Громадяни, які ігнорують повістки, можуть потрапити в новий реєстр
Нещодавно депутати Верховної Ради запропонували розсилати повістки через різні месенджери. Тепер стало відомо, що в парламенті пропонують створити спеціальний реєстр з даними чоловіків, які проігнорували повістку та не прийшли до Територіального центру комплектування (військкомату).
Як передає видання "Фокус", народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань національної оборони, безпеки та розвідки, представник президента в парламенті Федір Веніславський розповів, що в парламенті думають про створення законних підстав для розсилання повісток через WhatsApp, Telegram, Signal та інші месенджери. За його словами, це лише варіант інформування військовозобов'язаних українців, яким треба прийти до ТЦК. Йдеться про повідомлення про необхідність прийти та уточнити дані.
При цьому Федір Веніславський вважає, що для військовозобов'язаних можна було б використати системи процесуального кодексу. Йдеться про те, що учасників судового процесу дозволяють інформувати через месенджери, а якщо є доказ отримання повідомлення, то людина вже вважається належно проінформованою.
Однак експерти зазначають, що у випадку, якщо законодавчо розсилка інформації через месенджери не буде прирівнюватись до паперових повісток, то багато хто зможе й далі ігнорувати ці повідомлення. Однак на це в депутата Федора Веніславського є інша пропозиція – створити так званий "реєстр ухилянтів".
За словами Веніславського, зараз він працює над відповідним законопроєктом. Ідея така: якщо військовозобовʼязаний був належним чином поінформований про необхідність зʼявитись до ТЦК, але так і не прийшов (наприклад, кілька разів поспіль), то ТЦК має право оприлюднити його особисті дані. Після того, як громадянин виконає зобов'язання (прийде до ТЦК), – інформацію повинні будуть вилучити.
"Якщо людина була належним чином, можливо через той же месенджер, поінформована і підтвердила, що отримала виклик до територіального центру, але не зʼявилась, то це означає, що вона свідомо не виконує свій конституційний обовʼязок захищати Батьківщину", – вважає депутат.
Слід зазначити, що наразі це лише ініціатива. Для того щоб цей реєстр з'явився, спочатку потрібно, щоб депутати Верховної Ради України підтримали законопроєкт, а після цього – щоб документ підписав президент України.
Важливо пам'ятати, що військовозобов'язаним українцям (чоловіки віком від 18 до 60 років) можуть в будь-який момент вручити повістку для уточнення облікових даних або проходження медичної комісії. Військовозобов'язаний повинен з'явитися в Територіальному центрі комплектування (військкоматі) у вказаний час. Якщо проігнорувати повістку, то буде таке покарання: штраф у розмірі від 1 700 до 3 400 гривень, для посадовців – штраф від 3 400 до 5 100 гривень.
Нагадаємо, раніше юрист розповів, які є правила щодо видачі повістки. За словами експерта, повістки дійсно можуть роздавати на вулицях, на роботі чи блокпостах: виявилося, що це не порушення закону.
Нещодавно в Харківській області студент судився через те, що його призвали на службу в ЗСУ. Він був впевнений, що це незаконно, оскільки він здобуває освіту на очній формі навчання. Проте в суді звернули увагу, що студент проігнорував повістку, і стали на бік військкомату.
Нагадаємо, заступниця міністра оборони Ганна Маляр пояснила, чи будуть видавати повістки через "Дію".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.