Українці знов пересварилися: уряд просять зробити "Постинор" безрецептурним

Читать на русском

В Україні кожного дня зростає статистика щодо зґвалтувань жінок російськими загарбниками. В тилу в цей час обговорюють, що екстрена контрацепція має бути за рецептом. Чи доречно це саме зараз?

Читать на русском
екстрена контрацепція, Постинор
З квітня рецептурні ліки мають продавати за призначенням лікаря

В Україні кожного дня зростає статистика щодо зґвалтувань жінок російськими загарбниками. В тилу в цей час обговорюють, що екстрена контрацепція має бути за рецептом. Чи доречно це саме зараз?

Останні дні залишилися до закінчення збору підписів під петицією до Кабінету міністрів щодо безрецептурного продажу препаратів екстреної контрацепції. Мова йде про препарати типу «Постинор», які мають продаватися по рецепту. 

Про це пише журналістка Алена Сідлецька

Українці знов пересварилися: уряд просять зробити "Постинор" безрецептурним 1

«Увага, важливе і термінове питання нашої з вами свободи, навіть безпеки: "в списку рецептурних препаратів досі є Постинор - засіб екстреної контрацепції. ЕКСТРЕНОЇ. Тобто такої, яку потрібно приймати одразу - з кожною годиною дія препарату знижується», - написала Алена Сідлецька.

За її словами, «запис до лікаря, щоб отримати рецепт, особливо в сільській місцевості, або якщо дівчина - підліток, дуже ускладнює доступ до неї». Це, за думкою авторки, збільшує кількість небажаних вагітностей.

«В більшості європейських країн цей препарат продається без рецепту, в деяких - ще й безкоштовно. Про можливі ризики консультує фармацевт. ЗАКЛИКАЮ підписати петицію, щоб Постинор вилучили зі списку рецептурних препаратів», - закликала Алена Сідлецька.

На момент написання матеріалу, петицію щодо вільного продажу «Постинору» підтримали 9 тисяч 625 осіб. Для отримання відповіді від Шмигаля потрібно зібрати 25 тисяч голосів.

Українці знов пересварилися: уряд просять зробити "Постинор" безрецептурним 2

«Препарати екстреної контрацепції - це безпечний, ефективний спосіб доповнювати дію інших методів (не існує 100% ефективної контрацепції) або допомога жінкам, що постраждали від зґвалтування», - написала автор звернення Анна Туманян.

Нагадаємо, що з 1 квітня 2023 року в Україні повинні продавати рецептурні препарати за наявності призначення від лікаря. Це правило було й раніше, проте аптеки пообіцяли карати серйозніше та слідкувати за ними ретельніше.

На практиці виявилося, що поки в Україні не завершиться війна, такі препарати як «Постинор» і далі можна купувати без рецепта.

Як відреагували українці

Під постом про петицію було багато коментарів, що «Постинор» має бути за рецептом через побоювання щодо наслідків від його використання.

Українці знов пересварилися: уряд просять зробити "Постинор" безрецептурним 3

коментарі за рецептурний продаж
В коментарях українці пишуть, що такі ліки як "Постинор" мають продавати за рецептом

 

Від обговорення можливої шкоди препарату користувачі соцмережі перейшли до коментарів, що жінки самі винні, що їх гвалтують. Начебто у них немає «психологічного захисту», вважає психолог Ольга Решетнікова.

Українці знов пересварилися: уряд просять зробити "Постинор" безрецептурним 5

Як допоможе «психологічний захист» в той час, коли в країні війна та багато фактів зґвалтувань росіянами українських жінок, не зрозуміло. Авторка цього коментаря ніяк не пояснює що потрібно робити, коли чоловік сильніший, ніж його жертва.

Ще під час запровадження електронних рецептів у березні цього року медична журналістка Наталя Бушковська зауважила – у Великобританії немає «обов'язкового візиту до сімейного лікаря, щоб купити постинор». 

Звісно, в Україні існує проблема з самопризначенням ліків. Через це багато жінок використовують такі препарати як рутинний засіб контрацепції. Можливо, рішенням стануть місця, де той же «Постинор» можна отримати за рецептом, але одразу. Наприклад, так в Україні можна отримати таблетки для всіх, хто має високий ризик інфікуватися ВІЛ. Їх приймають для зниження ризику інфікування разом з використанням презерватива. 

Не страшніший за інші ліки

«Постинор» вважається препаратом екстреної контрацепції. В інструкції його радять приймати якнайшвидше протягом 12 годин. 

«Ефективність препарату знижується зі збільшенням часу, який пройшов після статевого акту (95% протягом 24 годин, 85% - при використанні через 24 ‒ 48 годин, 58% ‒ при використанні через 48 ‒ 72 години)», - написано в описі препарату на одному з сайтів бронювання ліків.

порада лікаря
Порадитися з лікарем - це завжди гарна ідея. Проте жінка має право вирішувати сама 

Чим більше часу пройде з моменту незахищеного сексу, тим більше ймовірність, що доведеться робити аборт чи народжувати небажану дитину. Автор тексту сама приймала такий препарат, коли була підозра, що «можуть бути наслідки». Це було в той час, коли потрапити до лікаря можна було лише, вставши о 5-й ранку раніше за пенсіонерів, та отримати талон до спеціаліста.

Проте в родині був свій лікар – акушер-гінеколог вищої категорії, яка працювали в лікарні при Південному машинобудівному заводі у Дніпрі. І на питання: «Що робити?» цей лікар відповідала: для молодої жінки немає нічого шкідливішого, ніж робити аборт раніше за пологи. Наслідки можуть бути складними, аж до безпліддя.

Наявність таких препаратів, як «Постінор» у вільному продажу – це про свободу вибору для жінки. Коли вона сама вирішує, що та коли їй робити зі своїм тілом. Звісно, не можна применшувати ризики, проте ви бачили «рулон» протипоказань у ліків проти тієї ж алергії чи кашлю?

Раніше Інформатор писав про проблеми з отриманням електронного рецепта.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.    

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.