випадку тим, хто не встиг виплатити, усе пробачать, а тим, хто виплатив – нічого не повернуть. Людей, які втратили майно внаслідок російської агресії, ставлять у нерівні умови”, - каже економіст Михайло Крапивко.

Адвокат Віталій Погосян вважає, що ухвалення цього законопроекту змінить ринок кредитування в Україні на гірший для позичальників бік.

“Йдеться про те, щоб не платити відсотки за іпотекою та споживчими кредитами до закінчення війни + 1 місяць після. Банки, які надали кредит, не тільки не отримують відсотки, що відносяться до прибутку, але й зазнають збитків на розмір відсотків, під які вони самі кредитувалися + різницю в курсі, якщо рефінансування брали у валюті. Ставка рефінансування торкнеться надалі кредитів, що продаються, пролонгацій вже існуючих та перегляду умов договорів існуючих, після закінчення війни. З урахуванням нової ставки рефінансування, нових ризиків та, можливо, завуальованої компенсації за пільговий період (війна +1 місяць). А тепер найцікавіше питання з частиною вже виплаченого тіла кредиту: якщо так дбають про споживачів, гроші мають повернути позичальнику, особливо якщо брала участь страхова компанія”, - каже Віталій Погосян.

Адвокат Станіслав Ліфлянчик звернув увагу на те, що у позичальників, які скористаються цією пільгою, виникнуть податкові зобов’язання перед державою.

“Закон передбачає списання зобов'язань, що спричиняє оподаткування. Позичальникові доведеться сплатити податок на прибуток від списаного боргу. Банківський кредит формується, виходячи з депозитів. Списавши низку кредитів, він зазнає збитків і йому не буде чим розрахуватися з депозитаріями. Якщо почнуть хитатися банки, в нас почне ще більше просідати економіка. Посилиться інфляція та відсоткову ставку НБУ доведеться підвищувати ще більше, може початися банкопад чи відхід банків з ринку”, - каже Станіслав Ліфлянчик. 

Спроба набрати політичні очки

На тлі такої критики досить поміркованого законопроекту Дмитра Разумкова, ідея Данила Гетьманцева виглядає справжньою революцією в економіці (і наводить на думку про продрозверстку та інші революційні радощі).

 

Українцям обіцяють списати кредити: турбота про людей чи політичний популізм? 1

“За чий рахунок цей бенкет? Взагалі все кредитне майно в обов'язковому порядку страхується. Тож тут питання до страховиків. Якщо це питання вирішуватиметься з державною допомогою, звідки на це гроші? Якщо з податків – їх треба підвищувати. Але податки і так надто високі! Якщо замість інших витрат, то яких? Витрат на армію? На освіту? На пенсії? Якщо це гроші з міжнародної допомоги, виникає питання, можливо їх було б розумніше витратити на щось інше? Відповідь питанням “замість чого” не надали ні Разумков, ні Гетьманцев. Без відповіді на це питання ідея видається популістською”, - каже керівник дослідницької компанії Active Group Андрій Єрьоменко.

Станіслав Ліфлянчик вважає, що ці пропозиції мають політичне забарвлення. “Гетьманцев вніс свою пропозицію на тлі листа за його відставку, який набрав велику кількість підписів. Він зараз шукає, де б “плюснути”. Гра з кредитами – непоганий для нього спосіб відбілитися у цій ситуації” – каже адвокат.

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що на тлі всієї діяльності Данила Гетьманцева на посаді голови комітету з митниці та податків, ця його ініціатива виглядає великим лукавством:

“Гетьманцев із породи чиновників, яка невмируща. Він вніс свою ідею на тлі події, що розвивається, коли підприємці попросили Зеленського прибрати Гетьманцева з посад. Але суть тут не у посадах. Важливо, щоб він перестав визначати економічну, особливо податкову, політику країни. Він продовжує політику Азарова, суть якої полягає в тому, що підприємці розглядаються як злочинці, які десь ховають свої гроші. І щоб їх вилучити, треба утримувати величезний апарат податківців та чиновників-перевіряльників”. 

 

Українцям обіцяють списати кредити: турбота про людей чи політичний популізм? 2

“Інтерв'ю Гетьманцева, в якому він порівняв підприємців із гусями, яких треба обскубувати, взагалі вразило всіх. І це не застереження, це його ідеологія, яку він вважає за правильну. Україні потрібно переходити від ідеології оподаткування (семантика цього слова пов'язана з оброком, даниною, середньовіччям) до ідеології оплати державі якісних послуг, які вона надає. На тлі всього цього його розмови про послаблення комусь чогось виглядають страшним лукавством. Спочатку ліквідуйте податкову службу та податкову поліцію у тому вигляді, в якому вона є зараз. Мені здається Гетьманцев, котрий втратив легітимність в очах бізнесу, намагається довести, що проти нього виступають якісь злі сили (хоча проти нього виступає весь український бізнес: від малих до великих підприємців) і що він сам при цьому благодійник”, - сказав Сергій Гайдай.

Чи ухвалить цей закон Верховна Рада?

Це питання ми поставили народному депутатові Романові Каптєлову.

“До Верховної Ради щодня подається безліч законопроектів, не всі з яких доходять навіть до комітетів. І хоча законопроект про кредити за зруйноване майно є важливим, законопроект Разумкова може і не потрапити до зали. Наразі парламентська група з Відновлення країни, куди входять депутати та експерти, розглядає законопроекти за трьома напрямками: як економіці України вистояти зараз, що потрібно робити одразу після скасування воєнного стану та гармонізація законодавства України з європейським для вступу до ЄС. У цій групі обговорюється тема схожа на законопроект Разумкова, звідки він і міг взяти цю ідею”, - відповів депутат. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube