Українці в Польщі: адвокат пояснив, хто може втратити PESEL і як його поновити

Читать на русском

Українці, які перебувають під захистом Польщі, не мають права полишати країну на понад 30 днів - інакше можна втратити PESEL UKR й позбутися усіх прав, які надає цей захист

Читать на русском
Українці у Польщі
У Польщі живуть близьо 2,5 мільйона українців

Українці, які перебувають під захистом Польщі, не мають права полишати країну на понад 30 днів - інакше можна втратити PESEL UKR й позбутися усіх прав, які надає цей захист

Українці, які перебувають під захистом Польщі, можуть його втратити, якщо виїжджають з цієї країна на більш як 30 днів. Йдеться не лише про відвідини України, але й інші країни Євросоюзу - якщо про це стане відомо відповідним державним органам. Нині влада Польщі розглядає варіант скорочення цього терміна у майбутньому. Йдеться навіть про те, що українці для збереження захисту взагалі б не мали покидати територію цієї країни. 

Як пише finance.ua із посиланням на юристку Ярину Паш, українські біженці в Польщі іноді втрачають PESEL UKR через те, що порушують правила перебування у цій країні. Згідно зі статтею 11 Закону року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України від 12 березня 2022 року, виїзд громадянина України з території Республіки Польща на строк понад 30 днів позбавляє його права на тимчасовий захист.

"Але якщо йдеться про відрядження на роботі або ж інші доручення за межами країни, тоді PESEL UKR не анульовують", - пояснює юристка. 

Втім, якщо захист втрачено, є шанс його поновити. Для цього потрібно звернутися із заявою про відновлення PESEL UKR до органів місцевої влади й пояснити всі обставини, які змусили людину тимчасово виїхати з Польщі і повернутись із запізненням. Усе залежить від конкретного чиновника - він може поновити захист або ж ні. Хоча процент відмов не є високим. 

"Якщо українець все ж таки втратив PESEL UKR, це не означає, що його виженуть з Польщі. Він матиме право перебувати у цій країні на підставі безвізового режиму в країнах-учасниках Шенгенської угоди до 90 днів протягом 180 днів", - зазначає Ярина Паш.

Але втрата PESEL UKR відчутна, якщо ви хочете жити у Польщі. Адже він дає дозвіл на працевлаштування, заняття підприємницькою діяльністю, соціальний захист, медичну допомогу, страхування та освітні права. А найголовніше — право на законне перебування на території Республіки Польща упродовж законодавчо встановленого строку. Наразі такий захист українцям надається до 30 червня 2024 року. Ймовірно, Польща продовжить його до березня 2025 року.

Що варто знати українцям у Польщі

Насамперед - мову. Вона не складна для українця, а різноманітні центри й навчальні заклади пропонують безплатні курси. Українським біженцям у Польщі, які шукають собі легальну роботу, але не володіють польською чи англійською мовами, на високу зарплатню сподіватися не варто. В середньому такі працівники щомісячно отримують близько 800 євро. При цьому вакансії, які їм пропонують, здебільшого робітничі. За важку роботу працівник отримує від 3200 до 3800 злотих, тоді як мінімальна заробітна плата у Польщі зросла до 4,24 тисяч злотих.

Також Інформатор писав, що влада у Польщі розглядає ініціативу, щоб українські діти особисто були присутні на навчанні у місцевих школах. Тобто не навчалися онлайн, а відвідували заклади освіти. Ця ініціатива може стати чинною з вересня 2024 року. Наразі близько половини українських дітей шкільного віку не навчаються у школах Польщі.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Як зробити так, щоб українці охоче йшли захищати нашу країну? Український політолог розглядає можливі дії та надає відповіді на це важливе питання. З мотивацією та бойовим духом громадян справа не така проста, як у 2022 році.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.