Українців лякають єдиним реєстром призовників - чи дійсно його вже створено та чи означає це повістки через "Дію"

Читать на русском

Питання розсилки повісток через “Дію” знову активно обговорюється

Читать на русском
Призов у Дії
Чи варто боятися електронного реєстру військовозобов'язаних

Питання розсилки повісток через “Дію” знову активно обговорюється

У соцмережах активно розповсюджується інформація про створення єдиного електронного реєстру військовозобов’язаних та призовників так, наче він уже працює. Найчастіше повідомлення супроводжують заяви про плани піти шляхом росії, та ввести розсилання повісток через сервіс “Дія”. Проте, наразі створення такого реєстру – це лише обговорення, а повістки через “Дію” вже неодноразово відкидали на офіційному рівні.

Соціальні мережі активно розповсюджують картинку з поясненням щодо того, чому начебто потрібен електронний реєстр військовозобов’язаних. Зокрема, мова йде про переведення в електронну форму військовий облік, що має дозволити зменшити корупцію, покращити контроль за призовом та розв'язувати проблему з врученням повісток. Останній пункт має означати, що документи можуть надходити в електронному форматі, (най)імовірніше, через сервіс “Дія”.

Чому заговорили про реєстр

Щодо самого створення реєстру – інформація не нова. Кабінет міністрів прийняв відповідну постанову щодо його створення ще наприкінці 2022 року. Проте, про нього вирішили згадати саме останніми днями.

Особливий поштовх цьому дав російський досвід. Там ввели подібний електронний реєстр, та одразу запустили можливість розсилати повістки через сервіс “Госуслуги” (аналог “Дії” в рф). Цікаво й те, що там повістка вважається врученою вже після відправки протягом 7 днів, незалежно від того, бачив її користувач, чи дійсно ні.

На фоні таких рішень почали підніматися й натяки на аналогічну систему в Україні. Повідомлення здебільшого звучать так, начебто зазначений реєстр вже на повну працює, а тому й повісток в “Дії” вже залишилося недовго.

Пояснення щодо реєстру, яке активно розпосюджують в соцмережах
Пояснення щодо реєстру, яке активно розпосюджують в соцмережах


Що собою являє електронний реєстр військовозобов’язаних

Фактично, мова наразі йде лише про те, аби перенести всі відомості з “паперу” в цифровий формат. Тобто, процес створення реєстру дійсно йде, але він ще далекий від цілковитого завершення. Даних дуже багато, перенести їх всі з паперових версій за короткий термін не вийде, тож і працювати реєстр не зможе нормально до отримання всієї інформації.

Крім цього, створення цього реєстру фактично мало що змінює саме по собі. Мова йде про оцифрування даних, і поки що – не більше. Тобто, відповідні органи зможуть простіше отримувати потрібну інформацію, а облік буде більш структурованим. Проте, він буде таким самим, як і раніше, тільки цифровим.

Чи варто боятися “Дії”

Найбільше питань серед українців викликає не сам реєстр, а його можливий “супутник” – електронні повістки. У соцмережах часто пов’язують формування військового реєстру саме з оновленням процесу призову. Логіка проста - раз реєстр електронний, то й призов має бути таким. Проте, це не так.

“Законодавством не визначено й можливості вручення повісток онлайн, тому не потрібно лякатися і терміново видаляти мобільний застосунок "Дія" зі смартфона”, – пояснював юрист Владислав Юрчак.

Більше того, раніше керівник з розвитку електронних послуг в Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік також відкидав можливість введення повісток через “Дію”. Він пояснював це тим, що політична позиція влади фактично проти такої ініціативи.

Окремі політики та експерти раніше вже заявляли про начебто плани ввести такі методи відправки повісток. Саме це початково й викликало багато питань. Проте, виявилося, що то були тільки пропозиції окремих людей. Офіційно такого рішення ніхто не приймав. Більше того, навіть подібних законопроєктів у Верховну Раду не вносили.

Для того, аби остаточно вирішити це питання, свою заяву з приводу цього робив навіть голова Мінцифри Михайло Федоров. Він прямо спростував заяви щодо того, що “повістки в “Дії” рано чи пізно з’являться”. Наразі таких рішень чи планів просто немає.

Підсумок: що ж з реєстром?

Таким чином, робота над введенням електронного реєстру дійсно ведеться. Він має змінити паперовий облік на цифровий, покращивши наявну базу даних та комунікацію відповідних органів. Проте, його створення не означає початок електронного розсилання повісток – на них в Україні немає жодних планів.

Повістки та мобілізація

Нещодавно Кабінет міністрів України дозволив вручати повістки незалежно від місця проживання. Таким чином, оповіщення про мобілізацію може прийти незалежно від того, у якому територіальному центрі комплектування зареєстрований призовник.

Водночас, у росії повістки почали розсилати вже з погрозами. Так, у Санкт-Петербузі призовник отримав повістку, на якій печаткою додано повідомлення про “наслідки” ігнорування повістки. Там зазначено, що в разі неявки до військкомату до чоловіка можуть застосувати “обмежувальні заходи”. Про що саме мова - не уточнюється.

Нагадаємо, що на окупованих територіях України готуються до псевдовиборів до держдуми рф.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.