Українцям хочуть вручати повістки у месенджерах: чому це погана ідея

В Україні хочуть зробити «кальку» з розсилки запрошень на судові засідання й використати це для відправлення повісток. Адвокати вважають, що в такий спосіб нардепи «хочуть надати статус підозрюваного кожному»

Повістки для військовозобов'язаних
Поки невідомо як прирівняти паперові повістки до електронних

В українському парламенті думають над тим, як зробити розсилку повісток у месенджерах законною. Для цього потрібно буде добряче постаратися, тому що офіційно особисті дані українців захищені законом.

29 березня в ефірі національного телемарафону народний депутат, член комітету ВР з питань національної оборони, безпеки та розвідки, представник президента в парламенті Федір Веніславський заявив, що йде обговорення можливої розсилки повісток через месенджери

Така необхідність виникла через те, що багато переселенців-чоловіків призовного віку, переїхавши через обстріли, не стають на облік у військкоматах на новому місці проживання. Як вважає народний обранець, з цим потрібно щось робити.

Як це хочуть зробити

За словами Веніславського, до початку повномасштабного наступу військкомати вже мали базу телефонних номерів тих, кого мали призвати. Тому «технічні можливості дозволяють надіслати повістку онлайн».

«Я відштовхувався від того, що в чинних процесуальних кодексах дозволяється інформувати учасників судового процесу про наступне засідання через месенджери. Якщо є доказ того, що учасник процесу отримав повідомлення, то він вважається належним чином поінформованим», - пояснив Веніславський свою точку зору в інтерв’ю виданню «Фокус»

Передбачалося, що повістки можуть вручати через «Дію». Проте пізніше в міністерстві цифрової трансформації пояснили, що в додатку повісток не буде. Це підтвердила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Наразі повістки через «Дію» не видають. І питання це не опрацьовується», - заявила Маляр

Якщо не «Дія», то де чекати на повістки

Про «чекати» - це ще зарано. Законопроєкту поки не має, над ним працюють. Однак Веніславський сказав, що як один із варіантів інформування військовозобов’язаних розглядається можливість надсилання повісток через WhatsApp, Telegram, Signal. Начебто вже є технічні можливості для того, щоб упевнитись, що людина отримала повідомлення від військкомату.

«За допомогою сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій терцентри могли б отримати певний замінник паперових повісток у вигляді цифрового підпису або чогось на кшталт цього», - передає слова нардепа видання «Фокус».

Це потрібно узгодити на законодавчому рівні, щоб українці так просто не змогли ігнорувати е-повістки. Тобто якщо технічна можливість є, то потрібно «підбити» під неї правову базу. Але на заваді може стати закон «Про захист персональних даних». 

Тим паче, що деяку особисту інформацію про призовників хочуть зробити публічною для остраху.

«Реєстр ухилянтів» від армії – це сучасна дошка ганьби

Федір Веніславський заявив, що розробляється ще один законопроєкт щодо створення «реєстру ухилянтів». Якщо військовозобов’язаний знав про повістку, але двічі не прийшов до військкомату, то його особисті дані можуть з’явитися на такій собі дошці ганьби. Коли ухилянт віддасть борг батьківщині, то цю інформацію мають прибрати з реєстру.

мобілізація
"Полювання" на військовозобов'язаних може пройти онлайн

Не секрет, що особисті дані українців можна знайти на чорному ринку. Достатньо за це заплатити гроші, і все – ви на гачку. Тому ми іноді отримуємо сповіщення від тих компаній, кому не залишали номер телефону та свої дані. Проте, це не законно.

Планується, що знайти вихід з цієї ситуації законодавці мають за місяць-два.

Що кажуть адвокати про е-повістки

Адвокат Віталій Погосян, який представляв у суді родини загиблих в Іл-76 військових та брав участь у справі проти генерала Віктора Назарова, каже, що законопроєкт щодо розсилання повісток месенджерами – це «чистий фейк, розрахований на імітацію бурхливої депутатської діяльності».

«Якщо брати аналогію з кримінальним процесуальним законодавством при проведенні спеціального досудового розслідування (коли немає підозрюваного чи не відомо його місце мешкання), то інформацію розміщують в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті прокуратури (суду). По суті, пропонується аналогічна процедура: через месенджер повідомляють, а потім розміщують в загальнодоступний реєстр ухилянтів», - заявив адвокат Віталій Погосян.

За його словами, законотворці в такий спосіб «хочуть надати статус підозрюваного кожному», кому повинна надійти повістка.

Якщо Веніславський посилався на вручення судових повісток месенджерами, то для підтвердження їх отримання потрібен підпис, або відеозапис вручення чи будь-які інші дані. 

«В моїй практиці було, що направляли повістки адвокатам на електронку і без підтвердження отримання робили висновок про належну відправку. Це було ще у 2018 році. Зараз вони роблять це з геометричною прогресією», - заявив Віталій Погосян.

Повномасштабне вторгнення розпочалося понад рік тому. За думкою адвоката, військкомати, напевне, мали можливість скласти списки ухилянтів та хоча б надати інформацію народним обранцям, перш ніж ті запропонували таку ідею.

«За моїми даними зараз багато СЗЧшників (ті, хто самовільно залишив частину – ред.), які тривалий час сидять вдома і чекають поки їх засудять, замість того, щоб воювати. Гауптвахти вже переповнені відказниками та СЗЧшниками, не всі з яких не хочуть воювати. Це тисячі осіб, які вже мають бойовий досвід. Залишилися можливо «мажори» та «відкупники», які зробили собі ВЛК», - вважає адвокат.

З цим згоден й адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов.

«Розсилати повістки у месенджерах поки що незаконно. Будемо дивитись на розвиток законодавства в цій сфері», - заявив Євген Воробйов.

Ми в редакції уявили собі випадок, коли така електрона повістка прийде на телефон, номер якого залишили у військкоматі, але з часом змінили. Офіційно, якщо це був не контрактний номер, а «пріпейд», то довести, що повістку отримав Коля Іванов, коли він не був власником номера – майже неможливо. Для цього достатньо глянути на рішення судів про викрадення коштів після заміни сімки. В таких випадках людина намагається довести, що це був її номер, проте в базі мобільного оператора нічого про це немає. 

Раніше Інформатор розповідав, коли припинять роздавати повістки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube